Zindan Adası-Dennis Lehane

Dennis Lehane’nin Zindan Adası Kitabını Oku, Shutter Island Read, Shutter Island Kitabını Oku, Dennis Lehane’nin Zindan Adası Kitabından Alıntılar, Dennis Lehane’nin Zindan Adası Kitabından Sözler, Dennis Lehane’nin Zindan Adası Kitabının Konusu.

Zindan Adası; orijinal adı ”Shutter Island” olan Amerikalı yazar Dennis Lehane’nin sinemaya aynı adla uyarlanan kitabı. Sinemaya uyarlanan romanın başrollerinde dünyaca ünlü Amerikalı aktör Leonardo DiCaprio rol almaktadır.

Ayrıca sinema uyarlanan ve 2009 yılında yapılan Zindan Adası filminde Leonardo DiCapro, kitap ve filmin başkarakteri Teddy Daniels karakterini canlandırmıştır.

Dennis Lehane’nin okudukça insanı merakta bırakan müthiş kitabının sonu da müthiş bir şekilde okuyucu şaşırtacak türden. ‘’Zindan Adası’’ filmini izleyen bilirler sürekli merak ve gizemin bitmediği müthiş bir filmdir.

Dennis Lehane’nin Zindan Adası adlı sürükleyici ve sonu çok ilginç biten romanından sözler ve alıntılar:

Teddy Daniels’in babası balıkçıydı. 1931 yılında, Teddy on bir yaşındayken, babası teknesini bankaya kaptırdı ve hayatının geri kalanını, başkalarının teknesinde çalışarak geçirdi. Tekne işi olmadığındaysa limanlarda yük taşıyıp sabah saat onda eve geri dönerdi. Evde uzun uzun gerinip gün boyunca bir koltukta oturur, ellerine bakıp arada bir kendi kendine bir şeyler fısıldayarak, gözlerinde karanlık ifadelerle zaman geçirirdi.

‘’Buraya neden Zindan Adası diyorlar?” diye sordu Teddy. Babası omuz silkti. “Sen ve soruların… Hep soru soruyorsun.’’ ‘’Eee, tamam… Ama neden?’’ ‘’Bazı yerlere bir isim verilir ve o isim onların üzerine yapışıp kalır. Belki de korsanlar yüzünden bu isim verilmiştir.’’

Hayır, yoktur, insanlar aptaldır. Yerler, içerler, boş konuşurlar, zina yaparlar ve ürerler. Bu sonuncusu özellikle talihsizliktir, çünkü sayımız az olsaydı dünya çok daha güzel bir yer olurdu. Düşük zekalılar, bataktaki çocuklar, deliler ve ahlaki değerleri zayıf insanlar… İşte ürettiklerimiz bunlar. Dünyayı bunlarla berbat ediyoruz. Şimdi, güneyde zencileri hizaya sokmaya çalışıyorlar. Sana bir şey söyleyeyim mi, Güneyde de zaman geçirdim ve orada herkes zenci, evlat. Beyaz zenciler, siyah zenciler, kadın zenciler. Her yerde zenciler var ve iki ayaklı köpeklerden daha fazla işe yaramıyorlar. Köpek en azından zaman zaman koku alır. Sen bir zencisin evlat. Kalitesiz tohumdansın. Senden o kokuyu alabiliyorum

Bu dünya bana sadece sahip olmadıklarımı, bir daha hiç sahip olamayacaklarımı, yeteri kadar sahip olamadıklarımı hatırlatıyor.

Bazılarının sorunları diğerlerine oranla daha derin. Senin de dediğin gibi, hasta onlar. Yardıma ihtiyaçları var.

Bu çok ağır bir şey. Bu acıyla yaşayamıyorum.

Belki bu dünyada bilmemeye mahkûm edildiğimiz birkaç şey vardır. O kitap da bunlardan biri olabilir.

Dr. Lester Sheehan’ın Günlüğünden 3 Mayıs 1993Zindan Adasi kitabi Dennis Lehane

Adayı yıllardır görmedim. Ona son kez bir arkadaşımın limana giren teknesinden bakmıştım. Yaz pusunun altında, gökyüzüne öylesine savrulmuş bir boya lekesine benziyordu. Yirmi yıldan uzun süredir oraya adımımı atmadığım halde, Emily -bazen şaka yollu, bazen ciddi- orayı terk ettiğimden bile emin olmadığını söylüyor. Zamanın benim için, hayat hikâyemde ileri geri hareket etmek, geçmişte beni etkileyen olaylara tekrar tekrar dönmek için kullandığım bir dizi kitap ayracından ibaret olduğunu söylemişti bir keresinde. Ki bazı parlak meslektaşlarım bunu depresiflerin en tipik özelliği kabul eder. Emily haklı olabilir. Çoğu zaman haklıdır.

4.15/5 (55)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺