Yabancı-Albert Camus

Albert Camus’un Yabancı Kitabını Oku, Albert Camus’un Yabancı Romanını Oku, Albert Camus’un Yabancı Romanının Konusu, Albert Camus’un Yabancı Romanından Alıntılar, Albert Camus’un Yabancı Kitabının Konusu, Albert Camus’un Yabancı Kitap Alıntıları, Albert Camus’un Yabancı Kitabından Sözler.

Albert Camus’un en önemli yapıtı olarak gösterilen, en çok yabancı dile çevrilmiş ve hala da en çok satan kitaplar arasında yer alan ‘Yabancı’ adlı kitabından alıntılar:

Albert Camus”nün ( 1913-1960) en tanınmış, en çok yabancı dile çevrilmiş, en çok incelenmiş ve hala en çok satan kitaplar arasında yer alan “Yabancı”, aynı zamanda yazarın en gizemli yapıtı. Ölümün egemen olduğu bir “varlık”ın en anlamsız olgularını saçma bir düzensizlik içinde yaşayan bu romanın başkişisi “Meursault”, bir simge kahraman değildir, “adı” olmayan bir “Yabancı”dır; bu eksik kimlik, gerçeklikten algıladığı şeyi yapılandıramayan, yeniden örgütleyemeyen, ama gerçekliğin yankılarını yakalamaya çalışan bir boş bilincin imgesidir. Onun kayıtsızlığı ve edilgenliği, işte bu boş bilincin ürünüdür. Yabancı, büyüleyici gücünü, içinde barındırdığı trajedi duygusuna borçlu: Bir türlü ele geçirilemeyen anlamın sürekli aranması, bilinç ile toplumsal dünya arasındaki çatışma… Camus’yle buluşanların hiçbiri, onunla karşılaşınca hayal kırıklığına uğramamıştır. “Mutluluk, bir yerde ve her yerde hiçbir şey beklemeden dünyayı, insanları sevmektir,” der Camus. Giderek daha çok sevilen bir yazar olması, onun bu sevgisinin yansımasından başka bir şey değildir.

Anam ölmüş bugün. Belki de dün, bilmiyorum. İhtiyarlar Yurdu’ndan bir telgraf aldım: “Anneniz vefat etti. Yarın kaldırılacak. Saygılar.” Bundan bir şey anlaşılmıyor. Belki de dündü.

Herkesten biraz farklı olduğunuzda aldığınız tepkileri aklınızdan şöyle bir geçirin.. Ya sindirilirsiniz tek tip yaşamaya zorlanırsınız, ya da düzene karşı gelmenin sonucunu göğüslersiniz.Yabanci Albert Camus

Ne yapalım, diyordum, ölmem kaçınılmazmış! Başkalarından önce ölecektim, su götürür yanı yoktu bunun. Ama herkes bilir ki, hayat yaşamaya değmez. Aslına bakarsanız, insan ha otuzunda ölmüş ha yetmişinde, pek önemli değildi. Çünkü her iki halde de, pek doğal ki, başka erkekler de, kadınlar da yaşayacaklardı, hem de binlerce yıl. Sözün kısası, hiçbir şey bu kadar açık değildi. Şimdi de olsa, yirmi yıl sonra da olsa yine bendim ölecek olan.

Benim adıma hepsi çok üzülüyorlardı. Celeste bana. “İnsanın bir tek anası olur,” dedi.

4.28/5 (18)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺