Theodor Herzl Sözleri

Politik siyonizmin kurucusu ve Kudüs’te bir İsrail Devleti kurmak için çabalamış olan Yahudi milliyetçilerinin lideri Theodor Herzl’in sözleri:

Ben Basel’de Yahudi devletini kurdum. Eğer şimdi bunu bağırarak söylersem herkes gülecektir. Ama belki 5 yıl içinde, belki de 50 yıl içinde, bunun mutlaka doğru olduğunu herkes görecektir. İsrail Devleti’ni kurulmasından 50 yıl önce I. Siyonist Kongresinde.

Ben bugün burada Yahudi Devleti’ni kurdum, ancak bunu yüksek sesle söylersem bütün dünya güler. Fakat beş sene içinde ya da elli sene sonra bunu herkes böyle bilecektir. Dünya Siyonist Teşkilatı’nın İsviçre’nin Basel kentinde yapmış olduğu ilk kongrede söylediği söz.

Her ne kadar o sırada hayallerime nokta koymuş olsa da, Sultan’ın bu hakikaten yüce sözlerinden etkilenmiştim. Ben bir karış dahi olsa toprak satmam diyen Sultan Abdülhamid’in sözü üzerine.

Filistin’i mi yoksa Arjantin’i seçmeliyiz? Biz, bize verileni ve Yahudi halkının seçtiğini seçmeliyiz… Arjantin geniş arazileri olan seyrek bir nüfusun yaşadığı ılıman iklime sahip, yaşamak için en elverişli ülke. Arjantin, arazisinin bir kısmını bize bırakırsa saygın bir kazanç elde eder. Ancak kesinlikle Yahudilerin bu bölgeye gitmesi bazı hoşnutsuzluklar doğurur ve bizim yeni hareketimizin farklı özü hakkında Arjantin’in bilgilendirilmesi gerekebilir. Filistin bizim tarihi evimiz… Eğer Sultan bize Filistin’i verseydi, biz Osmanlı’nın maliyesini yeni baştan düzenleme görevini üstlenebilirdik.Theodor Herzl resimleri sozleri

Rusya’da Yahudi köylerinde vergiler çok daha fazla. Romanya’da bir grup Yahudi nedensiz yere öldürüldü. Almanya’da bazen durduk yere sopaya çekiliyorlar. Avusturya’da üzerlerinde terörizm araştırmaları yapılıyor. Cezayir’de her gün tahrikler kol geziyor. Paris’te sözde en iyi sosyal mekanlara gitmeleri yasaklanırken, kulüplerden kapı dışarı ediliyorlar. Yahudi düşmanlığının bulutları gökyüzünü kapatmış.

2/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺