Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları-Ransom Riggs

Amerikalı Yazar Ransom Riggs’in İlk Romanı Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları

Ransom Riggs’in 7 Haziran 2011 yılında yayımlanan özgün adı Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children olan Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları romanının özgün İngilizce baskısı 352 sayfadan oluşmaktadır.

New York Times Bestseller arasında kendine yer bulmuş olan Ransom Riggs’in Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları romanı aynı isimle 2016 yılında Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları olarak filme uyarlanmıştır.

Sinemaya uyarlanan Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları filmi yönetmenliğini Tim Burton yapmıştır. 2016 yapımı Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları filminde Eva Green, Kim Dickens, Samuel L. Jackson gibi ünlü oyuncular rol almıştır.

Ransom Riggs’in Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları kitabının devamı özgün adı Hollow City olan Gölge Şehir romanıdır.

Ransom Riggs’in Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları kitabı ülkemizde 2013 yılında Sayfa6 Yayınları etiketi ile yayımlanmıştır. Daha sonra 2016 yılında İthaki Yayınları etiketi ile çıkmıştır.

Sayfa6 Yayınları tarafından yayımlanan Ransom Riggs’in Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları kitabının Türkçe çevirisini Fethi Aytuna yapmıştır. Sayfa6 Yayınları’ndan Fethi Aytuna Türkçe çevirisi ile çıkan Ransom Riggs’in Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları kitabı 360 sayfadan oluşmaktadır.

İthaki Yayınları tarafından yayımlanan Ransom Riggs’in Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları kitabının Türkçe çevirisini Aslı Dağlı yapmıştır. Aslı Dağlı’nın Türkçe çevirisini yaptığı İthaki Yayınları etiketi ile çıkan Ransom Riggs’in Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları kitabı 320 sayfadan oluşmaktadır.

Gizemli bir ada. Terk edilmiş bir yetimhane. Fazlasıyla tuhaf fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon.

Tüm bunlar kurgu ile fotoğrafçılığı nefes kesici bir şekilde bir araya getiren ve unutulmaz bir okuma deneyimi sunan Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları romanında keşfedilmeyi bekliyor.

Yaşadığı korkunç aile trajedisi yüzünden Galler kıyılarındaki, dünyadan uzakta kalmış bir adaya yolculuk eden on altı yaşındaki Jacob, burada Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocuklar Yetimhanesi’nin yıkıntılarını keşfetmekle kalmayıp, Bayan Peregrine’in çocuklarının sadece tuhaf olmaktan çok daha fazlası olduğunun farkına varır.

New York Times bestseller listesinden 108 haftadır inmeyen, aklınızdan çıkmayacak eski fotoğraflar eşliğinde okuyacağınız Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları, gölgelerde geçen bir macera arayan her yaştan okuyucuyu içine çekecek eşsiz bir roman.

16 yaşındaki Jacob, dedesinin başına gelen felaketin ardından hiç bilmediği bir adada keşfe çıkar. Burada Bayan Peregrine’e ait bir çocuk yuvasının darmadağın olmuş kalıntılarıyla karşılaşır. Evin metruk koridorlarını, yatak odalarını araştırırken duyduğu bir sesle dehşete düşer, gördüğü şeyin peşinden koşarken birden zamanın hiç akmadığı, diğer insanların asla göremeyecekleri bir dünyaya ayak basar.

Akıllardan çıkmayacak eski fotoğraflarla bezenmiş bu roman yetişkinlerin, gençlerin ve karanlıkta geçen bir serüvenden haz duyan herkesin hoşuna gidecek.

Ransom Riggs’in Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları Kitabına Yapılan Yorumlar:

Gergin, duygusal ve tuhaf mı tuhaf bir ilk roman. Fotoğraflar ve metin birbirini tamamlayarak unutulmaz bir hikâye yaratıyor. John Green, Kâğıttan Kentler ve Aynı Yıldızın Altında kitaplarının çok satan yazarı

Bu, hipsterlar için yazılmış bir Harry Potter kitabı. Geçtiği dünyaya ve verdiği hisse bayıldım. Felicia-Day

Fotoğraflar olmasa bile hikâye kendi başına yetermiş fakat fotoğraflar hikâyeye karşı konulmaz bir gizem ekliyor. Birinci gözden anlatı samimi, komik ve etkili. Serideki bir sonraki kitabı dört gözle bekliyorum. Rick Riordan, Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yazarı

Ransom Riggs’in Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları kitabından alıntılar:

Tam hayatımın olağan bir seyir izleyeceğini kabullenmek üzereyken olağanüstü şeyler olmaya başlamıştı.

Yanlış yüzyılda doğmuştum ve kendimi kandırılmış hissediyordum.

Daima bir yarın vardır.

Babamı anlamaya çalışmaktan vazgeçeli uzun zaman oldu.

Biri seni içeri almazsa er ya da geç kapıyı çalmaktan vazgeçersin.

Kimi zaman tek yapmanız gereken bir kapıdan geçmektir.

Olanlar için kendimi suçluyordum.

Arada bir yanlış yapıp doğruları görmenin önemli olduğunu düşünürdü.

Sanırım büyükbabam, yaşadığı onca şeyden sonra kendisini artık hiçbir yerde, hatta evinde bile güvende hissetmiyordu.

”Daha iyiyim,” demek artık yeni işim olmuştu.

Birisi seni içeri almazsa sonunda kapıyı çalmaktan vazgeçersin. Demek istediğimi anlıyor musun?

Büyük olasılıkla aklımı kaçırmak üzereydim ve delirip delirmediğimi anlayana kadar insanlardan uzak durmalıydım.

İnanmanın bedeli adamakıllı artana kadar peri masallarına dört elle sarılırız

Annen ve baban öldüğünde bunu biliyor muydun? Onların öldüğünü hissettin mi?

Nereden olduğunu bilmesem de her nasılsa onları tanıyordum.

Hepimiz kendi masallarımıza tutunuruz; ta ki onlara inanmanın bedelini ağır ödeyene dek.

En inanılmaz hikâyeleri genellikle çocukluğu hakkındaydı.

Kaldı ki çok paranız olduğunda parayı önemsemediğinizi söylemek çok kolaydır.

Yalan söylemekle ilgili yeni bir şey keşfetmiştim. Ne kadar çok söylersem o kadar kolaylaşıyordu.

Yaptığımız şey, hızla giden bir trenin arkasından sarkmaya benziyordu.

Bazen insan sadece kapıyı çekip çıkmak ister.

Sadece yürümeye devam ettik. Elleriyle ateş yakabilen kız, görünmeyen oğlan ve ben.Bayan Peregrine Tuhaf cocuklari Ransom Riggs

Ben küçükken Portman Dedem tanıdığım en büyüleyici kişiydi.

Uçabilen bir kız vardı. İçinde anlar yaşayan bir oğlan vardı. Koca kayaları başının üstüne kaldırabilen biri erkek biri kız iki kardeş vardı.

Ona gerçekten inandım, en azından birkaç yıl boyunca. Bunun en büyük sebebi, benim yaşımdaki çocukların Noel Baba’ya inanmak istemesi gibi bir şeydi. İnanmanın bedeli adamakıllı artana kadar peri masallarına dört elle sarılırız. Benim için bu bedelin iyice arttığı gün, ikinci sınıfta Robbie Jensen’in bir öğle yemeği sırasında kızlarla dolu bir masada peri masallarına inandığımı ilan ettiği gündü.

3.75/5 (20)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.