Baba Olma Sanatı-Sefa Saygılı-Ali Çankırılı

Baba Olma Sanatı Hakkında Kitaplar, Prof. Dr. Sefa Saygılı ve Pedagog Ali Çankırılı’nın Baba Olma Sanatı Kitabını Oku, Prof. Dr. Sefa Saygılı ve Pedagog Ali Çankırılı’nın Baba Olma Sanatı Kitabının Konusu, Prof. Dr. Sefa Saygılı ve Pedagog Ali Çankırılı’nın Baba Olma Sanatı Kitabının Özeti, Prof. Dr. Sefa Saygılı ve Pedagog Ali Çankırılı’nın Baba Olma Sanatı Kitabından Sözler, Prof. Dr. Sefa Saygılı ve Pedagog Ali Çankırılı’nın Baba Olma Sanatı Kitabı Hakkında.

Prof. Dr. Sefa Saygılı ve Pedagog Ali Çankırılı’nın Baba Olma Sanatı kitabından alıntılar:

Parçalanmış ailelerde çocuklar daha çok anneleriyle kalıyor, yani babasız büyüyorlar. Üstelik böyle aileler giderek çoğalıyor.

Osmanlı’nın 1870’te açılan halen hizmet vermeye devam eden köklü bir eğitim kurumu olan Darüşşafaka sadece babası olmayan çocuklar kabul etmektedir.

İnancımıza göre Allah’ın bütün isimleri insanda tecelli etmektedir. Ancak bazı insanlarda bazı isimler daha baskındır. Ailede aldıkları görev ve sorumluluk itibariyle babada “Rab” ismi, annede “Rahim” ismi daha baskındır. Anne kendisinde tecelli eden Rahim isminin gereği olarak çocuğuna hizmet ederken hiçbir karşılık beklemez. Yemez yedirir, giymez giydirir, uykularını feda eder. Koruyuculuk içgüdüsüyle davranışlarına sınır koymaktan kaçınır, onu şımartma eğilimindedir. Baba da kendisinde tecelli eder Rab isminin gereği olarak çocuğun istenmeyen davranışlarına sınır koyarak annenin eksik bıraktığı itaat ve disiplini tamamlar.

Babanın faziletleri çocukların servetidir… Anatole France

Yeni evliler anne baba olma ve çocuk yetiştirme konusunda eğitim almadıkları ve bilgi sahibi olmadıkları zaman kendi anne babalarından gördükleri gibi çocuk yetiştiriyor; farkında olmadan anne babalarının hatalarını tekrar ediyorlar.

Yaşlılarımız: “Modern hayat geleneklerimizi unutturuyor, aile bağlarını zayıflatıyor” diyorlar ki doğrudur. Ancak eski geleneklerimiz arasında yeniden yorumlanması ve düzeltilmesi gereken gelenekler de var.

Çocuk psikolojisini anlamak için, ana rahminden ergenliğe kadar, çocuğun geçirdiği gelişme evrelerini ve bu devrelere uygun davranış kalıplarını bilmemiz gerekiyor.

Yumurta sperma ile buluştuktan sonra tek hücreden insana doğru akıl almaz bir hayat projesi başlar.

Peygamberimizin hayatını okurken Cahiliye Araplarının da büyüklerin yanında çocuk sevmediğini öğrenmiştim. Peygamberimizi torunlarını öperken gören bir bedevi şaşırıyor: baba olma sanati sefa saygili“Hayret, diyor, siz de mi çocuk öpüyorsunuz?” efendimiz: “Elbette, diyor, çocuklar cennet meyveleridir.” Bedevi şu itirafta bulunuyor: “Benim 10 tane çocuğum var, daha birini öpmüş değilim.” Efendimiz üzülüyor ve şöyle diyor: “Allah senden merhamet duygusunu almışsa ben ne yapabilirim; merhamet etmeyene merhamet edilmez.

3.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.