Ve Sen Kuş Olur Gidersin-Tarık Tufan

Samimi, Akıcı Bir Dille Yazılmış Olan Tarık Tufan’ın Güzel Sözlerinin Yer Aldığı Ve Sen Kuş Olur Gidersin Romanını Okurken Tarık Tufan’ın O Güzel Üslubu Sizi Büyüleyecek.

Ve Sen Kuş Olur Gidersin kitabını okurken Tarık Tufan’ın birçok altı çizilecek sözüyle karşılaşacaksınız.

Profil Yayınları tarafından 2012 yılında çıkan Tarık Tufan’ın Ve Sen Kuş Olur Gidersin romanı 127 sayfadan oluşmaktadır.

Önceden söyleyebilecek bir sözüm yok… Söylenmesi gereken ne varsa söylemeye çalıştım. Bu benim gibi biri için çok kolay değil. Bir çırpıda anlatmaya çalıştım her şeyi. Durup düşünürsem anlatmaktan vazgeçebilirdim. Bazı şeyleri, anlatmaktan ötürü de pişman olacağımın farkındayım. İnsan, duygularının apaçık bir biçimde başkalarınca bilinmesini istemez sonuçta.

Bir öykü kahramanı olmanın rahatlığına bırakıyorum kendimi… Samimi bir dille yazılan ve ruhlarınızı okşayacak ‘’Ve Sen Kuş Olur Gidersin’’ kusursuz bir eser.

Tarık Tufan’ın Ve Sen Kuş Olur Gidersin kitabından alıntılar:

Kitapların satır aralarına, filmlere, broşürlere, elime ne geçerse, karşıma ne çıkarsa inceliyordum. Kelimeler bir bulutla tutunmuş başka şehirlere gitmişlerdi. Rüzgârın sert esmediği şehirlere…

Ne olduğu, nereden geldiği çok önemli değil. Sadece umudu hatırlatacak bir şey… Bir göz kırpması uzunluğunda bile olsa, umut…

Öfkelerimi de saklıyorum. Kudüs sokaklarından kalma öfkelerim var. Bir kadının tülbentine dizi dizi işleyip de, kimsenin yüzüne söyleyemediği öfkeleri gibi.

Ölüm adil bir yargılanmanın ilk duruşmasıdır.

Yasin, evimizin direğiydi. Okunmazsa her şey alt üst olacaktı sanki. Annem okurken, dünya bizim etrafımızda dönmeye başlıyordu. Melekler yanımıza sokulup, kalplerimizi Allah’ a çeviriyordu…

Bir oyundaymışım da, ebe beni unutup gitmiş gibi. Yıllarca oyunun kaldığı yerden devam etmesini bekleyen bir çaresizdim. Sobelenmek pahasına ortaya çıkıyordum ve kimseler varlığımı umursamıyordu.

Acının yüreğimin en geniş odasına kurulduğu zamanı hatırlamıyorum bile. Kendimi bildim bileli orada…

Bu şehirde öyle yerler var ki, benim için adeta yasaklı bölgeler.

İnsanlara bir şeyler anlatmaya çalışmak, buharlı bir cama yazı yazmaya benziyor. Özenle yazıyorsun, apaçık belli oluyor anlattıkların. Sonra silinip gidiyor.

Kadın, benim olmasa da mutlaka bir erkeğin olmalıydı. Evet, bir erkeğin. Sıradan herhangi birinin değil. Sıradan insanlar zaten birbirini buluyordu hayatın içinde. Oysa kadınlar ve erkekler yalnızca birbirlerine aitlerdir…

Her yalnızın aradığı bir fırsattır anlatabilmek.

Arayışlar insanı yorar… Hele aradıkların, kendi içinde gizlediğin şeylerse yorgunluğun kat kat artar.

Ben sadece tercihler yaptım. Her tercih, bazı şeyleri çalıp gitti ama tercihlerimden mutsuz olmadım. Ama şunu söylemeliyim ki yorucu tercihler yaptım. Kalben, zihnen, bedenen insanı yoran tercihler.

Bütün bir geceyi uykusuz geçirmene sebep olan şeyleri bir nefeste anlatmak kolay değildir.

Geçmişi anlatmakla ne umar insan? Her şeyin yaşanmış ve bitmiş olmasının verdiği rahatlıkla, tüm olup bitenlerden bir şeyler öğrenebildiğini göstermek çabası mıdır bu?

Hakikat gösterişe gerek duymaz. Sükûnetli olmalısın. Bağırmadan, öfkelenmeden hakikati sahip olduğunca diğerleri ile paylaşmalısın. Tamamını kendine saklamaya çalışırsan ruhunu aşındıracak kadar ağırlaşır.

Hayatımda onun kadar güzel gülen birine rastlamadım. O kadar az güldüğünü gördüm ki, o anlarda ki içtenliği bambaşkaydı sanki. O gülerken, bir kardelen daha açıyordu yeryüzünde. O gülerken sakıncalar gökyüzüne salınıyordu. O gülerken, her şey güzelleşiyordu bizim gözümüzde.

Herkesin masasında nlp’cilerin kişisel gelişim kitaplarından ikişer üçer bulunurdu mutlaka. Son zamanlarda benim de masamda Kur’an duruyordu. Soranlara,”kişisel gelişim kitabım” diyordum.Ve Sen Kus Olur Gidersin Tarik Tufan

İnsan tamamlanmamış bir cümledir.

İnsan yaşadıklarının bilinmesini ister. Yaşananların olağanüstü şeyler olması, senaryolaştıracak kadar ilgi çekici olması da gerekmez.

Kelimelere tutunacak gücümü yitirmiştim. Her kelime kahrolası bir anıyla birlikte karşıma dikiliyordu. Başkalarının bir tarafa attığı kelimeleri arıyordum. Artık kullanılmayan, artık insanları gülümsetmeye yetmeyen kelimeleri.

3.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.