Başka Sorusu Olan-Ranga Yogeshwar

Ranga Yogeshwar’ın Başka Sorusu Olan Kitabının Konusu: Bu güzel genel kültür kitabı bilmediğimiz merak ettiğimiz birçok konu hakkında bize bilgi veriyor.

Ranga Yogeshwar’ın Türkiye’de Pegasus Yayınları’ndan çıkan ve çevirisini İlhan Yabantaş’ın yaptığı Başka Sorusu Olan kitabından en güzel sözler ve alıntılar:

Dünyamız harikalarla dolu. Manolya ağaçları ilkbaharda ne zaman çiçek açacaklarını biliyor ve karasinekler şeffaf kanatlarını arka bacaklarıyla temizliyor. Kediler güpegündüz patilerini hızlı hızlı hareket ettirerek rüya görüyor ama kimse nedenini bilmiyor. Minicik tek hücreliler, sessiz mikro dünyalarında azimle çalışıyor ve bir su damlasının okyanusunda uzay gemileri gibi süzülüyor.

Su borularının çapları ya da vergi ödemelerinin hesaplanmasının, kızgın tavada dans eden su damlacıklarından daha önemli olduğu bir dünyada buna benzer birçok gereksizmiş gibi görünen soruyla karşılaşıyordum.

Günlük yaşamımızın koşuşturması içinde, bilmece ve gizemlerle dolu harika bir dünyada yaşadığımızı kolaylıkla unutabiliyoruz. Ancak basitmiş gibi gördüğümüz pek çok sorunun cevabını çoğumuz bilmiyoruz.

Merak tek bir soruyla başlar ve sonu gelmez. Dünyamızın gerçek güzellikleri onları keşfetmek ve kendi yolunda yürümek isteyenlere kendilerini gösterir. Hepimiz dünyayı tek başımıza keşfediyoruz. Gözlerimizi açtığımız her saniye, bir başka eşsiz güzellikle ödüllendiriliyoruz. Yapmamız gereken tek şey onları fark etmek ve bilimin cevaplarına kulak vermek! Yapabildiklerini keşfedince, bir sineği öldürmeden önce iki kere düşünmeniz gerekebilir!

Dünyamız harikalarla dolu. Kuşlar göç ederken, nasıl enerji tasarrufu yapacaklarını biliyor ve ona göre uçuyor; sinekler, uçuş stratejileri geliştirip bizi alt edebiliyor ve el ve ayaklarımız karıncalanarak bize birtakım mesajlar göndermeye çalışıyor. Çok soğuk havalarda, donmuş bir gölün üzerinde keyif yapan ördeklerin ayakları nasıl oluyor da buza yapışmıyor dersiniz? Gereksiz gibi görünen bütün bu bilgiler, aslında hayatın ne kadar mucizevî olduğunun birer kanıtı!

Hintli fizikçi Sir C.V Raman, 1921’in yazında gemiyle Avrupa’ya gitti. Muhtemelen bolca zamanı oluyor ve okyanusun çarpıcı renklerinin tadını çıkarıyordu, ancak diğer yolcuların aksine Akdeniz’in derin mavi suları ona rahat vermiyordu. Yaşadığı şehir Kalküta’ya dönünce bu fenomeni araştırdı ve ışık dalgalarının hareketleri üzerinde yeni bulgular elde etti. 1930 yılında ışığın moleküler dağılımı konusundaki çalışmalarından dolayı Nobel ödülünü aldı. Bugün Raman Dağılımı birçok modem teşhis yönteminin temelini oluşturmaktadır.

Bilim, pek çok insanı korkutur. Ancak bilim hayatın her yerindedir ve günlük yaşamın içindeki bilim, sandığımız kadar karmaşık da değildir. Hint asıllı Alman Fizikçi Ranga Yogeshwar, bu kitabında bize bu ‘anlaşılır’ bilimsel gerçekleri sunuyor. Çoğumuzun, gereksiz olduğuna inandığı ama cevabını bilmediği soruların yanıtlarını öğrenince, çok şaşıracak ve bazı cevapları yaşamınızda uygulayıp ne kadar işe yaradıklarını göreceksiniz. Örneğin; bodrum katındaki nemlenme, bu kitabı okuduktan sonra sizin için sorun olmaktan çıkabilir. Ya da asansör fobinizi, onunla ilgili gerçeği öğrendikten sonra yenebilirsiniz. Bu kitapla, hayatın nüanslarını yeniden keşfedecek ve yaşama bir kez daha hayran kalacaksınız!Baska Sorusu Olan Ranga Yogeshwar

– Zıplayan 50.000 kişi deprem yaratabilir mi?
– Son kullanma tarihi nasıl hesaplanır?
– Kadınların ayakları neden soğuktur? Ve daha fazlası…
“Her gün farklı şeyler gözlemliyor ve birtakım soruların cevaplarını arayıp duruyoruz. Cevabını bulamadığımız sorular için, Ranga Yogeshwar olağanüstü dili ve zekasıyla bize anlaşılır açıklamalar sunuyor!” …Peter Grünberg, Nobel Ödüllü Fizikçi

2/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.