Alexandre Dumas Siyah Lale Kitap Yorumu

Üç Silahşörler ve Monte Kristo Kontu’nun Yazarı Alexandre Dumas’ın Siyah Lale Romanının Yorumu.

Fransız yazar Alexandre Dumas’ın Siyah Lale Eserinin Yorumu

1670’lerde Haarlem Çiçek Üreticileri Derneği bir duyuru yapar. Bu duyuruya göre daha önce eşi benzeri olmayan, pürüzsüz, lekesiz bir Siyah Lale üretip bunu onlara gösteren kişiye yüklü bir miktar altın verilecektir. Bunun üzerine hayatını çiçeklere adamış olan adam bir siyah lale üretme düşüncesiyle çalışmalara başlar. Bu adam hayata ve özellikle etrafında gelişen olaylara kendini tamamen kapatmış sadece çiçeklerle ilgilenmektedir. Bir gün eline bir yazı geçer ve bu yazı hayatını tümden değiştirip onun mahkûm edilmesine sebep olur. Bu sırada siyah lale üretimi için gerekli olan soğanları elde etmiştir.

Onları da yanına alarak mahkûm edildiği hapishaneye gider. Tamamen suçsuzdur ve hiçbir şeyden haberi yoktur. Buna rağmen idam mahkûmu olur ve öldürüleceği yere doğru yolculuğu başlar. Bu sırada değeri çok yüksek olan üç adet lale soğanı hala yanındadır. Peki bu idam mahkûmu o siyah laleyi yetiştirebilecek ve en önemlisi masumiyetini kanıtlayabilecek mi? Tüm bunları düşünürken ensesinde, kafasını bedeninden ayıracak olan soğuk bıçağı hisseder.

Elimden bırakamayıp heyecanla okuduğum bir kitap oldu. Anlatımı, akıcılığı, dilinin yalınlığı çok güzeldi. Yazarla tanışma kitabım oldu diğer bütün kitaplarını da okuyacağım sanırım. Tavsiyemdir, kesinlikle okuyun. Keyifli okumalar.

Fransız yazar Alexandre Dumas’ın Siyah Lale Kitabından Alıntılar:

Kaderime bu dünyada, bir çocuğa, bir çiçeğe ya da bir kitaba ismimi vereceğim yazılmamış. Tanrı en sıradan kuluna bile bedeninin ve ruhunun yararlanması için bu üç nimetten birini veriyor.

Gözyaşlarınız beni kısa süre sonra ölecek olmamdan daha çok üzüyor. Ve bildiğiniz gibi, mahkûm ne kadar masumsa, din adın ölenler mertebesine ulaşacağı için ölüme o kadar huzurlu ve mutlu gider.

Alexandre Dumas’ın Siyah Lale Kitabının Künyesi:

Alexandre Dumas'ın Siyah Lale Kitabının Yorumu

Kitabın Adı: Siyah Lale

Kitabın Yazarı: Alexandre Dumas

Kitabın Türü: Roman

Orijinal Adı: La Tulipe Noire

İlk Baskı Yılı: 1850

Uyarlama: Siyah Lale Kitap (La tulipe noire) 1964 Yapımı Film

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kahvekitapikilisi

3.9/5 (103)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.