Bilinçteki Sıçramalar-Nimet Erenler Gülkökü

Araştırmacı Yazar Nimet Erenler Gülkökü’nün Bilinçteki Sıçramalar Ezoterizmde Rüyalar ve Boyutlar Kitabı Çıktı.

Nimet Erenler Gülkökü’nün Bilinçteki Sıçramalar Ezoterizmde Rüyalar ve Boyutlar kitabını okurken birçok bilgiye sahip olacaksınız.

Nimet Erenler Gülkökü’nün Bilinçteki Sıçramalar CBN Yayıncılık etiketi ile okurlarla buluştu. CBN Yayıncılık tarafından yayımlanan Nimet Erenler Gülkökü’nün Bilinçteki Sıçramalar kitabının sayfa sayısı 260 sayfadan oluşmaktadır.

İnsan bilinci yaşamın maestrosudur.

Bu anlamda; bedenimizi yöneten beynimizi kim yönetmektedir?

Bize yazılmış bir kaderi yaşamak yerine, kendimizin çizebileceği bir kaderi yaşamak hangi bilinçle mümkündür?

Arketiplerin bilinçaltımızdaki etkileri nelerdir?

Yaşam kalitesi için; tek boyutlu düşünce kısırlığından çıkarak, çok boyutlu düşünme şekline geçiş nedir ve nasıl olmalıdır?

Rüyalar, boyutlararası bir geçiş midir?bilincteki-sicramalar-nimet-erenler-gulkoku-kitap

Rüyaların, bilincimize kaçınılmaz katkıları nelerdir?

Sanal sandığımız rüyalar, yoksa yaşadığımız gerçeklerimiz midir?

Zihnimizin efendisi olmak ne anlama gelir?

Ve ‘’Uzay-Zaman-Mekân’’ üçlüsünde ‘’Gerçek-Sanal’’ karmaşası!

Kitapta; doğa ve insan arasında gelişen bilinç ve şuur olgusu, pek çok yönüyle ele alınarak derlenmiş ve “Bilinçteki sıçramalar” amaçlanmıştır.

Nimet Erenler Gülkökü’nün Bilinçteki Sıçramalar kitabından alıntılar:

Belki de ölümsüzlüğün sırrı zaman boyutunu kavramada yatmaktadır. Soyut ve somut arasında geçişi sağlayan zaman, sonlu sonsuzun içinde bir boyuttur.

Rüyalar, insanın duygu ve akıl dünyasında var olan gerçekliklerin soyut yansımalarıdır. Yaşam ise bu soyut ve somutun içindeki gelgitlerden ibarettir.

Rüya boyutu, bilincin derlediği dış verilen içsel olanla irtibatının sağlıklı kurulmasının mekanıdır.

Kendisine yabancılaşan bir kimsenin her şeye ve herkese karşı yabancılaşması da kaçınılmaz olacaktır.

Kendini bilmek düşünceyle başlar, akılla yol alır, marifetle keskinleşir.

Kadim dönemlerde son derece önemli olan rüya alemi ne acıdır ki, zamanla gözden düşürülmüş ve öneminin olmadığı şeklinde bir algılamaya indirilmiştir…

Zihnimizin içinde olan bilgiler ne olursa olsunlar bizim gerçekliğimizdir. Düşünmüş isek o vardır, ya da onu var etmişizdir. Daha geniş anlamda düşündüğümüzde; rüyalar, fanteziler, mitolojiler, peri masalları ve edebiyattaki paralelliklerle, tüm zamanlar ve dünyadaki sanatçıların paylaştığı deneyimler, ya da tüm dinlerdeki mistiklerin ruhsal deneyimleri kolektif bilinçaltının birer yansımasıdır. Potansiyel iyiliklerimiz de, kötülüklerimiz de kolektif alt hafızamızda saklanmıştır. Bu alt hafıza, günlük hayatta yaşadığımız olaylarla sürekli tetiklenmektedir.

Rüyalarımızı aşağı dünyadan ve yukarı dünyadan bizlere haber getirirler.bilincteki-sicramalar-nimet-erenler-gulkoku-sozler

Ego denilen sosyal ben; doğumla birlikte alt belleğinde genetik olarak yaşadığı tüm özelikleriyle ve doğum anından gelişim sürecine kadar edindiği tüm bilgiler aracılığıyla birlikte gelişir. Edinilik bilgilerini anne, baba, akraba, çevre, okul, eğitim sistemi, kurumlar, gelenek ve görenekler, inanç biçimleri şeklinde biriktirirken, bunları ilişkilendirme, yönetim ve kullanım tarzları da ”BEN”lerini şekillendirir. İçsel kimliği ile sonradan edindiği bu dışsal (kabuk) kimliği arasındaki bağ, kendisi fark edemese de ilişki halindedir. Bu ilişki bazen çok başarılı sonuçlara taşınırken bazen de iç karartıcı durumlara neden olabilmektedir. Tabii ki burada en önemli yön olan ruhsal varlığın, beden üzerinden sergilediği tezahürü unutmamak gerekir. Çünkü burada ruhsal olan, somut beden üzerinden kendisine yeni deneyimler katmak suretiyle tekamül planını işlemekte ve geliştirmektedir…

3.08/5 (40)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.