Tuncel Kurtiz Sözleri

Türk Sinema, Tiyatro Oyuncusu, Yönetmen, Yapımcı ve Senarist Tuncel Kurtiz’in Resimli, Güzel, Özlü Sözleri.

Tam adı Tuncel Tayanç Kurtiz olan Tuncel Kurtiz, Ezel dizisinde canlandırdığı Ramiz Dayı yani Ramiz Karaeski karakteri ile gönüllere taht kurdu.

Tuncel Kurtiz; Sürü, Gül Hasan, Güz Sancısı, Çirkin Kral, İnat Hikayeleri, Işıklar Sönmesin, İstanbul Kanatlarımın Altında, Tabutta Rövaşata, Duvar, Mahabharata, Hudutların Kanunu, Yiğit Yaralı Olur, Haracıma Dokunma, Sayılı Kabadayılar, Üçünüzü De Mıhlarım, Ben Öldükçe Yaşarım, Umut, Bir Aşk Uğruna, Muhteşem Yüzyıl, Ezel gibi birçok başarılı yapımda rol aldı.

Tuncel Kurtiz’in sözleri:

Ben kendim gibiyim, herkes de kendisi kadardır.

Hayatı yaşamak lazım. ‘Ne olacak acaba yarın?’ diye düşünmeden… Tolstoy’u okumak lazım, Dostoyevski’yi okumak lazım, Yaşar Kemal’i okumak lazım, Orhan Veli’yi, Sait Faik’i bilmek lazım; Erkan Oğur’u dinlemek lazım, dünya müziğiyle etnik müzikle yakınlık kurmak lazım. Hacı Arif’i tanımak lazım, Itri’yi bilmek lazım. Bunlarla yaşadıkça hayatın zenginleşir ve zaten sen kendi hayatını kurarsın o zaman. Benim tavsiye ettiğim hayat budur yeğen!

Yılmaz Güney’in cenazesine gidemem, bir başka arkadaşımın cenazesine gidemedim, annemin cenazesi de gidemedim. Çok sevdiğim annemin cenazesine de gidemedim. Sürgün olmanın ne demek olduğunu biliyorum. Gönüllü, gönülsüz…

Yeğen’ diye başlayıp gençlere bir hayat tavsiyesi verseniz Tuncel Kurtiz olarak.

Aşk bir çılgınlıktır.

Üniversite’den hiçbir zaman mezun olamadım. Beni hep edebiyat fakültesi mezunu diye yazarlar. Ben de hep derim ki hayır, hiçbir fakülteyi bitiremedim. Hatta hiçbir dersi bile veremedim.

Sanatçı, çağının yansıtıcısıdır. Ama nasıl yansıtır? Mesele orada. Duvarıma yazdığım yazı şuydu: Aktaramadığım şey gereksizdir. Mutlaka aktarmak isterim.

Tarık Buğra’nın Küçük Ağa’sını okudum. Yılmaz’a bu romanı film yapalım demiştim.

Ustalığı kabul etmiyorum. Ustalık zanaatta olur, ama sanatta olmaz. Sanatçı bildiğini tekrar eden değil, kendini yeni baştan yaratan ve daima arayandır. Talebe olmayı tercih ederim.tuncel-kurtiz-resimli-sozleri

Şiirimiz çok iyi… Şiirde dünya çapındayız abi bana sorarsan.

Yarın unutulacaktır, televizyon şöhreti. Yeni diziler gelip, götürecektir onu. Beni en ufak şekilde etkilemiyor; alkışlar, gürültüler, fotoğraf çektirmek istenmesi. Yarın unutulacağını, çok iyi biliyorum. Ben nereden geldiğimi biliyorum; Anadolu yollarının tozunu yuttum, sırtımda kalas taşıdım, dekor taşıdım. Valiler, belediye başkanları beni yemeğe beklerdi, gitmezdim; önce kamyona yüklerdim, son malzemeyi. Kısacası, bu şöhretin bana kazandırdığı, fazladan hissettirdiği bir şey yok.

2/5 (4)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.