Bruce Lee Sözleri

Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Karatecileri Arasında Gösterilen Bruce Lee’nin Unutulmaz Sözleri

Dünyaca ünlü Jeet Kune Do savunma sanatı ustası gerçek adı Lee Jun-Fan olan Bruce Jun Fan Lee, Lei Siu Long ya da bilinen adı ile Bruce Lee’nin sözleri:

Bilgi bize güç verir; ancak saygıyı karakterinizle kazanırsınız.

Kung-fu bir sanattır. Dövüşçünün hareketleri uyumlu ve seri olmalıdır. Bütün vücudunu kullanmalısın. Dövüşürken hiçbir şey düşünmeyeceksin.

Kung-fu yaşam boyu yürünen, fakat hiç bitmeyen bir yoldur.

Dövüş stilimi her gün geliştiriyorum ve sürekli yeni şeyler keşfediyorum. Uğraşımı bırakırsam kendi kendimden hoşnut kalamam.

Eğer yaşamı seviyorsan zamanı boşa harcama. Çünkü hayat zamandan oluşmuştur.

Kung-fu’da da stil yoktur.

Gerçek bir dövüşçü hem zihni hem de bedenini güçlendirerek dövüşçünün insanüstü güçleri sahip olabilmesi için bir nevi ruhi sükûnu sağlaması gerekir.Bruce Lee resimli Sozleri

Her zaman ‘’Kendiniz’’ olun, ‘’Kendinizi’’ ortaya koyun ve ‘’Kendinize’’ inancınız olsun. Sakın dışarıdaki dünyadan başarılı bir kişilik seçip, onu taklit etmeye kalkmayın!

Bilmek yeterli değildir, uygulamak gerekir. İstemek yeterli değildir, yapmalıyız.

Mutlu ol ama asla yetinme.

Niyetiniz yüzme öğrenmekse, direkt suya dalın. Karada durmaya devam ettiğiniz sürece, hiçbir düşünce size yardım edemez.

En katı ağaç, aynı zamanda en kolay kırılan ağaçtır. Buna karşın bambu ve söğüt ağaçları, rüzgâra göre eğilerek hayatta kalmayı başarırlar.

Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen, aptaldır. Ona karşı tetikte ol! Bilmeyen ve bilmediğini bilen, basittir. Ona öğret! Bilen ve bildiğini bilmeyen, uyuyordur. Onu uyandır! Bilen ve bildiğini bilen, bilgedir. Onu takip et!

Daha sonra bir taktik oluşturabilirsin. Çok deneyim gerektirir. Zamanla otomatikleşirsin, ne yapacağını düşünmezsin bile hareket kendiliğinden oluşur.

Her zaman kendin ol, kendini ifade et, kendine inan, başarılı bir kişilik için kendi dışına çıkma ve kopyalama.

Doğuştan var olan savaşma ruhum seve seve dövüşmeye hazır ve ölümü dahi yenmek istiyorum.

İnsan, yaşayan bir canlıdır, kendi bireyini yaratır, bu (kendi oluşumu) herhangi bir tarz veya sistem oluşturmasından daima daha önemlidir.

İnsanın ruhu vücuduna hapsedilmiş durumdadır. Ölüm geldiğinde uyanır ve onun için kötü günler başlayabilir. Yaşamımızda iyi ve güzel günler geçirmeye dikkat etmeliyiz.

İster kabullenin ister kabullenmeyin, içinde bulunduğunuz şartlar tamamen size bağlı. Siz kabullenmedikçe asla yenilgi diye bir şey yoktur.

Kendimi ne olarak düşünmek istediğimi biliyor musun? Bir insan olarak. Çünkü Konfüçyüs’ün dediği gibi ”Ancak gökyüzünün altında, mutlulukların altında bir tek aile bulunur. Sadece onu meydana getiren kişiler farklıdır.”

Kendini tanımanın en iyi yolu, başkalarıyla birlikte eyleme geçmekte yatar.

Kolay bir hayat dilemeyin; zor olana dayanabilecek güç isteyin.

Kötü (cehennem gibi) durumlardan fırsatlar yaratırım.

Kung-fu bir felsefedir ve herkesin bir fikri vardır.

Öğrenileceklerin sonsuz olduğu dünyamızda ‘üstat’ kelimesine inanmam.

Öğretmen size gerçeği sunan kişi değildir. O sadece bir kılavuzdur. Onun işaret ettiği gerçeği, her öğrencinin kendi başına bulması gerekir.

Ölümsüzlük anahtarı, önce hatırlanmaya değer bir hayat yaşamaktır.

Sadelik, mükemmelliğe giden yoldur.

Sadelik; ihtişamın anahtarıdır.

Sana ben iyiyim dersem, muhtemelen kendimi övdüğümü söyleyeceksin. Ama sana ben iyi değilim dersem, yalan söylediğimi bileceksin.

Sınırlar yoktur. Vadiler vardır, ancak orada kalmamalısın, onlardan öteye ulaşmalısın.

Sonuçta başarılı veya başarısız olmak değildir önemli olan, bunların insanın kalbinde yarattığı etkilerdir. İnsan cesaretini kaybetmediği sürece yenilmiş sayılmaz.

Soyut evrenin gerçek gücünü gösterir. O somut olanın tohumudur.

Şüpheciler ”insanlar uçamaz” dediler, yapanlar ”belki, ama biz deneyeceğiz”. Ve en sonunda sabahın kızıllığında yükselirken inanmayanlar arkalarından seyrettiler.

Ben uyumaya inanırım. Erkek kardeşi Robert’in Bruce Lee’ye Tanrıya inanıp inanmadığını sorduğunda Bruce Lee’nin verdiği cevap.

Teknik bilgiler Kung Fu’nun başlangıcıdır, önemli olan felsefesini özümseyebilmektir.

Yaptığın her şeye fiziksel ya da başka bir şeye her zaman limit koyarsan bu senin yaşamına ve işine sıçrar. Limit yoktur. Sadece ilerleme kaydetmediğin dönemler vardır ve orada kalmamalısın, onların ilerisine geçmelisin.

Yararlı olana adapte ol, yararsızı reddet ve özellikle sana ait olanları ekle.

Zihnini boşalt. Su gibi formsuz, şekilsiz ol. Şimdi, suyu bir bardağa doldurursan, su bardak olur. Onu çay demliğine doldur, o zaman su çay demliği olur. Bak, su akar, yayılır, damlar ya da parçalanır. Su gibi ol dostum.

Tümüyle dürüst olmak gerekirse, gerçekten hayır. Gazeteci Alex Ben Block’un Bruce Lee’ye Tanrıya inanıp inanmadığı hakkında sorduğu soruya Bruce Lee’nin verdiği cevap.

Aptalın, bilge bir cevaptan öğrenebileceğini bilge bir adam aptal bir sorudan öğrenebilir.

Asla bir anda hareket etmeye karar verme. Her koşul altında hareket etmeye hazır olmalısın. Böylelikle zihnin esneklik vücudun sertlik kazanır.

Başarısızlıktan korkma. Başarısızlık değil ama düşük hedef suçtur. Büyük girişimler, düşseniz bile (başarısız olsanız bile), muhteşemdir.Bruce Lee Sozleri

Başkaları tarafından mağlup edilmekte utanılacak bir şey yoktur. Önemli olan yenildiğiniz zaman ”Bende eksik olan ne?” sorusunu kendinize sorabilmenizdir. Böyle bir tutum izleyen insan umut vaat ediyor demektir.

Ben sizin beklentilerinize göre yaşamak için bu dünyada değilim, siz de benimkilere.

Benim tekniğim, hasmın tekniğidir.

Yanaşırken çok dikkatli davranmalısın. Her zaman rakibin gözlerini izlemelisin. Çünkü gözler açık verir. En iyi onlar konuşur. Eller aldatıcıdır.

4.15/5 (46)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Metin Atabay dedi ki:

    Emeklerinize sağlık Dünyanın en iyi sayfası olur inşallah bu güzel sayfa : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.