Ahmet Taner Kışlalı Kimdir

Siyasetçi, Yazar, Kültür Eski Bakanı Ahmet Taner Kışlalı’nın Hayatı:

Siyasetçi yazar Ahmet Taner Kışlalı 10 Temmuz 1939 tarihinde Tokat’ın Zile ilçesinde doğdu.

Ahmet Taner Kışlalı babası Ziraat Bankası veznedar annesi ise öğretmendi. Ahmet Taner Kışlalı babasının ismi Hüsnü Bey, annesinin ismi Lütfiye Hanım’dır.

Ahmet Taner Kışlalı, ilkokulu Kilis Kemaliye İlkokulu’nda okudu. Ahmet Taner Kışlalı, Kilis Kemaliye İlkokulu’nu 1951 yılında bitirdi.

Ahmet Taner Kışlalı, ortaokulu Kilis Ortaokulu’nda okudu ve liseyi de Kabataş Erkek Lisesi’nde okudu. Kabataş Erkek Lisesi’ni 1957 yılında bitirdikten sonra üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde aldı.

Üniversite okurken aynı zaman da spor muhabirliği yapıyordu. Ahmet Taner Kışlalı, Yeni Gün gazetesinde spor muhabirliği yaptı. Ahmet Taner Kışlalı, 1962-1963 yılları arasında Yenigün Gazetesi’nde yazı işleri müdürlüğü de yaptı.

Ahmet Taner Kışlalı doktorasını Paris Üniversitesi’nde yaptı. Ahmet Taner Kışlalı Paris Üniversitesi’nde anayasa hukuku ve siyaset bilimi dalında Modern Türkiye’de Siyasi Güçler başlıklı doktorasını yaptı.

Ahmet Taner Kışlalı 1968 yılında, Fransa’da tanıştığı Nicole ile evlendi. Nicole Müslüman olduktan sonra Nilgün ismini aldı. Ahmet Taner Kışlalı ve Nilgün Kışlalı çiftinin Altınay ve Dolunay adlarında iki kızı oldu.

Ahmet Taner Kışlalı Hacettepe Üniversitesi’nde siyaset sosyolojisi alanında öğretim üyesi olarak görev yaptı. Ahmet Taner Kışlalı 1972 yılında doçent oldu.

Ahmet Taner Kışlalı 1971-1977 yılları arasında Yankı dergisinde yazmış olduğu yazılar CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in dikkatini çekti.

Ahmet Taner Kışlalı siyasete 1977 yılında CHP listesinden İzmir milletvekili seçilerek girdi.

Ahmet Taner Kışlalı Bülent Ecevit hükümetinde kültür bakanı olarak görev aldı. Ahmet Taner Kışlalı’nın Kültür Bakanı olduğu dönemde Kültür Bakanlığı tarafından Ulusal Kültür dergisini yayımlatıldı.

Ahmet Taner Kışlalı 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde siyaset bilimi dersleri vermeye başladı.

Ahmet Taner Kışlalı 1988 yılında profesör oldu.

Ahmet Taner Kışlalı gazeteciliğe Cumhuriyet gazetesinde yazarak yeniden başladı. Ahmet Taner Kışlalı Cumhuriyet gazetesinde Haftaya Bakış başlığıyla köşe yazıları yazı.

Ahmet Taner Kışlalı ve eşi, 1995 yılında Antalya yolunda geçirdiği trafik kazası geçirdi. Bu kaza sonrası eşini kaybetti.

Ahmet Taner Kışlalı ikinci evliliğini 1997 yılında yaptı. Ahmet Taner Kışlalı ikinci evliliğini Nilüfer Kışlalı ile yaptı. Ahmet Taner Kışlalı ve Nilüfer Kışlalı çiftinin Nilhan Nur adında bir kızı oldu.

21 Ekim 1999 tarihinde Ankara’da evinin önünde bombalı bir suikast sonucunda öldürüldü.

Ahmet Taner Kışlalı’nın sözlerini sitemizde yer alan Ahmet Taner Kışlalı Sözleri sayfasından okuyabilirsiniz.

Ahmet Taner Kışlalı’nın Kitapları:

Siyaset Bilimi

Siyasal Sistemler-Siyasal Çatışma ve Uzlaşmaahmet-taner-kislali

Öğrenci Ayaklanmaları

Ben Demokrat Değilim

Kemalizm Laiklik ve Demokrasi

Atatürk’e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği

Tanrı’yı Kim Kullanır

Bir Türkün Ölümü

Seçimsiz Demokrasi

3.83/5 (30)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.