Atlı Han-Abdullah Ziya Kozanoğlu

Atlı Han Kitabının Yazarı Kimdir, Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun Atlı Han Kitabını Oku, Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun Atlı Han Kitabının Özeti, Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun Atlı Han Kitabından Sözleri, Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun Atlı Han Kitabının Konusu.

Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun ‘’ Atlı Han’’ adlı romanından alıntılar:

Koca yabancı gene bir şey söylemeden Olcayto’ya orduyu göstermiş, uzaklaşmıştı. Bu ordu Attilâ’nın askeri idi. Olcayto çarçabuk Attilâ’yı gördü. Kâğıdı kendisinin yazdığını söyledi, arkadaşları için bir buyruk alıp önden giderek onları kurtardı. Bütün bu şaşkınlık arasında Alangoya’yı hiç düşünmemişti. Fakat şimdi bütün olan biteni düşünüyor; Alangoya’nın gittikten sonra geri gelmemesi, koca yabancının kendisinin orada olduğunu, hatta Attilâ’ya giden kâğıdı bile bilmesi, yaralarını sarması, sonra birdenbire gözden yok olması hep o kocanın, Alangoya ile elbirliği ettiğini ortaya çıkarıyordu.

Yol arkadaşım Argon Şaklaban; su katılmadık Türktür. Onu da birlikte getirdim. Canınızı sıkmaz. Sayın bayan nerede?

Attilâ birçok düşman tarihlerinin bile yazdığı gibi, gerçekten acıyan bir egemendi. Ancak kendi çocuklarından birisinin kendisini aldatmasını, verilen hazineyi saklamasını, birçok günahsız insanın canına kıydırmasını bir türlü hoş göremiyordu.

Sana acımak, sana acımak ha!.. Bir koyun sürüsü içinde kuzu boğazlayan sırtlana acınır mı?

Benim kılıcım hiçbir zaman bu acıyı ona tattıramazdı.

OLCAYTO’yu içinden buğday çıkmasını beklediği ‘’Hantsiyen’in pirinç çuvallarından’’ Balamir ve Margus piskoposu çıkınca uğradığı şaşkınlıkla baş başa bırakarak Margus sarında Argon ile Balamir’in başardıkları akla durgunluk verecek işleri öğrenelim.atli han abdullah ziya kozanoglu

Tan yeri ağarıp da güneş üç mızrak boyu yükselinceye kadar bu üç adam çalıştılar.

Ancak insanlar dünya üzerinde bir saniye daha çok yaşayabilmek, daha fazla kazanabilmek için kendi ateşli dileklerine başkalarını ( hayvanlarda bile görülmeyen bir vahşetle ) kurban ederler.

Bugünden sonra üç başbuğ kimselere gözükmediler. Altın tabutun yerini kimse öğrenemedi. Türkler saygı için, yağılar altın tabut için çok aradılar. Fakat kimse yerini bulamadı. Hâlâ da bulamıyorlar.

4/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.