Utanç-John Maxwell Coetzee

John Maxwell Coetzee’nin Utanç Kitabını Oku, John Maxwell Coetzee’nin Utanç Kitabından Sözler, John Maxwell Coetzee’nin Utanç Kitap Alıntısı, John Maxwell Coetzee’nin Utanç Kitabının Konusu, John Maxwell Coetzee’nin Utanç Kitabının Aldığı Ödüller, Ödüllü Kitaplar, İnsan Beynini En Çok Etkileyen Romanlar Kitaplar.

1999 Man Booker Roman Ödülü,1999 İngiliz Uluslar Topluluğu Edebiyat Ödülü ve 2003 Nobel Edebiyat Ödülü alan J.M. Coetzee’nin ‘Utanç’ adlı romanı ayrıca, Toronto Üniversitesi öğretim üyesi Psikiyatr Keith Oatley ve Ingrid Wickelgren tarafından hazırlanan ‘’ İnsan Beynini En Çok Etkileyen 10 Roman ’’ listesin de dokuzuncu sırada yer almaktadır.

John Maxwell Coetzee’nin bu muhteşem kitabının tanıtım yazısından alıntılar:

J. M. Coetzee, 1999 Booker Roman Ödülünü alan etkileyici romanı Utançta, şiddetli, yoğun bir dönüşüm geçirmekte olan bir toplumun, yeni Güney Afrika’nın öyküsünü anlatıyor. İki kez evlenip boşanmış, bir kız babası olan, elli iki yaşındaki Profesör Lurie’nin öyküsünde, hem siyasal hem de kişisel dönüşümler, değişimler yaşayan sancılı bir toplumun insanını tanıtıyor. Bir kız öğrencisiyle girdiği ilişki sonucu okulundan ayrılmak zorunda kalan Profesör Lurie’yi arkadaşları dışlıyor, eski karısı da alaya alıyor. Lurie, kızı Lucy’nin çiftliğine sığınıyor, elinde kalan tek insancıl ilişki kızı ile olanıdır. Lucy’nin koşullarına ve ırk ayrımının yeni boyutlar aldığı bir topluma uyum sağlamak yolu da inançsızca sürdürdüğü çabaları, bir öğle sonrası kızıyla birlikte yaşadığı vahşi bir saldırıyla kesintiye uğruyor. Utanc John Maxwell Coetzee

Acımasız bir dürüstlükle yazan J. M. Coetzee, okura yumuşak bir roman sunmuyor, sert bir öykü anlatıyor, ama güçlü ve inanılmaz güzellikte, hem keyifli, hem kasvetli bir öykü. Baştan sona gereksiz tek bir sözcük ya da cümle içermeyen Utanç, Profesör David Lurie’nin düşüşünü anlatırken, daha ilk satırından kıskıvrak yakalıyor okuru, Lurie’nin kişisel öyküsüyle Güney Afrika’nın öyküsü iç içe geçiyor; beyazıyla siyahıyla bütün Afrikalıların uydukları kuralların tümü tersine dönüyor, çarpıtılıyor. Utanç, aslında insan olmanın ne anlama geldiğini araştırıyor. J. M. Coetzee, İnsanın içine işleyen gerçekleri yalın ama vurucu bir üslupla dile getirirken yaşayan en iyi romancılardan biri olmayı da hak ediyor.

3.14/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.