Bir Günde Ekonomist Nasıl Olunur?-John Charles Pool-Ross M. Laroe

Bir Günde Ekonomist Nasıl Olunur Kitabının Yazarı Kimdir, Bir Günde Ekonomist Nasıl Olunur Kitabını Oku, Ekonomi Hakkında Kitaplar, John Charles Poo ve Ross M. Laroe’nin Bir Günde Ekonomist Nasıl Olunur? Kitabından Sözler, İşsizlik Nedenleri Sonuçları Ve Mücadele Yöntemleri, Bir Günde Ekonomist Nasıl Olunur Kitabının Konusu, İşsizlik Nedenleri Ve Sonuçları, Ekonomi Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

John Charles Poo ve Ross M. Laroe’nin Bir Günde Ekonomist Nasıl Olunur? Kitabı Türkiye’de Etkileşim Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Ekonomi hakkında çok karmaşık konuları basit örneklerle anlatan kitap oldukça bilgilendirici ve sürükleyicidir.

John Charles Poo ve Ross M. Laroe’nin Bir Günde Ekonomist Nasıl Olunur? Kitabın tanıtım yazısından alıntılar ve kitaba yapılan yorumlar:

Hemen herkesin ekonomi anlayışını artırabilecek bir el kitabı. USA Today

Ekonomik olayların sizi ve firmanızı nasıl etkilediğini anlamak isterseniz ‘Bir Günde Ekonomist nasıl Olunur?’ kitabını okumalısınız. Crain’s New York Busines

Ekonominin matematiğini öğrenen, fakat manasını kavrayamayan herkesin okuması gereken bir kitap. Success Dergisi

Bir Günde Ekonomist nasıl Olunur?” size günümüzün zor ekonomik şartlarında her yöneticinin bilmesi gereken temel bilgileri verecektir. Tahmin ettiğiniz daha az sayfada daha fazla teorik bilgi bulacaksınız: Faiz oranları ve enflasyon, fırsat maliyeti ve görünür maliyet, fiyat ve kar, borç ve bütçe açığı. Tam manasıyla öğrenemediğiniz bütün kafa karıştırıcı ve fakat önemli kavramlar, öğrenmesi kolay, unutması imkânsız bir tarzda özetlenmiştir.

Bu küçük kitap, işletme yüksek lisansını yeni tamamlamış bir gençle yaşlı bir ekonomi profesörü arasında geçen konuşmalardan meydana gelmiştir. Pek çoğumuz gibi bu genç yönetici adayı da çok sayıda dersler almış ve formüller öğrenmek için didinmiştir; fakat hala ekonominin gerçekten ne demek olduğunu kavrayamamıştır. Onları dinledikçe görürüz ki Profesör; makro mikro ve uluslar arası ekonominin önemli kavramlarını grafikler, anlaşılmaz bilimsel bir lisan veya matematik kullanmadan gayet sade bir dille açıklar.

Şunu itiraf etmeliyiz ki, herkes ekonomi hakkında konuşur ama pek az kişi gerçekten anlar. “Bir Günde Nasıl Ekonomist olunur?”, modern yöneticiler için muhakkak okunması gereken ve gayet kolay bir kitap.

John Charles Poo ve Ross M. Laroe’nin Bir Günde Ekonomist Nasıl Olunur? Kitabından alıntılar:

Editörden

Bir Günde Ekonomist Nasıl Olunur?” siz okuyucularımızın da göreceği gibi bir hoca ve öğrenci arasındaki diyaloga dayanıyor. Olaylar dramatize bir şekilde anlatılmaya çalışılıyor. Bir işletme yüksek lisansı öğrencisi olarak, ekonomiyi rakamların içine hapsetmeden anlatmanın bu bilimi daha eğlenceli ve Öğretici hale getireceğine inanıyorum. MBA okulunda aldığım derslerde hocaların anlatım tarzı, bu düşüncenin bende oluşmasına neden olmuştur. Bu kitapta ekonomi bilimi, yaşam alanlarımızın en sıradan ifadeleri ile anlatılarak iş dünyasının karmaşık ortamına bir ön hazırlık yapılmasına imkan veriyor.

Kitabın aslı “The Instant Economist” adıyla ABD’de 1986 tarihinde piyasaya sürülmüş. Bu tarihte hepinizin hatırlayacağı gibi Sovyetler Birliği dağılmamış, dünya tek süper gücün hakim olduğu bir ortama kavuşmamıştı. Kapitalist üretim süreçleri Komünist ilkelerle küresel bir çatışma halindeydi. Her ne kadar Sovyetler Birliği Çernobil faciasından sonra Glasnost adıyla bilinen açıklık politikasına yol vermiş olsa da bu kavganın etkileri devam etmekteydi. Kitap, o günün ekonomik koşullan altında ABD’nin kapitalist sisteminin şifrelerini veren bir bütün içinde yazılmıştır. 1980lerin başında Turgut özal’ın iktidara gelmesiyle toplumca tanımaya başladığımız süreçler bizim için o günlerde çok yeniydi.

O günlerden bu yana hem dünya hem de Türkiye inanılmaz bir yol kat etti. 90’lı yıllar önce Berlin Duvarının çöküşüyle başladı. Ardından 1. Körfez Savaşı patlak verdi. Sonrasında ise yıkılmaz sanılan Sovyetler Birliği parçalara ayrıldı ve 1993 yılında ABD’nin liderliğinde “Yeni Dünya Düzenine geçildi. Bizim daha 90′lann sonundan itibaren önemini kavramaya başladığımız İnternet devrimi ve Bili Gates’in her masada bir bilgisayar bulundurma hayalinin gerçekleşmesi ABD’nin ve dünyanın farklı bir yöne gitmesine neden oldu. İnternet teknolojisi geliştikçe sermayenin küreselleşmesi hızlandı. Dünyanın her yanında şirket satın almaları ve birleşmeleri gerçekleşti. 11 Eylül, terörizmin tüm boyutlarıyla gündemimize girmesine neden oldu. Bu, küresel sermayenin kendi yönünü tayin etmeye çalıştığı bir dönem oldu aynı zamanda.

Çin bir fenomen olarak ortaya çıktı. Dünyanın en büyük şirketleri maliyetlerini kısmak için üretimlerini Çin’e kaydırmanın gerekli olduğuna inandılar. Bu, Almanya, Fransa ve ABD gibi dev ekonomilerde işsizlik probleminin dogmasına yol açtı. Çin’de, Hindistan’da ve diğer gelişmekte olan ekonomilerde tüketime yönelik talep arttıkça petrol ve doğal gaza yönelik ciddi bir ihtiyaç doğdu. Bu durum petrol ve doğal gaz rezervlerine sahip olan ülkelerde ciddi bir sermaye birikimine neden oldu. 90′h yıllarda eski gücüne asla kavuşamayacağı düşûnûlen Rusya, hem Asya hem de Avrupa arasında bağlantı noktası olması nedeniyle hem de sahip olduğu müthiş petrol ve doğal gaz rezervleri ile gündemin en üst sıralarına yerleşti.

Bu açıdan bakıldığında gezegenimizin son yirmi yılda ekonomik anlamda büyük bir değişim geçirdiğini görüyoruz. Ama ekonominin ilkeleri değişmedi. Ekonominin temel kuralları yirmi yıl öncesi ile aynı durumda. Belki yirmi yıl öncesiyle bugünkü arasındaki tek farkı, ekonominin ilkelerini yaşam alanlarımıza ne kadar hızlı ve stratejik bir şekilde uygulayabildiğimizde aramalıyız. Yirmi yıl önce devletçi kapitalizmden kurtulmak için ilk adımlarım atan Türkiye, bugün dünyanın en büyük ekonomileri sıralamasında 17.’liğe yükselmiş durumda. Bu açıdan yaklaşıldığında, hızla gelişmekte olan piyasası ile ve birçok sektörde kâr marjının düşük tutulduğu bir rekabet ortamında Türkiye’de “Bir Günde Ekonomist Nasıl Olunur”‘ işletme okullarından mezun olanların ve ekonominin mantığını anlamak isteyenlerin özellikle okumaları gereken bir eser olarak göze çarpıyor. Mehmet Tuncel

Çevirenin Önsözü

Amerika Birleşik Devletlerinde işletme dalında yüksek lisans eğitimimi bitirmiş yurda dönüş hazırlıktan yaptığım sırada bulduğum bu kitabı okuduğumda, doğrusu kendimle kitaptaki genç arasında bazı benzerlikler gördüm. Kitapta anlatılan konuların pek çoğunu ayrıntılı olarak ben de derslerde görmüştüm, fakat kitabı okuduktan sonra bunların manalarını tam kavrayamamış olduğumu üzülerek farkettîm. Kitabı bir nefeste okuyup bitirdiğimde, etrafımızda olup biten ekonomik gelişmelere daha farklı bir gözle baktığımı hissettim.

Kitabın yazılışındaki akıcılık beni cezbedebildiği için, Türkiye’ye döndükten sonra kitabı bir kaç kere daha okudum. Her okuyuşumda, “Acaba Türkiye’de yayımlanmış bu tip bir kitap var mıdır?” sorusu zihnimi biraz daha kurcalamaya başladı. Gerekli araştırmayı yapıp olmadığına kanaat getirince kitabı tercüme etmeye karar verdim. Daha önce bir tercüme tecrübem olmadığı halde şimdi bu işe cesaret ettiğim için çok memnunum. Çünkü kitabın gerek öğrenci gerek iş adamları ve gerekse bu konularla ilgili olan pek çok kişiye faydalı olabileceğine inanıyorum.

Ders kitaplarının sıkıcılığından kurtulup, bir romanın akıcılığı ile yazılmış bu kitabı okurken şu teorileri öğrenmeliyim, bu formülleri ezberlemeliyim baskısını hissetmeden, iş veya öğrenim hayatınızda çok faydalı olabilecek bilgiler elde edebileceğinizi umuyorum. Dr. Yavuz Fahir Zülfikar Chapel Hiil, NC, A.B.D. Ocak 2008

Ücretler aşağı doğru esnek olmadığına göre işsizlik genel bir durumdur.

Robotlar araba yapabilir ama hiçbir zaman satın alamazlar.

Hükümet, tüketici harcamaları, yatırımlar ve hükümet harcamalarının toplam seviyesini etkilemek suretiyle, ekonomiyi kontrol edebilir.

Merkez bankası faiz oranlarını değiştirerek yatırımı etkiyelebilir.

Eğer bir bankaya bin dolar borcun varsa ve ödemiyorsan, sen güç durumdasın. Eğer bir bankaya bir milyon dolar borcun varsa ödemiyorsan, banka güç durumdadır.

Bretton Woods anlaşması özünde Amerikan dolarını uluslararası döviz yapmıştır. O zamandan beri ve hala bütün uluslararası işlemler dolarla yapılmaktadır.bir gunde ekonomist nasil olunur

Dünyaya dağılan dolar miktarı 50 milyara çıkarken, bizim altın rezervimiz 10 milyara düştü. Diğer başkanlar gibi, başkan Nixon endişelenmeye başlamıştı ve 1971 yılının Ağustos ayında onların tabiriyle altın penceresini kapattı, yani bizim doları altınla değiştirme sözümüz iptal oldu.

Dünyadaki faiz oranları Abd’dekiyle aynı olma eğilimindedir.

Düşen petrol fiyatları, sadece OPEC ülkelerinin değil, aynı zamanda ağır bir borç yükü altına girmiş olan petrol üreticisi üçüncü dünya ülkelerinin de bekledikleri gelirlerinin düşmesine sebep oldu. Başka bir deyişle, Petro-dolar konjonktürü geri tepki.

3.56/5 (9)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.