Alfred Nobel Kimdir Sözleri

Nobel Ödülleri Neden Verilir, Alfred Nobel’in Özlü Sözleri, Alfred Nobel’in Hayatı, Alfred Nobel’in Biyografisi, Alfred Nobel’in Ünlü Sözleri, Alfred Nobel’in Hayat Hikayesi, Alfred Nobel’in Buluşları, Nobel Ödülleri Ne Zamandan Kaç Yılından Beri Verilmektedir, Nobel Ödülleri Kimin Vasiyeti Üzerine Verilmeye Başlandı, Dinamitin Mucidi Kimdir, Dinamiti Kim Bulmuştur, Alfred Nobel’in Nobel Ödülleri İle İlgili Sözleri, Alfred Nobel’in Nobel Ödülleri Hakkında Sözleri, Alfred Nobel’in Resimli Sözleri, Alfred Nobel’in Unutulmaz Sözleri, Nobel Ödüllerinin İlk Verildiği Yıl, Nobel Ödülleri Hakkında Bilgiler.

Nobel Ödülleri’ni hemen herkes duymuştur. Peki, Nobel Ödülleri’ni niçin neden verilir?

Tam adı Alfred Bernhard Nobel olan İsveçli kimyager ve mühendis Alfred Nobel’in vasiyeti üzerine Nobel Ödülleri verilmeye başlanmıştır.

Biz de bu yazımızda Alfred Nobel kimdir kısaca tanıdıktan sonra Alfred Nobel’in sözlerine yer vereceğiz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Tam adı Alfred Bernhard Nobel olan Alfred Nobel’i birçoğumuz Nobel Ödülleri’nin verilmesine sebep olan insan olarak bilebiliriz ama Alfred Nobel’i dünya çapında üne kavuşturan diğer şey ise dinamitin mucidi olmasıdır.

Alfred Nobel 21 Ekim 1833 tarihinde İsveç’in başkenti Stockholm’da doğdu. Alfred Nobel, varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Alfred Nobel’in babası mühendis Immanuel Nobel annesi ise Andriette Ahlsell’dir.

Alfred Nobel; Immanuel Nobel ile Andriette Ahlsell çiftinin üçüncü oğlu olarak dünyaya geldi.

Alfred Nobel’in babası mühendis Immanuel Nobel’in işlerinin kötü gitmesi sonucu iflas eder. Baba Immanuel Nobel’in iflas etmesi üzerine; Nobel ailesi önce 1837 yılında Finlandiya’ya, daha sonra 1842 yılında ise St. Petersburg’a taşındı.

St. Petersburg’da Alfred Nobel’in babası Immanuel Nobel bir atölye açtı. Alfred Nobel’in annesi ise bir bakkal işletmeye başladı.

Doğa bilimleri, dil ve edebiyat alanlarına yatkınlığı olan Alfred Nobel, özel öğretmenler tarafından eğitildi.

Alfred Nobel 17 yaşına geldiğinde İsveççe, Rusça, Fransızca, İngilizce ve Almanca’yı akıcı bir şekilde konuşyordu. Alfred Nobel kimya mühendisliği eğitimi görmek için yurtdışına gitti.

Alfred Nobel 1864 yılında dinamit barutunu buldu. Daha sonra 1877 yılında Balistit adını verdiği yeni bir çeşit barut tasarladı.

Alfred Nobel 63 yaşında iken 10 Aralık 1896 tarihinde İtalya San Remo’da öldü.

Alfred Nobel vasiyetinde, mirasının Nobel Ödüllerinin enstitüleştirilmesi yönünde kullanılmasını ve 33.200.000 kronunun her yıl insanlığa hizmette bulunanlara sunulmasını istedi. Fakat 1900 yılında İsveç hükümetinin Nobel Vakfı’nı kurmasıyla, Nobel Ödülleri düzenli olarak verilmeye başlandı. Nobel Ödülleri ilk kez 1901 tarihinde verilmeye başlandı.

Alfred Nobel’i hayatından kısaca bilgi verdikten sonra şimdi sırada Alfred Nobel’in sözleri:

Kendisini çok övenlere, bu övgülerden hoşlanmadığını söylerdi; fakat ölümünden sonra, adı birçok şan ve şeref getirdi.

Dinamit dünya sözleşmeleri için daha erken barış yolu açacaktır. Ordular tamamen yıkılıp son bulduğunda hiç kuşkusuz altın barışa uyacaklardır.Alfred Nobel Kimdir Sozleri

Eğer bin fikrim var ise ve sadece biri iyi çıkıyorsa, ben buna memnunum.

Umut gerçeğin çıplaklığını gizlemek adına doğal bir perdedir.

Dileğim şudur ki; ödülün sahibi belirlenirken adayların milliyeti göz önüne alınmasın, ödül en çok hak edene verilsin, İskandinav olsun olmasın. Alfred Nobel’in vasiyeti.

0.67/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.