Zübeyir Kamil Akkaya Röportaj

40’lar Kulübü Yazarlarından Zübeyir Kamil Akkaya İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Zübeyir Kamil Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Zübeyir Kamil Akkaya Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

İsmim Zübeyir Kamil AKKAYA. 1994 yılında Tekirdağ/Çerkezköy’de doğdum. İlk ve Orta Öğrenimimi Sivas’ta yaptım. 2009 yılında hafızlığa başladım ve 2011 yılında hafızlığımı bitirdikten sonra Arifan İhtisas Akademisinde İSLAMİ İlimlerde ihtisas yapmak üzere muhterem babam, hocam Ömer Faruk AKKAYA’da İslami ilimlerde tahsil yapmaya başladım. 2015 yılında kurulan Arifan İlmi ve Fikri Araştırmalar vakfında Vakıf Yönetim Kurucuları arasında yer aldım. 2016 yılının ocak ayında mezun olduktan sonra Arifan Külliyesi’nde kalfa hocalık vazifesi aldım.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Sizi Teşvik Eden Ne Oldu?Zubeyir Kamil Akkaya

Yazarlık bende farklı bir duygu oluşturdu. Çünkü babam küçüklüğümden beri kitap yazmakta idi. Babamı bu iştahlı ilim çalışmalarını izlediğimde bende yazı yazma duygusu oluşmuştu. İlmi bilgim olmamamsı hasebi ile ihtisas yaptıktan sonra yazarlık yapmak bana daha mantıklı geldi. Ve talebelik dönemimde blog sayfamda olsun v.b sitelerde makale yazmaya başladım. Daha sonra 40lar Kulübünden Twitter’dan bir mesaj geldi. Böyle bir yayın evi olduğunu öğrenince kendimi burada makale yazarak geliştirmeyi düşündüm.

Şuan Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Evet. 40lar kulübünün projelerine katılıyorum. Ve birçok arkadaşımı buraya yönlendiriyorum.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Evet kullanıyorum. Buradan daha fazla insanı irşad etme fırsatım oluyor.

Twitter@mollazka

Facebook/ mollazka

En Çok Beğendiniz Şairler ve Yazarlar Kimlerdir?

En çok sevdiğim şairler, Necip Fazıl KISAKÜREK, Sezai KARAKOÇ’dur.

En çok Sevdiğim Yazarlar, öncelikle Hocam, Babam Ömer Faruk AKKAYA’dır. Sonra Yusuf KAPLAN hocam, Sezai KARAKOÇ, Cemil MERİÇ gibi ve daha ismini ayamayacağım birçok üstadlarım.

Sizi En Çok Etkileyen Kitap Hangisidir?

Beni en çok etkileyen kitap Yusuf KAPLAN hocamın tavsiyesi ile Sezai KARAKOÇ’un Diriliş Neslinin Amentüsü adlı kitabı oldu. Batıyı tanıma yönünden bana ufuk kazandırdı.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Kitabınız Vardır?

Şimdiye kadar yayınlanan sadece 40lar kulübü tarafından yayınlanan 1 eserim var. Bir tane yayına girecek Umre Günlüğüm var. Birde Arifan Külliyesi olarak Ehli Sünnetin 40 Âlimi’ni çalıştığımız bir eserimiz var. Bu projeye henüz yeni başladık inşallah tamamlanır tamamlanmaz baskıya yollayacağız.

Nur’un Aişe’sine Kırk Kördüğüm Adlı Kitabınızdan Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Bu kitapta 3 sayfalık bir yazım var. Ve burada Efendimiz Sallallahu aleyhi ve sellem ve Hazreti Aişe annemizin izdivacından bahsettim. Güzel bir proje oldu. Tabi ben burada benim kitabım diyemiyorum. Bu kırk tane arkadaşımızın çalışmış olduğu bir kitap.

Sizce Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kitap yazarken benim dikkatimi çeken arkadaşlarımızın dipnotlarında internet adreslerini vermeleri oldu. Ben bu tür yazı tiplerini hoş görmüyorum. İleride teknolojide bir çöküntü olsa bu kitapta benim verdiğim dipnotlar ve kaynakların bir faydası olmaz. Sonuçta teknoloji ortadan kalkabilecek bir yapı ancak kitap daima yanımızda.

Ne Tür Kitaplar Yazıyorsunuz?Nurun Aisesine Kirk Kordugum

Benim asıl alanım fıkıh ve akaid alanında lakin etrafımızda 40lar kulübüne katılıp insanları fıkhi ve akaidi bilgiler hakkında bilgilendirecek 40 tane arkadaşım yok. Bu nedenle siyer ve menkıbeler hakkında yazılar yazıyorum. Blog sayfamda ise insanları akaid v.b. konularda bilgilendirme gayretinde bulunuyorum.

Arifan Külliyesi Hakkında Bizi Aydınlatır Bilir Misiniz?

Arifan Külliyesi 1999 yılında hoca babam Ömer Faruk AKKAYA’nın gayretleri ile vakıf ve dernek odalarında Zor şartlar altında (iki çekyat bir yamalı halı ile) bir öğrenci evinde başladı. 2006 yılına kadar bu hizmette onlarca ilahiyatlı öğrencinin mezun olmasını sağlarken bir yandan da onların temel metinlere vukufiyetlerini artıran ve ehlisünnet çizgide mudavemetlerini sağlayan yoğun dersler ile medreselerin kapatılmasından Sivas’ta kurumsal bir medrese yolunu da böylece başlatmış oldu. Yoğun devam eden dersler devam ederken 2006 yılında Arifanalt yapısını kurdu. 8000 m2 bir Arifan Külliyesi’nde kadim usul dersler verilmeye başladı. Ve halen devam etmektedir.Zubeyir Kamil Akkaya Roportaj

Okurlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?

Bizi takip ettikleri için kendilerinden Allah razı olun diyorum.

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?

Teşekkür ederim.

Bu güzel röportaj için Zübeyir Kamil Akkaya’ya bizler teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺