Ümmet Coğrafyası-Adem Özköse

Müslüman Toplulukların Neler Yaşadığı Geleceğe Dair Bakış Açıları, Türkiye Hakkındaki Düşünceleri Gazeteci Yazar Adem Özköse’nin Ümmet Coğrafyası Kitabında.

Adem Özköse’nin Ümmet Coğrafyası kitabının 3. baskısı 2015 yılında Pınar Yayıncılık’tan çıktı.

Pınar Yayıncılık tarafından yayımlanan Adem Özköse’nin Ümmet Coğrafyası kitabı 248 sayfadan oluşmaktadır.

Ümmet Coğrafyası kitabı, farklı ülkelere yapılan seyahatler esnasında gerçekleştirilen birbirinden önemli görüşmelerin bir araya getirilmesiyle oluştu.

Kitapta Filistin’den Fas’a, Moro’dan Suriye’ye, Libya’dan Makedonya’ya, Kosova’dan Suud’a, Tunus’dan Yemen’e, İran’dan Patani’ye, Nepal’den Malezya’ya, Cezayir’den Pakistan’a, Latin Amerika’dan Arakan’a kadar uzanan güzergâhta nelerin olup bittiği, Müslümanların neler yaşadıkları, tecrübeleri, hangi imkân ve zaaflara sahip oldukları, Müslüman toplulukların umutları, beklentileri, gelecek perspektifleri, Türkiye’ye nasıl baktıkları konu ediliyor. Kitap bu yönüyle ümmetten haberler getiren bir çalışma olma özelliği taşıyor.

Kitabın amaçlarından bir diğeri de Arap isyanlarıyla başlayan süreçle ilgili okuyucuya bizzat kaynağından, bu sürecin önemli aktörlerinden doğru bilgiler aktarmak. İslam dünyasının nerelerden geldiğini, hangi acıları çektiğini, hangi bedelleri ödediğini hatırlatarak içinden geçtiğimiz günlerin daha da iyi anlaşılmasını sağlamak.

Hasan el Benna, Seyyid Kutup, Erbakan Hoca, Şeyh Ahmet Yasin, Malcom X, Rantisi, Abdulhamid Han, Ömer Muhtar, Ali Şeriati, Aliya İzzetbegoviç ve Mevdudi’den arda kalan düşünsel ve mücadele mirasının izleri de kitabın bir başka konusu.

Adem Özköse’nin Ümmet Coğrafyası kitabından alıntılar:

İslâm toprakları bir asır önce Batılı güçler tarafından işgal edildi. Daha sonra da Müslüman halkların arasına mösyöler tarafından cetvellerle yapay sınırlar çizildi. Tarihi, coğrafi ve sosyolojik açıdan hiçbir gerçekliği olmadığı halde bir zamanlar Ümmet Coğrafyası’nda yaşayan insanlar ulus devletlere bölündüler. Yapay kimliklerle mahkûm edildiler. Emperyalistler eliyle her ulus için bir taraftan sahte kahramanlar üretilirken, diğer taraftan da tamamen kurgu olan inkılâp tarihleri yazıldı. Özellikle tarihin bu şekilde kurgulanmasının amacı cetvellerle çizilen sınırların zihinlere de yerleşmesinin istenmesiydi. Her şey bir projeydi ve bu projeler sayesinde bir zamanlar sadece Müslüman olmakla övünen insanlara kavimleriyle övünmeyi öğrettiler. Coğrafyamız birden Türklüğüyle, Kürtlüğüyle, Araplığıyla övünen insanlarla doldu. Yapılmak istenilen, İstanbul’un ellerini Şam-ı Şerif’ten, Kudüs’ün ellerini İsfahan’dan, Saraybosna’nın ellerini Prizren’den, Tanca’nın ellerini Trablusgarp’dan ayırmaktı.

Batılı emperyalistler İslâm dünyasını terk ederken arkalarında da yerli dostlarını bıraktılar. İslâm toprakları yıllarca bu diktatörler eliyle esir alındı. Müslümanların tarihi, kültürü, değerleri aşağılandı, hakir görüldü. Topraklarımızdaki zenginliklerimiz yağmalandı, sömürüldü. Ümmet-i Muhammed’in kutsalları çiğnendi, özgürlüklerine prangalar vuruldu. Kimi ülkelerde askeri ve siyasi, kimi ülkelerde de kültürel ve fikri kuşatmalar oluşturuldu. Yeni nesiller ruh köklerinden uzaklaştırılmak istendi. Bütün bunlara başkaldıranlar ise ya hapsedildi ya da idam sehpalarına gönderildi.

ABD askerleri 20 Mart 2003’de tıpkı bir haçlı ordusu gibi Irak’ı işgal ettiler. Bombaladılar, yaktılar, yıktılar, yağmaladılar. Camileri postsallarıyla kirlettiler.

ABD işgalinin Irak’a getirdiği demokrasi ve özgürlüğü en net özetleyen görüntüler ise Ebu Garip Cezaevi’nden dünyaya yansıyan görüntülerdi.ummet Cografyasi Adem ozkose

Ebu Garip’in Sembolü Hacı Ali Kaysi

Ebu Garip’e uzanan günleriniz nasıl başladı? Sizi niçin gözaltına aldılar?

23 Kasım 2003’te bir Ramazan günü namaz kılmak için mahalledeki mescide giderken karşıma bir grup Amerikalı asker çıktı. Bana arandığımı haber verdiler. Ben de onlara bir yanlışlık olduğunu hiçbir suç işlemediğimi söyledim. Fakat karşı çıkmama aldırmadan beni zorla bir hummer cipine bindirdiler.

4/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.