Yüzbaşının Kızı-Aleksandr Puşkin

Aleksandr Puşkin’in Yüzbaşının Kızı Kitabını Oku, Yüzbaşının Kızı Romanın Kahramanları, Aleksandr Puşkin’in Yüzbaşının Kızı Kitabından Alıntılar, Aleksandr Puşkin’in Yüzbaşının Kızı Kitap Özeti, Aleksandr Puşkin’in Yüzbaşının Kızı Kitabından Sözler, Aleksandr Puşkin’in Yüzbaşının Kızı Kitabının Konusu.

Yüzbaşının Kızı romanı Aleksandr Puşkin’in en önemli eserlerinden biridir. Roman da bir Rus subayı ile görev yaptığı kalenin komutanı olanı yüzbaşının kızı arasındaki duygusal ilişki anlatılmaktadır.

Aleksandr Puşkin’in Yüzbaşının Kızı Kitabının Kahramanları: Pyotr Andreyiç, Savelyiç, Yüzbaşı, Marya Mironova

Aleksandr Puşkin’in unutulmaz, ölümsüz eseri Yüzbaşının Kızı romanından sözler, alıntılar:

Dinle! dedi; bir masal anlatacağım sana. Çocukluğumda yaşlı bir Kalmuk’tan dinlemiştim. Bir gün kartal, kuzguna: ”Kuzgun kardeş, söylesene” demiş; ”şu dünyada nasıl oluyor da sen üç yüz yıl, bense topu topu otuz yıl yaşıyorum?” Kuzgun: ”Şundan, azizim” diye yanıtlamış onu; ”Sen taze kan içiyorsun, bense leşle besleniyorum.” Kartal düşünmüş: ”Haydi, ben de leşle beslenmeyi bir deneyeyim” demiş. Tamam, mı, tamam. Kartalla kuzgun uçup gitmişler. Derken bir at leşi görmüşler aşağıda. İnip çökmüşler başına. Kuzgun bir yandan gagalıyor, bir yandan övgüler düzüyormuş leşin lezzetine. Kartal bir gagalamış,iki gagalamış, sonra kanat çırpıp havalanırken, ”Yok arkadaş” demiş kuzguna; ”üç yüz yıl leşle beslenmektense, bir kere taze kan içmek çok daha iyi, sonrası Allah kerim”. Ne dersin Kalmuk masalına? Ha?

Yolun açık olsun Pyotr, dedi. Edeceğin yemini tut, doğrulukla çalış. Komutanlarını dinle. Aferin peşinde koşup kendini pek fazla yıpratma, ama çalışmaktan da kaçma. Ve şu atasözünü hiç çıkarma aklından: Elbiseni yeniyken, şerefini gençken koru.yuzbasinin kizi Aleksandr Puskin

Ömrüm boyunca unutamayacağım bir düş görüyordum. Ondan sonra başıma gelecek olan tuhaf olaylarla birlikte anımsadığımda, bana hâlâ peygamberce gelen bir düştür bu. Okuyucu kınamasın beni. Çünkü boş inançlara karşı ne kadar kuşku duyulursa duyulsun, onlara kapılmanın yine de insanoğluna özgü olduğunu biliyordur sanırım.

Mutluluğum yüreğimde düşmanca duygular beslememi engelledi.

Çağrılmadık konuk Tatar’dan kötüdür.

Sevimli dulların şansı açıktır.

3.25/5 (4)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.