Beyazıt Akman Kimdir

Dünyanın İlk Günü, Son Sefarad, Osman Birinci Kitap: Aşk, Osman İkinci Kitap: Savaş Romanlarının Yazarı Beyazıt Akman’ın Hayatı:

Beyazıt Akman 1981 yılında Kastamonu’da doğdu.

Beyazıt Akman’ın üniversite eğitimini İngiliz Dili Eğitimi üzerine olan lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde aldı. Üniversite ikincisi olarak yüksek şerefle mezun oldu. Beyazıt Akman 2004 yılında Amerika’ya gitti.

Amerika’da Illinois State Üniversitesi’nde Batı edebiyatında İslam algısı ve Türkler üzerine doktorasına devam ediyor.

Beyazıt Akman 2006 yılında İngiliz edebiyatı master derecesini aldı ve Illinois State Üniversitesi’nde doktoraya başladı. Aynı üniversitede halen İngiliz edebiyatı ve İslam üzerine dersler vermiştir.

Beyazıt Akman; Shakespeare ve Daniel Defoe’da Türk imgesi ve Osmanlılar hakkında uluslararası akademik dergilerde makaleleri bulunan yazar Amerika’da pek çok konferansta bildiriler de sundu.

Beyazıt Akman’ın gazetelerde ve dergileri yazıları yayımlanmıştır. Birçok ödüle layık görülen genç yazar Beyazıt Akman 2003 Yaşar Nabi Yanır Gençlik Ödülleri’nden Dikkate Değer Öykücü olarak değerlendirildi.

Genç akademisyen Beyazıt Akman, doktora araştırmasıyla 2010 yılında Washington’daki dünyaca ünlü kütüphaneler ve müzeler kompleksi olan Smithsonian Enstitüsü’ne özel araştırmacı olarak kabul edildi. Beyazıt Akman 2012-2014 yılları arasında New York Üniversitesi, Geneseo’da Dünya Edebiyatı ve İslam, Doğu-Batı ilişkileri, ve Osmanlılar ve Batı gibi konularda dersler verdi.

Beyazıt Akman Amerika’da yaklaşık 10 yıl yaşadı. Beyazıt Akman Amerika’da geçen on yıl sonrasında 2014 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yapmıştır.

Beyazıt Akman Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde araştırmalar yapmaktadır. Beyazıt Akman ayrıca Batı Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü’nü yürütmektedir.

Yazar İmparatorluk: Osmanlı Klasik Çağı Üçlemesi’ne Amerika’da; üniversite kütüphanelerindeki kaynaklarla birlikte yerli ve yabancı yüzü aşkın eseri inceleyerek beş yıllık bir araştırmanın ardından başladı. Fatih’i ve Fetih’i anlatan, serinin ilk kitabı Dünyanın İlk Günü 2009 yılında yayınlandığında büyük bir ilgi görerek yetmiş bine varan satış rakamıyla en çok satan ilk romanlardan biri oldu.

Beyazıt Akman’ın Dünyanın İlk Günü romanı çok kısa sürede bir kült roman oldu. Öyle ki Beyazıt Akman’ın Dünyanın İlk Günü romanı Türkiye’de tarihi sinema ve dizilere de esin kaynağı oldu.

Yazar Beyazıt Akman 2012 yılında üç yıllık bir araştırmanın ardından beş asır öncesinden günümüze uzanan bir insanlık dersi niteliğindeki, II. Bayezid dönemi romanı Son Sefarad’ı yayınladı. Beyazıt Akman’ın en son araştırmalar ışığında dört yıllık bir araştırmanın ardından kuruluşu romanlaştırdığı iki ciltten oluşan Osman Birinci Kitap: Aşk ve Osman İkinci Kitap: Savaş kitapları 2016 yılında kitapseverlerle buluştu.

Beyazıt Akman Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2015 Uluslararası Tarihi Roman ve Romanda Tarih Büyük Ödülü’ne layık görüldü.Beyazit Akman Kimdir

Beyazıt Akman’ın Kitapları:

Dünyanın İlk Günü

Son Sefarad

Osman Birinci Kitap: Aşk

Osman İkinci Kitap: Savaş

4/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.