Atatürk’ün Çocuklarla İlgili Sözleri

Atatürk’ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Sözleri, Atatürk’ün Çocuklarla İlgili En Güzel Sözleri, Atatürk’ün Çocuklar Hakkında En Özlü Sözleri, Atatürk’ün Çocuklar İle İlgili Güzel Sözleri, Mustafa Kemal Atatürk’ün Çocuklar Hakkındaki Sözleri.

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuğu yoktu ama içinde bitmez tükenmez bir çocuk sevgisi vardı. Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe, Atatürk’ün çocuk sevgisinin simgesi olmuştur. Atatürk çocukları çok severdi. Öyle ki dünyada tek çocuk bayramı olarak kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Atatürk tüm dünya çocuklarına hediye etmiştir. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülkedir. Atatürk’ün çocuklar ile ilgili söylediği en güzel sözler, en özlü sözler:

Asla şüphe yoktur ki Cumhuriyet’in gelecek evlâtları bizden daha çok rahata kavuşmuş ve bahtiyar olacaklardır.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen, Türk istiklal ve Cumhuriyeti’ni kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel , her şeyden evvel Türkiye’nin istiklaline ,temeli benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.

Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır.

Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet’i biz kurduk, O’nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.

Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir.

Ben hayatta çok az ağlayan bir adamım, o da burada oldu.– Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925’te Uşak’ta bir ‘’şefkat yurdu’’nu ziyaret ederken öksüz bir çocuğun konuşmasından etkilenmesi üzerine. –

Yollarda birçok muhacirin gördük, Bitlis’e avdet ediyorlar. Cümlesi aç, sefil, ölüme mahkûm bir halde 4-5 yaşlarında bir çocuğu ebeveyni yol üzerinde terk etmişler, bu da bir karı kocanın peşine takılmış. Onları ağlayarak 100 metreden takip ediyor. Kendilerini niçin çocuğu almadıkları için tekdir ettim. ‘’Bizim evladımız değildir’’ dediler.

Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.

Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel olarak ele alınmalıdır.

Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.

3.28/5 (53)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.