Ahmet Davutoğlu Sözleri

Ahmet Davutoğlu’nun Özlü Sözleri, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Güzel Sözleri, Ahmet Davutoğlu’nun En Güzel Sözleri, Ahmet Davutoğlu’nun Anlamlı Sözleri, Ahmet Davutoğlu’nun Seçim Sözleri, Ahmet Davutoğlu’nun Resimli Sözleri, Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye Hakkındaki Sözleri, Ahmet Davutoğlu’nun Politika Sözleri.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Başbakanı olan Ahmet Davutoğlu’nun sözleri:

Nefsimi ayaklarımın altına alırım, bir faninin yapamayacağı her makamı, mevkiyi elimin tersiyle iterim ama ak kadroların üzülmesine izin vermem.

Sevgi dışında yüreğimde hiçbir duygu taşımıyorum. Sitem, öfke, kırgınlık yok.

Başbakan olarak hiçbir zaman taviz vermediğim husus ülkemizin onurunu korumaktır.

Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir, bu demokrasinin gereğidir ama ülkemizin geleceği çerçevesinde kalplerimiz aynı atmalıdır.

Cumhurbaşkanımızın onuru hem cumhurbaşkanı olarak hem dava arkadaşım olarak onun onuru benim onurumdur, onun ailesi benim ailemdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili olarak.

Güçlü demokrasinin felsefi temeli; tek bir insanın dahi tek başında olduğunda dahi, ister bu Hay bin Yakzan gibi olsun bizim klasiklerde, isterse Robinson Crusoe gibi olsun daha sonraki dönemlerde, kendi aklıyla, kendi tercihleriyle bir irade koyma kapasitesine sahip olduğunun kabul edilmesidir.

Mogadişu’da destan yazıyor. Hiçbir ülkenin gitmek istemediği ülkede Türkiye’nin bayrağını dalgalandırıyor. Şehrin tam ortasında bayrağımızı dalgalandırıyorlar.

Bu millet, geçmişte insanları nasıl karşıladığını bilir. Türkiye tüm olumsuzluklara rağmen Suriyeliler için bir destan yazmaktadır. Bugün Suriye’den her kim gelirse başımızın üstünde yeri var.

Realist politikayı niye takip etmiyorsunuz diye bizi eleştiriyorlar.  Bizden Gazze bombalanırken, Mısır’da darbe yapılırken, Suriye’de insanlar bombalanırken sessiz kalın deniyorlar. Ama bunu yaptığınızda belki o zaman Kurtuluş Savaşı’nda Hintlilerin Pakistanlıların bize yaptığı yardımın bir anlamı olmaz. Biz Suriye halkının yanında olduk olacağız. Halep varil bombaları altında inlerken, birileri Şam yönetiminin yanında yer alabilir ama biz hiçbir zaman Halepliyi, Daruzluyu unutmayacağız. Bunun yanında realist politikayı uygulamaya çalışacağız.

Bağımsız Türkiye sloganları atmak, çok kolay Türkiye hiçbir dış tesir altında kalmasın demek, ama borç alıyorsanız emir de alırsınız.

Allah şahit olsun ki o mazlumlara sonuna kadar ezeli ve ebedi olarak sahip çıkacağız.

Kudüs’ün kaderi de Bağdat’ın kaderi de Bişkek’in kaderi de, Semerkant’ın kaderi de, Saraybosna’nın kaderi de bizim kaderimizdir.

Uluslararası Hukuk’a göre Doğu Kudüs, Filistin Devleti’nin parçasıdır. Ve 1967’de işgal altında olan topraklardan oluşur. Bu toprakların parçasıdır. Mescid-i Aksa’da Doğu Kudüs’te bulunur. Mescid-i Aksa İsrail toprağı değildir ve olmayacaktır.

Mazlumlara sahip çıktığımız için verilen her gensoru bizim için dünyada ve ahirette bir onur madalyasıdır.

Dünyada en fazla temsil edilen 6. ülkeyiz.

O bataklık dedikleri Orta Doğu’da ki Bağdat’ı kardeş bilmişiz, o bataklık dedikleri Kerkük’ü aziz bilmişiz.

Bu toprakların çocuklarının veremeyeceği hesap yoktur.

İnsan onuru her bir birey için aynı şekilde geçerli oldukça değer kazanır.

Allah bu devlete bu millete zeval vermesin ki dostlarımızı kimseye muhtaç etmeyelim.

Biz Avrupa tarihinin bir parçasıyız ama aynı zamanda Asya ve Afrika’nın da temel faktörüyüz.

Büyükelçiliklerimiz, gönlümüz herkese açık, yeter ki insan onuru etrafında birleşelim.

Görünmez koalisyonlar ya da şu veya bu şekilde sürecek vesayet anlayışı, yürütme etkinliğini yok eder.Ahmet Davutoglu en guzel ozlu Sozleri

Ancak ve ancak milletten kaynaklanan bir güç meşru kılınabilir.

Mazlum milletlere öncülük eden ilk büyük istiklal harbinin başlangıcında Gazi Mustafa Kemal Atatürk de ‘’Ya istiklal ya ölüm’’ diyordu. Burada kast edilen istiklal hem bağımsızlıktır, hem onurlu bir şekilde bu topraklarda yaşama iradesidir insan onurudur. Bütün bir sömürgeciliğe karşı insanlık vicdanını ayağa kaldıran ve üzerindeki kimlikleri, kıyafetleri çıkartarak fakir bir Hintli kıyafetiyle o günkü sömürge anlayışına karşı çıkan Gandi bütün insanlığın sesi olmuştu. Ve Aliya İzzetbegoviç Saraybosna’nın tank, top atışı altında zulümle inlediği günlerde düşmanına bile ahlaki ders veren, Saraybosna’ya her tünel geçişinde ki şimdi bile ziyaret ettiğimiz de bize ilham veren o tünelde insanlık onurunu karanlıklar içinde ışıtan bilge kral.

3.4/5 (20)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.