Theodor Mommsen Kimdir

Nobel Edebiyat Ödülü’ne Layık Görülen İlk Alman Theodor Mommsen

Alman tarihçi, hukukçu ve yazar Theodor Mommsen 30 Kasım 1817 tarihinde Almanya Garding’de doğdu.

Theodor Mommsen’in tam adı Christian Matthias Theodor Mommsen’dir. Theodor Mommsen’in babası papazdı. Theodor Mommsen orta eğitimini Gymnasium’da aldı.  Gymnasium’da Yunan ve Latin dillerini öğrendi. Üniversite eğitimini Kiel Üniversitesi’den alan Theodor Mommsen, hukuk, filoloji ve tarih eğitimi aldı.

Theodor Mommsen 1848 yılında Roma Hukuku profesörü olarak Leipzig Üniversitesi’nde çalıştı.

Theodor Mommsen, Roma İmparatorluğu hakkında yaptığı tarihi çalışmaları ile ilgili bir üne sahiptir. Roma İmparatorluğu ile ilgili tarihi çalışmaları ve Roma Hukuku ile ilgili araştırmaları Roma İmparatorluğu Tarihi ve Roma Hukuku ile ilgili çok önemli bir yere sahiptir. Roma Hukuku hakkında yapmış olduğu çalışmalar, araştırmalar o kadar önemli bir yere sahiptir ki bu çalışmalar Alman Medeni Hukuk Kanunu’na şekil kazandırmıştır.

Theodor Mommsen Alman Parlamentosu’nda görev aldı. Theodor Mommsen 1881 ve 1884 yılları arasında Alman Parlamentosu’nda üye olarak görev aldı.

Theodor Mommsen’in Roma Hukuku ve Roma Tarihi olarak ile ilgili olarak özgün adı Römisches Strafrecht Roma Yasası ve özgün adı Römische Geschichte olan Roma Tarihi adlı eserleri vardır.

Alman tarihçi, hukukçu ve yazar Theodor Mommsen’e 1902 yılında verilen Nobel Edebiyat Ödülü verilmiştir.

Nobel Edebiyat Ödülü’nü 1902 yılında alan Theodor Mommsen, Nobel Edebiyat Ödülü’nü ikinci kazanan kişi olur. Ayrıca Theodor Mommsen, Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan ilk Alman’dır.

Theodor Mommsen 1 Aralık 1903 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’de öldü. Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldıktan 1 yıl sonra ölen Theodor Mommsen öldüğünde 85 yaşındaydı.

Theodor Mommsen’in Eserleri:Theodor Mommsen Kimdir

Römische Geschichte 1-3 ( Roma Tarihi )

Römisches Staatsrecht 1-2 ( Roma Devlet Yasası )

Römisches Strafrecht ( Roma Ceza Yasası )

Redenund Aufsâtze ( Konuşmak ve Kompozisyon)

3.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.