William Faulkner Ses ve Öfke Kitap Özeti

Nobel Edebiyat Ödüllü Amerikalı Yazar William Faulkner’in En Önemli Eserlerinden; Ses ve Öfke

William Faulkner’in Ses ve Öfke romanı Dünya klasikleri arasında yer almış bir eserdir.

Bilinç Akışı Tekniğinin En Önemli Örneklerinden.

William Faulkner’in Ses ve Öfke kitabı bilinç akışı tekniğinin en önemli örnekleri arasında gösterilmektedir. Romanın ilk üç bölümünde bilinç akışı tekniği kullanılmıştır.

Ses ve Öfke romanı; Bilinç akışı tekniğinin yani kişinin aklından geçenin, düşünme eyleminin olduğu gibi aktarıldığı edebi bir tekniğin en iyi örneklerinden biridir.

William Faulkner’in Ses ve Öfke kitabı okunması biraz zor olsa da, okurken zihnimizi yoran kitaplardan biri ama okunması gereken bir başyapıttır.

Ses ve Öfke romanı bazı edebiyatçılar, eleştirmenler tarafından Amerikalı yazar William Faulkner’in en iyi romanı olarak kabul edilmektedir.

William Faulkner’in özgün adı The Sound and The Fury olan Ses ve Öfke romanı 1929 yılında yayımlanmıştır. 1929 yılında yayımlanan İngilizce özgün sayfa sayısı 326 sayfadan oluşmaktadır.

William Faulkner’in Ses ve Öfke Kitabı Kaç Sayfadır?

İngilizce yayımlanan eser yukarıda da bahsettiğimiz gibi 326 sayfadır. Türkiye’de 1965 yılında Remzi Kitabevi tarafından Rasih Güran Türkçe çevirisi ile yayımlanan William Faulkner’in Ses ve Öfke romanının sayfa sayısı 332 sayfadır.

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ve Rasih Güran Türkçe çevirisi ile yayımlanan William Faulkner’in Ses ve Öfke kitabının sayfa sayısı 294 sayfadır.

William Faulkner’in Ses ve Öfke kitabında olaylar farklı zaman dilimlerine ait olayları içermektedir.

William Faulkner’in Ses ve Öfke Kitabı Kaç Bölümdür?

William Faulkner’in Ses ve Öfke kitabı dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm zihinsel özürlü olan olan Benjy adlı karakterinin ağzından anlatılmaktadır. İkinci bölüm, Benjy’nin kardeşi Quentin’in intihar ettiği gün aklından geçenler anlatılmaktadır. Üçüncü bölüm, Jason’ın ağzından anlatılmaktadır. Dördüncü bölüm ise her şeyi bilen bir hikayeci tarafından olaylar anlatılmaktadır.

William Faulkner’in Ses ve Öfke Romanı Sinemaya Uyarlanmıştır.

William Faulkner’in Ses ve Öfke kitabı aynı adla James Franco yönetmenliğinde 2014 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

William Faulkner’in Ses ve Öfke eseri MEB tarafından okunması tavsiye edilen Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser listesinde yer almıştır.

William Faulkner’in Ses ve Öfke kitabının özeti:

Zihinsel özürlü olan Benjamin, kız kardeşi Caddy’i hatırlar. Onu çok seven Benjamin, kardeşinden gördüğü ilgiden memnundur. Ancak on dört yaşına gelen Caddy’nin erkek arkadaşları olması ve onlarla yakın ilişkilerde bulunması Benjamin’i çok üzer. Kız kardeşinin eskisi gibi masum olmadığını düşünmektedir. Caddy bekaretini kaybedip evlenince Benjamin çok ağlar ve üzülür.

Benjamin’in Harvard Üniversitesi’nde okuyan erkek kardeşi Quentin, bir gün saatinin camını kırar. Zaman kavramı üzerine derin derin düşünür. Küçük bir kız çocuğu göre Quentin, ona dondurma ikram etmek ister. Bu küçük kız onu takip etmeye başlar. Ancak kızın ağabeyi Quentin’i kardeşini kirlettiği için suçlar. Quentin mahkemeye verilir ancak kefaretle serbest kalır.william-faulkner-ses-ve-ofke-ozet

Quentin, kardeşi Benjamin gibi Caddy’nin kirletildiği günü hatırlar. Dalton isimli biri Caddy ile birlikte olmuştur. Quentin onu öldürmek istemektedir. Bunlardan haberdar olan anneleri, kızını Herbert ile evlendirmek ister. Quentin bu adamı hiç sevmez ve evliliğe engel olmak ister. Caddy ile araları bozulur. Bir akşam intihar etmek için odasından ayrılır.

Jason bir diğer erkek kardeştir. Sorumsuz ve para düşkünü biridir. Türlü türlü işler dener ama hepsinde başarısız olur. Doyumsuzluğu başına işler açmaktadır. Evin kahyası ve hizmetkarı Dilsey isimli biridir.  Dilsey, bu ailenin çok mutsuz olduğunun farkındadır ve artık ailenin sonunun geldiğini düşünür.

2.83/5 (18)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.