Bahaeddin Özkişi Sokakta Kitap Özeti

Batılılaşmanın, İyiyle Kötünün Mücadelesi, Korku, Gerilim, Polisiye Türündeki Müthiş Bir Eser.

Sokakta adlı roman ilk başlarda okuyucuya sıkıcı gelse de ilerleyen sayfalarda okuyucu adeta romanın bitmesini istememektedir. Olay örgüsünün ustalıkla işlenip anlatıldığı olaylar okuyucuya uyum içinde sunulmuştur.

Sokakta Romanının Yazarı Kimdir?

Sokakta adlı eser; öğretmen ve yazar Bahaeddin Özkişi’nin romanıdır.

Bazı kitaplar vardır okuduktan sonra kitap üzerine düşünmeyi gerektirir. Sokakta romanı da o türden bir eser. Bahaeddin Özkişi’nin Sokakta kitabını okuduktan sonra roman üzerine düşünmeye başlayacaksınız.

Bahaeddin Özkişi’nin Sokakta romanı 1975 yılında yayımlanmıştır. Bahaeddin Özkişi’nin Sokakta romanı 1975 yılnda Peyami Safa Roman Yarışmasında Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Bahaeddin Özkişi’nin Sokakta kitabının sayfa sayısı 155 sayfadır.

Bahaeddin Özkişi’nin Sokakta romanı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser arasındadır.

Bahaeddin Özkişi’nin Sokakta kitabından alıntılar:

İki çocukluk arkadaşı, otuz yıl aradan sonra bir karakolda karşılaşırlar. Biri komiserdir diğeri de sanıktır. İki arkadaşı karşılaştıran olay bir cinayettir. Ölen kişinin vücudunda yirminin üzerinde yara bulunmuştur. Ölüm aleti bıçağa benzer bir alettir ancak bulunamamıştır. Öldürülen kişi, sanığın annesidir. Seksen yaşlarında olan bu kadını, sanığa göre ‘’Onlar’’ öldürmüştür. Ancak karakoldaki kişiler, sanığın annesini öldürdüğünü düşünmektedirler.

Sanığın çocukluk arkadaşı olan komiser ise onun böyle bir canavarlık yapamayacağını düşünür. Komiserin arkadaşı, otuz yıl öncesine göre hiç değişmemiştir. Doğduğu yerde kalmış ve fazla yer görmemiştir. Komiser ise her türlü ülkenin insanları ile muhatap olmuş ve ufkunu genişletmiştir.

Komiser, ertesi günlerde çocukluğunu geçirdiği sokağa gider. Sokak otuz seneki önceki görüntüsündedir. Sokakta yaşadığı günleri düşünür. O günlerdeki sıcaklık ve dayanışma artık yok olmuş durumdadır. Birçok manevi değer eskisi gibi güçlü değildir. Komiserin arkadaşı ise akıl hastanesine yatırılmıştır. bahaeddin-ozkisi-sokakta-ozetKomiser, arkadaşını ziyaret eder ve ona sokağı anlatır. Bu arada cinayet aletini aramak için hala uğraşmaktadır.

Mahallede yaşayan bir adam, komisere cinayet olayı ile ilgili bilgi verir. Komiserin arkadaşının suçsuz olduğunu, cinayet anında namaz kılmakta olduğunu gördüğünü söyler. Tutanak imzalar. Bu tutanak sayesinde, komiser arkadaşını akıl hastanesinden kurtarır.  Yaşlı kadının sahip olduğu bir kolye sebebiyle öldürüldüğü anlaşılır. Söylentilere göre bu kolye kişiye güç vermektedir. Bu güce sahip olmak isteyen kimseler yaşlı kadını öldürmüştür.

2.89/5 (37)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.