Atatürk’ün Gençliğe Işık Tutan Sözleri-Kadir Depsen

Atatürk’ün Türk Gençliği İle İlgili Sözleri, Görüşleri, Düşünceleri Nelerdir Diyorsanız Kadir Depsen’in Atatürk’ün Gençliğe Işık Tutan Sözleri Adlı Eserini Okuyup Bilgi Sahibi Olabilirsiniz.

Kadir Depsen’in Atatürk’ün Gençliğe Işık Tutan Sözleri kitabı Asil Yayın Dağıtım etiketi piyasaya çıktı.

Asil Yayın Dağıtım tarafından yayımlanan Kadir Depsen’in Atatürk’ün Gençliğe Işık Tutan Sözleri kitabının sayfa sayısı 213 sayfadan oluşmaktadır.

Ayrıca Atatürk’ün gençler hakkında söylediği sözleri web sitemizde Atatürk’ün Gençlerle İlgili Sözleri sayfasında bulabilirsiniz.

Kadir Depsen’in Atatürk’ün Gençliğe Işık Tutan Sözleri kitabından alıntılar:

Benim yaşamımı inceleyenler görürler ki ben Mısır firavunları gibi kendime mezar yaptırmak için kırbaçlar altında insanları sürmedim. Ben memlekette uygulamak istediğim herhangi bir fikri evvela kongreler toplayarak onlarla konuşarak bu fikirleri onlardan aldığım yetkiye dayanarak uyguladım. İşte Erzurum işte Sivas kongreleri işte Büyük Millet Meclis’i bunun en canlı ifadeleridir.

Kapıda duran nöbetçi bile benden korkmaz korku üzerine egemenlik kurulamaz. Toplara dayanan egemenlik devamlı olmaz.

Birinci Büyük Millet Meclisi döneminde Mustafa Kemal en çok, savaşın yönetimine ilişkin sorunlarla ilgilendi.

Doğu cephesindeki savaşlar Kazım Karabekir Paşa tarafından yürütülürken, Batı Anadolu’da verilen savaşların yönetimini Mustafa Kemal Paşa üzerine aldı.

Ordunun siyaset dışı kalması gerektiği görüşünü tekrarladığı için, İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından tehlikeli kişi sayılmaya başlanarak, iki kez öldürülmek istenmesi üstüne bir süre siyasal etkinliklerine ara verdi.

Ahmet İzzet Paşa’nın sadrazamlığa getirilmesi ve Rauf Bey ile Fethi Bey’in de görev aldığı yeni hükümetin Mondros ateşkesini imzalamasından (30 Ekim 1918) sonra, ataturk genclik sozleri Kadir DepsenLiman Von Sanders’in ayrılmasıyla Yıldırım Orduları grubu komutanlığına getirildi.

Yunan ordusunun 23 Ağustos’ta yeniden başlattığı genel saldırıya karşı, aralıksız 22 gün 22 gece süren çetin savaşta (Sakarya Meydan Savaşı) cepheyi bizzat yönetip, Sakarya’nın doğusundaki bütün Yunan birliklerinin yok edilmesini sağladı. 19 Eylül’de Büyük Millet Meclisi tarafından müşirliğe (mareşal) yükseltildi ve ”gazi” unvanı verildi.

2.86/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.