Üçüncü Dalga-Alvin Toffler

Bir Fütürist Ekonomi Analizi Klasiği; Üçüncü Dalga.

Amerikalı fütürist ve yazar Alvin Toffler’in toplumların geçirdiği evreleri, gelecek ile ilgili öngörüleri anlatan dünyaya farklı bakmanızı sağlayan anlatan dünya çapında ses getiren kitabı Üçüncü Dalga dünya çapında büyük bir ilgi görmüş bir eserdir.

Özgün İngilizce adı The Third Wave olan Alvin Toffler’in Üçüncü Dalga kitabı ilk olarak 1980 yılında yayımlanmıştır.

Alvin Toffler, Üçüncü Dalga kitabında toplumları üçe ayırır. Birinci Dalga; tarım toplumudur. İkinci Dalda; Sanayi Devrimi ile başlayan toplumdur. Üçüncü Dalga ise Sanayi Devrimi sonrası bilgi toplumudur.

Financial Times tarafından ”Dünyanın En Ünlü Fütüristi Yani Gelecekçisi” olarak tanımlanan Alvin Toffler’in bizlere bilgiler sunan yazıldığı yıla göre büyük tahminleri tutan gerçekten 1980 yılında yazılmış diyeceğiniz kitabı Üçüncü Dalga kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Koridor Yayıncılık tarafından yayımlanan Alvin Toffler Üçüncü Dalga kitabı 544 sayfadan oluşmaktadır. Türkçesi 544 sayfadan meydana gelen Alvin Toffler Üçüncü Dalga kitabının Türkçe çevirisini Selim Yeniçeri yapmıştır.ucuncu dalga The Third Wave Alvin Toffler

Alvin Toffler, çağımızın önde gelen yönetim ve gelecek bilimcileri arasındadır. Yazdığı kitaplar tüm dünyada önemli bir okuyucu kitlesi tarafından takip edilmekte ve birçok şirket ve yöneticiye geleceğe dönük planların yapılması aşamasında ışık tutmaktadır. Toffler, bu yapıtının hazırlanmasında çok çeşitli kaynaklardan yararlandığını açıklamıştır. Bunlardan bir bölümü; çeşitli ülkelerde yayımlanan 534 kitap, gazete, dergi, rapor vb. Yazar dünyanın dört bir yanında değişikliğin yaratıcısı olan kişilerle yaptığı görüşmelerin kitabın hazırlanmasında önemli bir yer tuttuğunu belirtmektedir. Aile uzmanları, fizikçiler, şirket yöneticileri, generaller, meclis ve hükümet temsilcileri, başbakanlar ve de toplumun çok geniş ve çeşitli kesitlerinden gelen kimselerle yapılan görüşmeler neticesinde varılan tespitler olarak ortaya çıkan bu kitap, dünyayı şekillendiren yaratıcı insanların mevcut, geçmiş ve geleceğe bakış açılarını, değerlendirmelerini ortaya koyarak, bir anlamda geleceğimizi şekillendirecek olan bu insanların görüşlerinden yararlanarak kendi geleceğimize hazırlık yapabilme yeteneğimizi arttırmayı hedeflemektedir.

Alvin Toffler Üçüncü Dalga Kitabına Yapılan Yorumlar:

Toffler’in gelecekle ilgili yorumlarını okurken bugün üzerini örtmeye çalıştığımız güçsüzlüklerinizi tekrar gözden geçirmek isteyeceksiniz. Financial Post

Muhteşem… Büyüleyici bir bilgi birikimi. The Washington Post

Okurları haklı bir şekilde büyüleyecek. Vogue

Güçlü bir kitap… Alvin Toffler’dan bir bomba daha! The Guardian, Londra

Alvin Toffler Üçüncü Dalga kitabından alıntılar:

Buraya gülmeye mi gelmiştik, ağlamaya mı? Ölüyor muyuz, yoksa doğuyor mu? Terra Nostra, Carlos Fuentes

Teröristlerin rehinelerle ölüm oyunları oynadığı, para birimlerinin Üçüncü Dünya Savaşı söylentileri yüzünden sürekli çalkalandığı, büyükelçiliklerin bombalandığı ve askerlerin sürekli hareket halinde olduğu bir çağda, gazete başlıklarına korkuyla bakıyoruz. Altın fiyatları korkunun duyarlı göstergesi bütün rekorları kırıyor. Bankalar ne yapacağını şaşırmış halde titriyor. Enflasyon kontrol edilemez boyutlara ulaşıyor. Dünyanın her yerinde devletler ya aptalca hamleler yapıyor ya da hiç adım atamıyor.

Bütün bunların karşısında, her yerde felaket tellalları bağırıp çağırıyor. Sokakta insanlar birbirlerine “dünyanın çivisinin çıktığını” söylerken, uzmanlar bütün trendlerin felakete götürdüğüne işaret ediyor.

Elinizdeki kitap, tüm bunlara tamamen farklı bir açıdan yaklaşıyor. Dünyanın aslında çıldırmadığını vurgulayarak, tam aksine, bütün bu kargaşa ve görünüşte kördüğüm olmuş olaylar yığınının altında, şaşırtıcı ve potansiyel açıdan umut verici bir akışın varlığına dikkat çekiyor. Elinizdeki kitap, bu umut ve akışla ilgilidir. Üçüncü Dalga, insanlık tarihinin sona ermek bir yana, daha yeni başladığını düşünenler içindir.

Günümüz dünyasında güçler arası çatışmaları anlamak için sistematik bir çerçevemiz olmazsa, fırtınaya yakalanmışken pusula ya da harita olmadan tehlikeli resifler arasında yolunu bulmaya çalışan geminin mürettebatı gibi oluruz. Uzmanlık alanlarının rekabet içinde olduğu, parçalanmış verilere ve ince eleyip sık dokuyarak hazırlanmış analizlere odaklanmış bir kültürde, sentez sadece yararlı değil, aynı zamanda da gereklidir…

Üçüncü Dalga’nın size birçok açıdan cevap sağlarken, zihninizde çok sayıda yeni soruyu doğurmasını da umuyorum.

Hiçbir bilginin tam olamayacağını, hiçbir metaforun bütünü kapsayamayacağını anlamak, tamamen insani bir aydınlanmadır. Fanatizmin karşıtıdır. Düşman taraflara kısmi gerçek olasılığını, kişilere hata payını gösterir. Bu olasılık, büyük ölçekli sentezlerde (İzcilikle önemlidir. Yine de, eleştirmen George Steiner’ın yazdığı gibi: ‘’Daha büyük sorular sormak, konuları yanlış anlama riski doğurur. Ama o soruları hiç sormamak, yaşamı anlamayı kısıtlamaktır.’’

Patlayıcı değişikliklerin yaşandığı bir çağda özel yaşamlar dağılırken, mevcut sosyal düzen sarsılırken ve ufukta yeni ve fantastik bir yaşam tarzı belirirken geleceğimizle ilgili en büyük soruları sormak, sadece bir entelektüel merak konusu değildir. Bu bir ölüm kalım meselesidir.

Bilelim ya da bilmeyelim, çoğumuz yeni uygarlığa karşı direniyoruz veya onu yaratıyoruz. Umarım Üçüncü Dalga hangi tarafta olacağımıza karar vermemizi kolaylaştırır.

Gözlerimizin önünde yepyeni bir uygarlık doğuyor ve dört bir yanda buna engel olmaya çalışan körler var.

On bin yıl önce tarımın başlamasıyla doğan Birinci Dalga veya endüstri devriminin getirdiği dünyayı sarsan gelişmelerle doğan İkinci Dalga kadar önemlidir. Bizler ise yeni bir devrimin, insanlık tarihinde yeni bir dönemin, Üçüncü Dalga’nın çocuklarıyız.

3.53/5 (15)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺