Atatürk Modern Türkiye’nin Kurucusu-Andrew Mango

Atatürk Modern Türkiye’nin Kurucusu Kitabının Yazarı Kimdir, Andrew Mango’nun Atatürk Modern Türkiye’nin Kurucusu Kitabı Kaç Sayfa, Von Herz zu Herz Geht Ein Weg Ne Demektir, Andrew Mango’nun Atatürk Modern Türkiye’nin Kurucusu Kitabının Konusu, Andrew Mango’nun Eserleri, Andrew Mango’nun Kitapları, Andrew Mango’nun Atatürk Modern Türkiye’nin Kurucusu Kitabının Özeti, Güneş Dil Teorisi Gerçek Midir, Amazon Nehri’nin Anlamı Nedir, Ankara Ulus’taki Zafer Anıtı’nı Kim Yapmıştır?

Remzi Kitabevi tarafından yayımlanan Atatürk Modern Türkiye’nin Kurucusu kitabı 752 sayfadan oluşmaktadır.

Andrew Mango’nun Atatürk Modern Türkiye’nin Kurucusu adlı eserinden alıntılar:

Mustafa Kemal Atatürk 20. yüzyılın en önemli devlet adamlarından biridir. Adriyatik kıyılarıyla Çin arasında, Hindistan yarımadasının kuzeyi ile Rusya’nın güneyi arasındaki geniş Avrasya topraklarında yer alan en güçlü devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş ve şekillendirmiştir. Komşu ülkelerin tarihini de etkilemiştir. Yabancılar tarafından yönetilen toplumlara, dünyanın geri kalanlarıyla kurulacak bir dostluk içinde ulusal bağımsızlığı kazanmanın yolunu göstermiştir.

Bütün insanlar, bütün yaratıklar yorgunluğa kapılır. Ama insanların dinlenmeden devam etmelerini sağlayan bir beyin gücü vardır.

Mustafa Kemal kibar bir beyefendi gibi davranıyordu. Christianus ailesini Sofya dışına bir yolculuğa uğurlarken, yeni öğrendiği Almancasıyla “Von Herz zu Herz Geht Ein Weg ” (kalpten kalbe giden bir yol vardır) diye veda etmişti.

Mustafa Kemal hiçbir zaman Enver’den etkilenmemişti.

Anadolu’nun sert kış mevsiminde at binenleri koruyan Kafkas ya da Kazaklara özgü kürk kalpak, zamanla direniş hareketinin simgesi biçimine geldi.

1925 gibi çok erken bir tarihte Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel’e o tarihte Ankara’nın merkezi sayılan bir meydana (Ulus Meydanı) bir zafer anıtı siparişi verildi.ataturk modern turkiyenin kurucusu Andrew Mango

1936 yılında Türk Dil Kurumunun 3. kongresinde yabancı dil uzmanları sessiz kalarak Güneş Dil Teorisini yerdiler. Ama Mustafa Kemal’in hevesi kırılmadı ve yaşamının sonuna dek, dile girmiş olan, yabancı sözcüklerin Türkçe köklerini aramayı sürdürdü. Günümüzde Güneş Dil Teorisi komik bir örnekle anımsanmaktadır. Güney Amerika’ya ilk göç edenler elbette Türkçe konuşuyorlardı ve Amazon Nehri’ni görünce “Amma Uzun” demişlerdi. Görevi kitap raflarınım tozunu almak olan bir kütüphane görevlisi de Türkçenin kök bilimine ilişkin katkılarını yayımladı. Atatürk’ün dil danışmanlarından biri anılarında bunun bir şaka olduğunu söyleyecekti. Aslında Güneş Dil Teorisi’nin tamamı bir şakaydı ve Atatürk ölünce sessiz rafa kaldırıldı.

2/5 (9)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.