The Jungle Book-Rudyard Kipling

Nobel Edebiyat Ödüllü Yazar İngiliz Yazar Rudyard Kipling‘in Sinemaya Uyarlanan Dünya Çapındaki Çocuk Romanı; The Jungle Book

Nobel Ödüllü yazar Rudyard Kipling, The Jungle Book adlı ölümsüz eserini 1894 yılında yazmıştır. Dünya Çocuk Kitapları arasından en çok bilinen, en çok okunan çocuk kitaplarından, öykülerinden, masallarından, romanlarından biridir.

Mowgli ya da Mogli’nin maceralarının anlatıldığı özgün adı The Jungle Book olan ve Türkçeye birçok yayınevi tarafından Orman Kitabı bazı yayınevleri tarafından Orman Çocuğu bazı yayınevleri tarafından Çengel Kitabı olarak çevrilen bazı yayınevleri tarafından Orman Çocuğu Mogli veya bazı yayınevleri tarafından da Orman Çocuğu Mowgli olarak çevrilmiştir.

Rudyard Kipling‘in İngilizce adı The Jungle Book olan Çengel Kitabı ya da Orman Kitabı ya da Orman Çocuğu kitabı Türkiye’de birçok farklı yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

Rudyard Kipling‘in The Jungle Book adlı çocuk hikayelerini topladığı çocuk romanı 1967 yılında Walt Disney tarafından animasyon filmi yapılmıştır.

Ayrıca sinemaya 2016 yılında Rudyard Kipling‘in The Jungle Book romanı Orman Çocuğu olarak uyarlanmıştır.

Yönetmenliğini Jon Favreau’nun yaptığı 2016 yapımı Orman Çocuğu filminin Mowgli karakterini 2003 doğumlu Amerikalı çocuk yıldız Neel Sethi canlandırmıştır.

Rudyard Kipling‘in The Jungle Book Kitabı Türkiye’de Orman Kitabı, Çengel Kitabı, Orman Çocuğu, Orman Çocuğu Mogli, Orman Çocuğu Mowgli

Rudyard Kipling‘in Orman Kitabı adlı eseri İthaki Yayınları tarafından 184 sayfadan oluşan ve Gökçe Yavaş’ın Türkçe çevirisiyle yayımlanmıştır.

Yapı Kredi Yayınları tarafından Kamer Mengütürk Türkçe çevirisi ile yayımlanan Rudyard Kipling‘in Cengel Kitabı Ormanın Öyküsü adlı eser 232 sayfadan oluşmaktadır.

Arkadaş Yayıncılık tarafından yayımlanan Rudyard Kipling‘in Orman Çocuğu Mogli eseri 120 sayfadan oluşmaktadır.

Çitlenbik Çocuk tarafından yayımlanan Rudyard Kipling‘in Orman Çocuğu kitabının sayfa sayısı 24’dür.

Rudyard Kipling‘in The Jungle Book kitabından alıntılar:

Orman Kitabı, Hindistan ormanlarının egzotik atmosferini, fabl türünün büyüleyici ‘’hayvan kahramanları’’yla birleştiren bir klasik. Rudyard Kipling‘in eskimeyen yapıtı, hem neşeli hem de dokunaklı öyküleriyle, sinemaya, tiyatroya ve çizgi romana defalarca uyarlandı ve bugün de aynı heyecanla okunmaya devam ediyor.

Daima aklını kullan ve hep dikkatli ol insan yavrusu! Aksi hâlde yaşam çekilmez olur.

Mogli, eğitmeni Ayı Baloo’nun bu bilgece sözlerini hiç aklından çıkarmayacaktı. Ormanda kaybolduğunda, yürümeye daha yeni yeni başlayan bir bebekti. Onu bulan Anne ve Baba Kurt, sahip çıktıkları bu insan yavrusuna Mogli adını verdiler. Orman yasaları gereğince Ayı Baloo ile Kara Panter Bagheera ona kefil oldu ve böylece Mogli kurtlarla birlikte yaşamaya başladı. Vahşi ortamda, türlü tehlikeler altında büyüyen Mogli tam bir orman çocuğu olup çıkmıştı… Mogli artık ormandaki hayvanlarla anlaşabiliyor, bu vahşi ortamda hayatta kalmayı başarabiliyordu.The Jungle Book Rudyard Kipling

Hindistan’da doğan ünlü İngiliz şair, roman ve öykü yazarı Rudyard Kipling‘in (1865-1936) Orman Kitabı adlı eserinde yer alan öykülerden biri olan Orman Çocuğu Mogli, Kipling‘in en beğenilen çalışmaları arasındadır. Beyaz perdeye uyarlanmış; çizgi film ve çizgi roman olarak yayınlanmış; hatta seçkin yazarların ünlü eserlerine ilham kaynağı olmuştur.

Orman çocuğu Mogli, ormandaki bütün hayvanlarla arkadaştı. Kaplan hariç… Ormanda kurt ailesi ve siyah panter tarafından büyütülen Mogli’nin macera dolu hikâyesi.

2/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.