Abdullah Ziya Kozanoğlu Kimdir

Abdullah Ziya Kozanoğlu 16 Ocak 1906 yılında İstanbul’da doğdu.

Nişantaşı İttihat ve Terakkî Mektebinde Gazi Osman Paşa Mektebinde ve Kabataş Erkek Lisesinde okudu. Abdullah Ziya Kozanoğlu 1922 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Yüksek Mühendislik Bölümü’nde başladı. Kozanoğlu 5. sınıfta okuldan ayrılmak zorunda kalınca Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’ne girdi ve 1929 yılında Akademiden mezun oldu.

Türk Edebiyatı’nın ünlü yazarı Abdullah Ziya Kozanoğlu, romanlarında Abdulllah yerine ‘’Aptullah’’ ismini kullandı.

Abdullah Ziya Kozanoğlu, ünlü manken ve oyuncu Yasemin Kozanoğlu’nun dedesidir.

1942-1950 yılları arasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü başkanlığı yaptı.

Türk edebiyatının ilk tarihsel serüven romanı kabul edilen ”Kızıl TUĞ” adlı romanı yazdı. ”Kızıl Tuğ” 1959 yılında Suat Yalaz’ın çizimleri ile yayımlandı.

Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun romanları: Kızıltuğ, Seyyid Battal, Boğaç Han (Tahsin Demiray ile birlikte ), Kanlıoğlu Kanturalı, Boz Aygırlı, Kara Çoban, Küçük Korsan, Kurtlar, Küçük Kahraman, Gültekin, Küçük Uçman (Tahsin Demiray ile birlikte ), Kuduzlar Kraliçesi (Tahsin Demiray ile birlikte ), Kuş Adamın Maceraları (Tahsin Demiray ile birlikte ), Atlı Han, Kozanoğlu, Lâle Devrinde Patronalılar Saltanatı, Malkoçoğlu, Savcı Bey, Kolsuz Kahraman, Battal Gazi, Türk Korsanları, Seyit Ali Reis, Dağlar Delisi, Fâtih Feneri, Sencivanoğlu, Hilâl ve Salip, Altın Saçlı Kız, Cengiz Han’ın Hazineleri, Hülâgû’nun Gözdesi, Kız Kulesi Kahramanı, Tibet Canavarı, Ağahan’m Yüzüğü, Altın Hançer, Boz kurt’un İntikamı, Kızıl Kadırga, Arena Kraliçesi, Sarı Benizli Adam, Kubilay Han’ın Gelini

3.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.