Yalnızlık Kederi-Fazıl Say

Piyanist Ve Bestekar Fazıl Say’ın Kaleminden Sanata, İnsanlara, Hayata Dair Satırların Yer Aldığı Kitabı Yalnızlık Kederi Bir Müzisyenin Notları.

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın Yalnızlık Kederi Bir Müzisyenin Notları eseri Doğan Kitap etiketi ile raflarda yerini aldı.

Doğan Kitap tarafından 2009 yılında yayımlanan Fazıl Say’ın Yalnızlık Kederi kitabı 178 sayfadan oluşmaktadır.

Dünyanın dört bir yanında yüzlerce konser veren, sayısız ödül kazanan, eğitmenlik yapan Fazıl Say, yaşayan en ünlü piyanistlerden biri. Mozart, Beethoven, Haydn, Bach, Stravinsky gibi bestecilerin eserlerini yorumladığı sıra dışı performansları bir yana, yaşadığı toprakların müziğinden ve kültüründen esinlendiği oratoryoları ve konçertolarıyla da dünya klasik müzik repertuarında yer edinmiş bir dünya sanatçısı Say.

Ancak piyanistliği ve besteciliği kadar düşünceleriyle de gündemde o.

İlgilendiği konularsa epey çeşitli: Kimi zaman Darwin sansürü, kimi zaman yerel seçimler, kimi zaman haksızlığa uğrayan ülke aydınları ve sanatçıları, kimi zamansa kalbindeki gizli köşe…

Yalnızlık Kederi, ”halkımı klasik müzikle tanıştırmak zorundayım” diyen Fazıl Say’ın yazdıklarını bir araya getiriyor. Müziğe, politikaya, yarınlara, sanatçı olmaya, hayata dair satırlarını…

Fazıl Say’ın Yalnızlık Kederi kitabından alıntılar:

Gerçek sanatın amacı, ne sadece hayatı olduğu şekliyle temsil etmek, ne bir kaçış heyecanıyla hayatın gerçeğinden firar etmek, ne de hayatı değersizleştirmektir. Gerçek sanatın amacı, daha çok, hayatın bedelini verip hayatı geri almaktır.

Ahmet Say, müzik eğitimcisi ve yazar. Türkiye’nin müzik yayınlarını besleyen sayısız temel müzik kitabı var. O olmasaydı çok eksik kalacak bir alanı yıllardır dolduruyor. Müziğin yalnız dinlenerek değil, okunarak da öğrenileceğini, genç kuşaklara o gösterdi ve gösteriyor…yalnizlik-kederi-fazil-say

Yürürken müzik düşünür, otururken kalkarken, yalnızken ve başkalarıyken hep müzik düşünür… Uçak yolculuklarında, havaalanı beklemelerinde eğer bir şeyler üretebiliyorsa (yazı ya da beste) mutlu olur.

Bana müziğin derinliklerine dalmayı öğreten hocalarım oldu. Müzikle insan arasındaki ilişkinin yürek bağlarıyla oluştuğunu sezdiren hocalarımdadır asıl marifet.

Mükemmel olmak zorundasınız. En ufak bir yanlışı, bir eksikliği müzik affetmez.

2.56/5 (9)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.