Beş Çember Kitabı-Miyamoto Musashi

Miyamoto Musashi’nin Beş Çember Kitabı’nı Oku, Miyamoto Musashi’nin Beş Çember Kitabı Hakkında, Miyamoto Musashi’nin Beş Çember Kitabı Sözler.

Japonya’nın en tanınmış savaşçılarından biri olan Miyamoto Musaşi’nin Go Rin No Şo yani Beş Çember Kitabı adlı kitabını 1645 yılında ölmeden birkaç hafta önce çekildiği Kyushu dağlarındaki bir mağarada kaleme almıştır.

Miyamoto Musaşi veya ergenlik döneminde Miyamoto Bennosuke ya da Miyamoto Musana olarak bilinen ünlü Japon kılıç üstadıdır.

Miyamoto Musashi’nin Beş Çember Kitabı adlı eseri tüm savaş sanatları kaynakçalarının temel yapıtıdır.

Musashi, Japonlarca Kensai ya da “kılıç piri” kabul edilir. Yaşamının gerçekleri Batılı okura acımasızlık gibi görünse de, Musashi aslında dürüst bir idealin peşinde olmuştur.

Miyamoto Musashi’nin Beş Çember Kitabı adlı eserinden alıntılar:

Uzun yıllardır, Ni Ten Uchi Ryu olarak adlandırılan Strateji Yolu konusunda çalışma yaptım ve sanırım bu konuyu yazılı olarak ilk kez açıklayacağım. Şimdi Kanei’nin yirminci yılının onuncu ayının ilk on günü sırasında (1645). Cennete bağlılığımı göstermek, Kwannon’a dua etmek ve Buddha’nın önünde diz çökmek üzere Kyuishu, Higo’daki Iwato dağına tırmandım. Ben Harima şehrinin altmış yaşındaki savaşçısı Shinmen Musashi No Kami Fujiwara No Geshin’im.

Gençliğimden itibaren kalbim strateji yoluna eğilimliydi. İlk düellomu on üç yaşımdayken yaptım, Shinto okulunun Arima Kihei adındaki bir strateji uzmanını (stratejist) yendim. On altı yaşımda Tadashima Akiyama adında yetenekli bir strateji uzmanını yendim. Yirmi bir yaşımda başkente gittim ve çok sayıda yarışmada bir kez olsun bile yenilmeden her türlü strateji uzmanı ile karşılaştım.Bes cember Kitabi Miyamoto Musashi

Otuz yaşıma geldiğimde geçmişe dönüp baktım. Bundan önceki zaferler strateji alanında ustalaşmam sayesindeydi. Bu belki doğal bir yetenek ya da cennetin emriydi, belki de diğer okulların stratejisi daha az üstündü. Bundan sonra ilkeyi araştırmak için sabah akşam çalıştım ve elli yaşıma geldiğimde strateji yolunu hayata geçirdim.

3.89/5 (9)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.