Yakup Kadri Karaosmanoğlu Yaban Kitap Özeti

Aydın ve Halk Arasındaki Olan Uçurumu Konu Edinen Ender Romanlardan Biri.

Yukarıdaki başlık ile Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban romanından bahsediyoruz. Gazeteci, şair, diplomat ve yazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından yazılan Yaban romanı ilk kez 1932 yılında yayımlanmıştır.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban romanı Kurtuluş Savaşı’nı, Milli Mücadeleyi anlatan romanlardan biridir.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

Ahmet Celal, Salih Ağa, Mehmet Ali, Bekir Çavuş, Emine, Emeti Kadın, Süleyman, Cennet, Şeyh Yusuf, Küçük Hasan, İmam

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban Kitabının Konusu Nedir?

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban romanının konusu; Kurtuluş Savaşı yıllarını ve o dönemin şartlarını, yaşanan durumları anlatıyor. Kitabı okuduğumuz zaman o döneme gidiyoruz sanki Milli Mücadele Dönemi’ne şahitlik ediyoruz.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban Kitabının Özeti:

Ahmet Celal, bir paşanın oğludur. 1. Dünya Savaşı’nda bir kolunu kaybetmiştir. Henüz otuz beş yaşına gelmeden hayatın kendisi için bittiğini düşünür. Bu arada İngilizler İstanbul’a girer ve Ahmet Celal oraya geri dönemez. Emir eri Mehmet Ali’nin tavsiyesine uyarak Porsuk Çayı’nın yakınındaki köyüne gidip yerleşir.

Köylüye göre Ahmet Celal, bir ”Yaban”dır. Köylülere her fırsatta Kurtuluş Savaşı’nı anlatır. Mustafa Kemal’i, onun ve arkadaşlarının mücadelesinin önemini onlara anlatmaya çalışır. Türk milletinin bağımsızlık savaşı verdiğini söyler. Ancak köylüler ona inanmaz. Emir eri Mehmet Ali, kardeşi İsmail, onun eşi Emine ve annesi Zeynep Kadın dışında kimse ile dostluk kuramaz.

Köyün en zengin adamı Salih Ağa’dır. Köylüleri ekonomik olarak sömürmektedir. Devleti temsil eden bir muhtar olsa da, köyde onun gücü yok denecek kadar azdır. Şeyh Yusuf ise din adamı gibi görünse de köylüleri manevi olarak sömürmektedir. Köyün en güçlü iki adamı, Ahmet Celal’i engellemeye çalışırlar.

Yakup Kadri Karaosmanoglu Yaban ozetSakarya Savaşı’ndan önce Yunan kuvvetleri köye girer. Karşı koyanları öldürür. Salih Ağa ve Şeyh Yusuf onlarla işbirliği yapar, ona rağmen onlar da Yunan kuvvetleri tarafından sömürülür ve zulme uğrar. Sakarya bozgununun ertesinde köye ikinci kez Yunan birliği gelir. Köylüye çok acımasız davranırlar, köyü talan ederler. Köylü, kaderine razı olmuş görünmektedir.

Ahmet Celal ise Türk askerlerinin köye geleceğini düşünür. Ancak dayanamayıp Emine ile birlikte kaçar. İkisi de yaralanır, Emine’nin yarası ağırdır ve kaçacak durumu yoktur. Ahmet Celal, Emine’yi bırakarak tek başına yola çıkar. Köyü terk eder.

2/5 (4)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.