Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitap Özeti

Batılılaşma İle Geleneksel Değerlerin Çatışmasını Konu Alan Bir Eser.

Kiralık Konak romanı edebiyatımızın önemli romanları arasındadır. Kiralık Konak romanı batılılaşma, geleneksel değerler, kuşaklar arasındaki çatışma gibi konuları işleyen bir eserdir.

Kiralık Konak Romanının Yazarı Kimdir?

Kiralık Konak kitabının yazarı gazeteci, şair ve diplomat ve yazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu’dur.

Kiralık Konak eseri Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun önemli eserleri arasında gösterilmektedir. Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Kiralık Konak romanında üç kuşağın bir konakta geçen batılılaşması anlatılmaktadır. Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Kiralık Konak romanı Türk edebiyatının klasikleri arasında yer almış bir eserdir.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Kiralık Konak romanı 1922 yılında yayımlanmıştır.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Kiralık Konak romanı MEB tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser arasında yer almaktadır.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Kiralık Konak kitabının özeti:

Naim Efendi, Osmanlı İmparatorluğu’nda nazırlık yapmış biridir. Emekliye ayrılmış olan Naim Efendi bir konakta yaşamaktadır. Eşi Nefise Hanımın ölümü ile birlikte konağın düzeni bozulur. Naim Efendi’nin Sekine isimli bir kızı vardır. Sekine’nin iki çocuğu vardır.

Cemil ile Seniha, hikaye de genç nesli temsil etmektedir. Cemil, gece hayatına düşkün bir öğrencidir. Beyoğlu civarlarında gece eğlenmeyi çok sevmektedir. Seniha ise Avrupa hayranıdır. Seniha, Faik beyi sever. Bu esnada akrabalarından Hakkı Celis Bey ise Seniha’yı sevmektedir. Seniha, Hakkı Celis’in duygularını öğrenince onunla alay eder. Bu arada konakta toplantı ve eğlenceler yapılmaktadır.yakup-kadri-karaosmanoglu-kiralik-konak-ozet

Naim Efendi sıkıntıya düşer. Maddi açıdan durumu kötüleşen Naim Efendi’nin borçları artmıştır. Seniha Avrupa’ya kaçar. Sevgilisi olan Faik Bey’i de onunla gelmesi için ikna etmeye çalışır. Babası Servet Bey ise bir apartman dairesi tutar. Konak boşaltılınca Naim Efendi hastalanır. Konağı kiraya vermek ister ancak kiracı bulamaz. Maddi durumunu düzeltmek için Kanlıca’daki yalı kiraya verilir. Bu arada Seniha Avrupa’dan dönmüştür. İstediği türde bir hayatı kuramamıştır. Hayal kırıklığına uğramış bir haldedir. Servet Bey ise çeşitli iş adamları ile ilişki kurmak ister. Ancak başarılı olamaz. Konağın dağıtılıp satılığa çıkarılmasıyla hikaye biter. Üç nesil boyunca süren çöküş hikayesi konağın elden çıkarılması ile sonlanır.

1.78/5 (9)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺