Beş Rahmet Kapısı-Uğur Koşar

Beş Rahmet Kapısı Kitabının Yazarı Kimdir, Uğur Koşar’ın Beş Rahmet Kapısı Kitabını Oku, Uğur Koşar’ın Beş Rahmet Kapısı Kitabından Alıntılar, Uğur Koşar’ın Beş Rahmet Kapısı Seri Kitapları, Uğur Koşar’ın Beş Rahmet Kapısı Kitabının Konusu, Uğur Koşar’ın Beş Rahmet Kapısı Kitabından Sözler.

”Beş Rahmet Kapısı” Uğur Koşar’ın Aşk, Bilge, Derviş, Ermiş ve Sufi adlı beş kitabından oluşan seri kitabıdır. Uğur Koşar’ın ”Beş Rahmet Kapısı” adlı seri kitabından bazı alıntılar:

AŞK

Kalbinin yaralarına rağmen hâlâ seviyorsan; bil ki bu kendini sevmeye layık gördüğündendir.

BİLGE

İnsanlar seni yanlış anladığında dert etme; duydukları senin sesin ama aklından geçenler kendi fikirleridir.

DERVİŞ

Aldığı nefesin farkında olan bir insan, dışarıda mucizeler aramaz; o zaten mucizenin kendisidir.

ERMİŞ

Senin dünyaya baktığın pencere kirli ise; bizim renkli çiçeklerimizi çamur görürsün.

SUFİ

Bir Sufi, güneş gibidir; “iyi ve kötü” diye ayırt etmeden her şeye ışık olur.

İçinden ağlamak geliyorsa ağla, bu senin içindeki tortuları ve çakıl taşlarını temizleyecektir; ruhun tıkanmış dişlilerinin arasını açarak tekrar akmasını sağlayacaktır. Gözyaşların sanma ki yere düşer kaybolur, o damlalar Allah’a ulaşır ve orada rahmet bulur.

Ağaçlar kış geldiğinde yapraklarını döker; fakat asla umudunu kesmez ve varoluşa gücenmez, çünkü bilir ki, yaz yine gelecek ve yaprakları daha yeni, daha gür çıkacaktır.

Ey dünya malını arzulamaktan bıkmak usanmaz nefsim! Küçücük bir tohumu bile gerekli görüp yaratan Rabb’im, beni gereksiz mi yarattı sanıyorsun? Ve O kendi elleriyle yüzümü, burnumu özenerek var etmişken, şimdi sen varlığımın apaçık bir mucize olduğunu idrak etmediğimi sanıyor da, kendimi değersiz hissetmeye mi iteliyorsun!

Çocuklar henüz bir sevgi tohumudur ve onlar filizlenerek yeni neslin cennetini oluşturan sevgi çiçekleri olacaklardır.

Şayet bir hayvana dokunduğunda yıldızları hissetmiyorsan ve bir yıldıza baktığında çiçekleri göremiyorsan sen dünya denen bu âlemde paramparça yaşıyorsun demektir!

Sen bu dünyada bir nota olduğunu idrak ettiğin an Varoluşun eşsiz müziğini işitebileceksin. İşte o büyülü tını Rahmetin habercisidir.

İnsanı huzura ulaştıracak iki kitap vardır; biri Kuran, diğer ise Kalbinin Kitabıdır.

Dünya Sevgi üzerine kurulmuştur. Hücrelerinde haset, kin, nefret duyan insan bu ilahi düzenden yoksundur.

Kalbinin götürdüğü yere değil, önce kalbinin yoluna gir; o yola girmeden gittiğin yol aslında zihninin götürdüğü yoldur ve bu yolun sonu hüsran’a biter.

Akıllı ve zeki olmak başarı getirebilir, fakat yürekli değilsen tüm başarın sahte ve anlamsız olacaktır.

Yaşadıkların sadece deneyimlerdir ve onlar rüyanın içinde gelip geçerler, sen ise baki kalansın, bu yüzden her şeyi bırak kendini bul!

Her şeyin en güzelini yaratan Allah kötü-çirkin bir insan yaratır mı? Bu yüzden ben hiç kötü insan görmedim, sadece kalbin yuvasından uzaklaşarak zihnin esiri olmuşlar vardır.

Problemin içinde eridiğine, yok olduğuna şahit olacaksın.

İnsan olmaya çalışma, sen zaten insansın; sevgili olmaya çalışma, sen zaten sevgisin, olduğun seni bul bu kâfidir. Her şeyi bıraktığında her şey olursun!

Sevilmeyi beklemeden seviniz. Unutma ki; bir bulut beklentisizce yağmur verir toprağa, bir ağaç meyvelerini sunarken yaşar paylaşmanın hazzını ve bir çiçek karşılık beklemeden çıkar tohumundan dokunur yüreklere.

Sana bir sır vereyim. Şşş… Sessiz ol, biraz yaklaş… Dünya sadece bir geçittir, ona tutunma, onu en iyi şekilde kullan! Bu kadar

Ölümden korkan insanlara bir bak, onlar bu hayata doyamadılar; çünkü henüz yaşamaya başlamadılar! Eğer seversen tüm korku kaybolur, eğer derinden aşk duyarsan tüm engeller, tüm zihinsel oyunlar bir anda buharlaşmaya başlar

Bir şeyi derinden, onu öz varlığınla seversen tüm dünya sevgiye dönüşür ve küçücük bir şeyden dahi nefret edersen tüm dünya nefretle kaplanır. Ve her ikisi de dünyayı etkileyecek kadar güçlü duygulardır.

Biz bu dünyaya kin ve nefret duyarak şeytanı mutlu etmeye değil, tüm bağlardan sıyrılıp özgürce yaşamaya geldik.

Kalbinin evinden uzaklaşmış insanlara dikkat et, onlar sürekli dışarıda, bir başkasında hatalar, kusurlar aramaya başlar. Onlar artık kendi merkezini kaybetmiştir.

Zihin, ‘iyi, kötü, güzel, çirkin’ diye bütünü parçalara ayırır. Kalp ise, BİR yapar.

Sen insanları mutluluğa ulaştıran bir araç değilsin, sen kimsenin aracı değilsin, şayet birisi seni araç olarak kullanıyorsa, senin üzerinden mutluluk sağlamaya çalışıyorsa, o bir âşık değil, o bir dilencidir. O bir mutluluk dilencisidir, o bir sömürücüdür, o bir Aşk katilidir.

Zihin seni kullanıyorsa bu bir köleliktir, şayet sen zihnini kullanıyorsan bu Bilgeliktir.

Ne zaman birisi sana hakaret etse, kalbini kırmak istese, ona sadece gülümse bu; ‘ben senin uzaktan kumandalı oyuncağın değilim’ demektir.bes rahmet kapisi ugur kosar

Sen içinde neye dokunursan, dışarıda da onu kucaklarsın! Unutma, dışarıda tezahür eden senin içsel yansımandan başka bir şey değildir.

Unutma, var olan her şeyin bir beslenmeye-yaşamaya ihtiyacı vardır ve beslediğin hangi duygu, hangi düşünce ise yalnızca o büyüyecektir.

Dikkat etmeni isterim, insanı mutlu eden sevgili değildir, Sevginin kendisidir, sevgili sadece tetikleyendir! Sen ise kaynaksın.

3.71/5 (17)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.