Yaban Gülleri-Osman Necmi Gürmen

Osman Necmi Gürmen’in Yaban Gülleri Kitabını Oku, Osman Necmi Gürmen’in Yaban Gülleri Kitabından Alıntı, Osman Necmi Gürmen’in Yaban Gülleri Kitabından Sözler, Osman Necmi Gürmen’in Yaban Gülleri Kitabının Özeti, Osman Necmi Gürmen’in Yaban Gülleri Kitabının Konusu, Osman Necmi Gürmen’in Yaban Gülleri Kitabı Hakkında.

Gölgeler Kitap tarafından 2014 yılında yayımlanan Osman Necmi Gürmen’in Yaban Gülleri romanı 368 sayfadan oluşmaktadır.

Râna ve Mühtedinin yazarı, bu kez bizi 1930ların gerilimli atmosferine götürüyor. İstanbul’un değişen sosyal yönü, dünya siyasetinde kararan ufuklar, ikisi Türk diğeri Yahudi üç komşu aile, ergenlikten gençliğe yol alan iki yaban gülü: Nesteren ve Ester. Osmanlıdan Cumhuriyete geçişin sarsıntılarını, İstanbul’un değişen sosyal hayatını, doludizgin büyük savaşa koşan dünyayı soluksuz okurken Gürmenin kahramanlarını çok yakınınızda hissedeceksiniz. Gürmen, çok okunan ve sevilen romanı Rânada Cumhuriyet döneminin ilk sancılı yıllarını ele almıştı.

Yaban Gülleri, Rânanın bıraktığı yerden başlıyor -ama bambaşka bir hikâyeyle. Usul usul gelişen, zarif ve duygulu bir anlatı bu: ‘’Aramızdaki yaş farkına rağmen aynı yolun yolcusuyuz; sevdaya nurlu bir yüz arayan senle, yıllar boyu tasvirde sevdayı arayan ben!’’ François Xenaxisin de dediği gibi, ”Osman Necmi Gürmenin yazısı konuşuyor, patlıyor, dokunuyor.”

Osman Necmi Gürmen’in Cumhuriyet’in ilk yıllarına farklı bir açıdan ışık tutan ‘’ Yaban Gülleri’’ adlı romanının alıntılar:

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce şehr-i İstanbul’un Anadolu yakası Osmanlı döneminden kalma rehaveti korumak ister gibi yayılırdı Pendik’e kadar uzanan Bağdat Caddesi boyunca.Yaban Gulleri roman Osman Necmi Gurmen

Cumhuriyet’in onuncu yılında on bir yaşına basmıştı Nesteren, evin küçükhanımı.

Dünyaya geldiğin gün yabani güle verilen o ismi kulağına ben üfledimdi yavrum.

O da Leyla’yı sevmiş, sevince de delirmiş. Onun için mi aklını kaçırana mecnun diyorlar şimdi?

3.67/5 (12)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺