Yalancılar ve Sahtekarlar Ansiklopedisi-Roelf Bolt

Roelf Bolt’un Yaşanmış Olaylar Üzerinden Örnek Verdiği En Ünlü Yalanların Yer Aldığı İlginç Kitabı Yalancılar ve Sahtekarlar Ansiklopedisi Domingo Yayınevi’nden Çıktı.

Roelf Bolt’un Yalancılar ve Sahtekarlar Ansiklopedisi kitabını okurken aldatma ve aldanma algısı üzerinde birçok bilgi öğreneceğiniz ve keyifle okuyacağınız türden bir kitap.

Domingo Yayınevi tarafından 2015 yılında yayımlanan Roelf Bolt’un Yalancılar ve Sahtekarlar Ansiklopedisi kitabının Türkçe çevirisini Tevfik Uyar yapmıştır.

Tevfik Uyar tarafından Türkçeleştirilen Roelf Bolt’un Yalancılar ve Sahtekarlar Ansiklopedisi kitabı 280 sayfadan oluşmaktadır.

Kimse kandırılmak istemez ve kimse sahtekarlık hikayelerine hayır demez. Sebebi ister sahtekarın yaratıcı yöntemleri ister kurbanların ısrarlı saflıkları olsun, eğlenceli ve hatta destansı buluruz ‘’bizden ırak’’ yalan dolanları.

Yalancılar Ve Sahtekarlar Ansiklopedisi, insan olmaya ‘’aldatma ve aldanma’’ penceresinden bakıyor; dünden bugüne, şöhretliden bilinmeyene, en ‘’doğru’’ yalanları, en ‘’gerçek’’ sahteleri, en başarılı sahtekarlık vakalarını bir araya topluyor. Pazardan edindiği askeri üniformayla zor kullanmadan şehrin belediye sarayını teslim alan Alman ayakkabıcı (bugün adına basılmış bir pul var); kısırlık tedavisi diye erkeklere keçi testikülü nakledip servet edinen şarlatan; toplama çıkarma yapabilen atıyla sansasyon yaratan asilzade; foyası ancak 70 yılın ardından, ürettiği eserler dünyanın önemli müzelerine dağıldıktan sonra ortaya çıkan sanat dolandırıcısı ve denizkızı iskeletinden ejderha yumurtasına, alternatif gerçekler yaratmada sınır tanımayan düzenbazlar. Ayrıca Cicero, Einstein, Ernest Hemingway, François Mitterrand (kendine suikast düzenleterek bu kitaba girmeye hak kazandı), Marco Polo ve Batlamyus gibi adına kolay kolay toz kondurmayacağınız pek çok önemli isim.

Ansiklopediler genelde nihai sözü söyler. Bu ansiklopedide okuyacaklarınız ise muhtemelen sizde tekrar tekrar teyit etme isteği yaratacak. Yalancılar ve Sahtekarlar Ansiklopedisi aynı anda hem büyük keyif verecek hem de fena halde paranoyanızı tetikleyecek.

Roelf Bolt’un Yalancılar ve Sahtekarlar Ansiklopedisi kitabından alıntılar:

Victoria & Albert Müzesi’nin 46 numaralı odasında uzun yıllar boyunca sergilenen eserlerin tamamı sahteydi.

Bu kitabı yazmamın kendime sorup durduğum ”neden” sorusuna nihayet bir yanıt vermiş olmasından memnunum; Yüzyıllardır dikkatimizi dağıtan, kavraması imkansız bir fenomene, insan doğasına duyduğum ilgi.

Evrim insana soyutlama yetisini verdi; çünkü homo sapiens sosyal bir tür.yalancilar ve Sahtekarlar AnsiklopedisiRoelf Bolt

Yalancılık ve sahtekârlık gündelik olgulardan daha karmaşık kavramlardır.

Maddi ve manevi dünya arasındaki bağlantı sadece düşünce dünyasında var olur.

Kitapta ahlaki klişelerden uzak durmaya çalıştım. Para için sahte eserler yapan bir sanatçıyla bunu eleştirel amaçlarla yapan kişiyi aynı şekilde ele aldım.

3.25/5 (8)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺