Üsküp’ten Kosova’ya-Yavuz Bülent Bakiler

Okurken İnsanı Derinden Etkileyen Yavuz Bülent Bakiler’in Muhteşem Kitabı Üsküp’ten Kosova’ya

Yavuz Bülent Bakiler’in Üsküp’ten Kosova’ya gezi notları niteliğindeki eseri ilk kez 1979 yılında yayımlandı.

Yavuz Bülent Bakiler’in Üsküp’ten Kosova’ya kitabı Diyanet Vakfı Yayınları tarafından, Türk Edebiyatı Vakfı tarafından ve Yakın Plan Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

2012 yılında Yakın Plan Yayınları tarafından yayımlanan Yavuz Bülent Bakiler’in Üsküp’ten Kosova’ya kitabının sayfa sayısı 208 sayfadır.

Türk Edebiyatı Vakfı tarafından yayımlanan Yavuz Bülent Bakiler’in Üsküp’ten Kosova’ya kitabı da 208 sayfadan oluşmaktadır.

Üsküp’ten Kosova’ya bundan seneler önce yayınlandığında Türkiye’de büyük yankılar uyandırmış ve yüz binlerce okuyucuya ulaşmıştı. Uzun zamandır yayınlanmadığı için, fotokopi yoluyla elden ele dolaşıyordu. Yavuz Bülent Bakiler, bu yeni baskı için çok geniş değerlendirmeler yaptı ve okuyucuya dünün Yugoslavyası’nın hali ile bugün ortaya çıkan durumu karşılaştırma imkânı verdi.

Türkçenin söz ustası Yavuz Bülent Bâkiler, Osmanlı bakiyesi topraklarda tarihin izini sürüyor. Gâh Kosova’da, Sultan Murad Hüdavendigar’ın kabri başında gâh Üsküp’te, tarih kokan surların dibinde bir milletin mirasını arıyor.

Yavuz Bülent Bakiler’in Üsküp’ten Kosova’ya Kitabına Yapılan Yorumlar:

Mene göre, her Türk, Üsküp’ten Kosova’ya kitabını oxumalıdır. Amma, onu oxuduxdan sonra, ağlamayan Türk’e de men Türk demerem. Prof. Bahtiyar Vahabzade (Bakü)

Üsküp’ten Kosova’ya cidden bir şaheser. Hem okuyorum, hem de ‘’gençliğe ve münevver kesime verilen bu hazin mesajı kaç kişi anlamıştır?’’ diye düşünüyor ve üzülüyorum. Şiir ötesi bir üslûpla kaleme alınmış ve her cümlesinden millî heyecan fışkıran ikazlardan faydalanmış büyük bir kütlenin, memlekette kıyametler koparması lazımdı. Bilmem ki bizim tarihî ve millî hassasiyetimize ne oldu? Samiha Ayverdi

Üsküp’ten Kosova’ya, seyahat hatıra türünün usta örneklerinden biri. Kitapta, millî kültürümüzle yoğrulmuş, renkli ve zengin duygularla örülü bir üslûp hâkim. Sosyal tenkitlerin yanı sıra, şair ve hikâyecilere mahsus ince dikkatlerin ve tasvirlerin yer aldığı eser, kaybettiğimiz Rumeli’de silinmemiş Türk izlerini hafızalarımıza yazmakta. Sevinç Çokum

Yavuz Bülent Bakiler’in Üsküp’ten Kosova’ya kitabından alıntılar:

Yugoslavya’ya ilk defa 1976 yılında gittim. Ülke, o tarihlerde federal bir sosyalist devlet tarafından yönetiliyordu. Bu sosyalist devlet altı cumhuriyetten ibaretti: Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Bosna-Hersek, Makedonya ve Karadağ.

Mareşal Tito devlet başkanıydı ve hayattaydı.uskupten-kosovaya-yavuz-bulent-bakiler

Yugoslavya’da, 1976 yılında yapılan Struga Şiir Akşamlarına devletimizi temsilen katıldım. 10 gün süren o seyahatte, Yugoslavya’nın önemli şehirlerini gördüm. Daha çok Makendoya’da kaldım. Şimdi, elinizde bulunan, Üsküp’ten Kosova’ya isimli bu kitap, o güzel gezinin sonunda yazıldı. Ayrıca, devlet televizyonumuzda da Üsküp’te Türk Eserleri başlığıyla bir belgesel programı hazırladım.

Fransız dilinin, bana bir musiki gibi gelen güzelliğine kendimi kaptırdım. Sonra birdenbire, bütün dikkatimi F. Hüsnü Dağlarca kendi üzerine çekiverdi. Bir kaç sandalye ötemde oturuyordu. Onu ilk defa görüyordum…

2.21/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺