Bitmeyen Savaşta Kut’ül Amare Halil Paşanın Hatıratı-Kolektif

Dr. Necdet Özgelen’in Katkılarıyla Bitmeyen Savaşta Kut’ül Amare Halil Paşa’nın Hatıratı

Osmanlı Ordusu’nun 1. Dünya Savaşı sırasında İngilizlere karşı kazandığı destansı zafer Kut’ül Amare!

Bu destan zaferi anlatan Kut’ül Amare ile ilgili birçok kitabı web sitemizde bulabilirsiniz. Kut’ül Amare ile ilgili kitaplardan biri de Dr. Necdet Özgelen’in katkıları ile hazırlanan Bitmeyen Savaşta Kut’ül Amare Halil Paşa’nın Hatıratı kitabıdır.

Bitmeyen Savaşta Kut’ül Amare Halil Paşa’nın Hatıratı kitabı Akıl Fikir Yayınları etiketi ile raflarda yerini almıştır.

Akıl Fikir Yayınları tarafından 2016 yılının Nisan ayında yayımlanan Bitmeyen Savaşta Kut’ül Amare Halil Paşa’nın Hatıratı kitabı 376 sayfadan oluşmaktadır.

Bitmeyen Savaşta Kut’ül Amare Halil Paşa’nın Hatıratı kitabından alıntılar:

Kutü’l-Amare’deki İngiliz kuvvetleri,  29 Nisan 1916 günü Osmanlı Devletine teslim olmuştu. O gün Ordu Komutanı Halil Paşa şu tebliği yayınladı:

Arslanlarım, Cenab-ı Hakk’ın biz Türklere ihsan ettiği en büyük mükâfat günü (Kut Bayramı), bugün Türklere şan, İngilizlere kara meydan olan şu neticedir. Kızgın toprakların güneşli havasında, şehitlerimizin ruhları şâd ve handan uçuşuyorlar. Hepinizin pâk alınlarınızdan öperek, hepinizi tebrik ederim.

Bize 200 yıldan beri tarihimizde okunmayan bir vakayı kaydettiren Allah’a, hamd ve şükürler olsun. Allah’ın azametine bakınız ki 1500 senelik İngiliz tarihine böyle bir vakayı, ilk defa sizin süngülerinizle yazdırdı.

Ordum, gerek Kut karşısında, gerekse Kut’u kurtarmak isteyenler karşısında, 300’den fazla zabiti ile 10,000 erini şehit veya yaralı verdi.

Buna karşılık İngiliz ordusundan 5 general, 481 subay, 13.300 er esir aldı. Teslim aldığımız İngiliz ordusunu kurtarmaya gelenlere 30.000 zayiat verdirerek cihanı hayrete düşürdü. İleride tarih de bu vakayı yazmakta zorlanacaktır.Kutul Amare Halil Pasanin Hatirati

Türk sebatının, İngiliz inadını kırdığı bu harpte, birinci vaka Çanakkale’de, ikinci vaka da burada geçti.

Bu güne ‘’Kut Bayramı’’ adını veriyorum. Ordumun her ferdi, her yıl bu günü kutlarken, şehitlerimize ‘’Yâsin’’ler, ‘’Tebâreke’’ler, ‘’Fatiha’’lar okunsun…

Altıncı Ordu Kumandan Vekili

Miralay Halil

3.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.