Asa Earl Carter Kimdir

Asa Earl Carter’in Ya Da Kitaplarında Kullandığı İsmi İle Forrest Carter’in Hayatı:

Asa Earl Carter, 1925 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Alabama eyaletine bağlı Anniston’da doğdu. Dört kardeşi vardır. Küçük yaşta anne babasını kaybetti. Anne ve babasının ölümü üzerine büyükbaba ve büyükannesi ile birlikte yaşadı. Zor bir çocukluk dönemi geçirmiş olan Asa Earl Carter, 10 yaşına geldiğinde büyükanne ve büyükbabasını da kaybetti. Küçüklükten beri yazarlığa merakı olan Asa Earl Carter bu hayalinden hiç vazgeçmedi.

Birçok farklı işte çalıştı. Asa Earl Carter, kovboy, sığırtmaç, çiftçi ve mevsimlik işçi gibi farklı işlerde çalışmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri’nde görev aldı. Yaklaşık bir yıl Colorado Üniversite’sinde der aldı. Savaştan sonra India Thelma Walker ile evlendi.

Evlendikten sonra Carter çifti Amerika Birleşik Devletleri’nin Alabama eyaletine bağlı Birmingham şehrine taşındılar.

Alabama Valiliği seçimlerinde Wallace’nin konuşma metinlerini yazdı. İyi bir yazar olan Asa Earl Carter siyasi metinler hazırladı.

Asa Earl Carter Kitaplarını Forrest Carter Adı İle Kaleme Aldı.

Kızılderili yazar Asa Earl Carter’in ilk eseri 1972 yılında özgün adı The Rebel Outlaw: Josey Wales olan Josey Wales’in Kader Dönemeci adlı kitabıdır. Daha sonra özgün adı Gone to Texas adı ile Teksas’a Gitti olarak yayımlandı. Özellikle Asa Earl Carter’in Teksas’a Gitti ya da diğer adı ile Josey Wales’in Kader Dönemeci romanı Kanunsuz Josey Wales adı ile Western filmlerinin efsane oyuncusu Clint Eastwood’un yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmıştır.

Josey Wales’in Kader Dönemeci-Teksas’a Gitti Romanı Film Oldu.

Özgün adı The Outlaw Josey Wales olan 1976 yapımı Kanunsuz Josey Wales filminde Amerikalı sinema oyuncusu ve yönetmen Clint Eastwood filmin hem yönetmenliğini yapmıştır hem de filmde rol almıştır.

Clint Eastwood Kanunsuz Josey Wales filminde Josey Wales karakterini canlandırmıştır. Kanunsuz Josey Wales filminde Clint Eastwood ile birlikte ayrıca; Chief Dan George, Sondra Locke, Bill McKinney, John Vernon, Paula Trueman, Sam Bottoms, Geraldine Keams, Woodrow Parfrey, Joyce Jameson, Sheb Wooley, Royal Dano, Matt Clark, John Verros, Will Sampson oynamıştır. Rhoda Weyr’in katkıları sonucu kitap iyi bir satış rakamına ulaşmıştır.

Kızılderili soykırımını anlatan; Asa Earl Carter’in 1978 yılında yayımlanan İngilizce adı Watch for Me On The Mountain olan Dağlardan Sorun Beni romanı bir başkaldırı romanı olarak bilinmektedir.

Asa Earl Carter’in Forrest Carter adı ile yazdığı 1976 yılında yazdığı Küçük Ağaç’ın Eğitimi kitabı belki de en ünlü kitabıdır. Öyle ki Küçük Ağaç’ın Eğitimi kitabı dünya dillerinin birçoğuna çevrilmiştir bir kitaptır.

Kızılderili yazar Asa Earl Carter ya da kitaplarında kullandığı takma isimle Forrest Carter 7 Temmuz 1979 tarihinde 53 yaşında iken Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde öldü.Asa Earl Forrest Carter Kimdir

Asa Earl Carter’in Kitapları:

Küçük Ağaç’ın Eğitimi

Teksas’a Gitti (Josey Wales’in Kader Dönemeci)

Dağlardan Sorun Beni

Kan Yerde Kalmaz

3.2/5 (10)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.