Teneke Trampet-Günter Grass

Nobel Edebiyat Ödüllü Alman Yazar Günter Grass‘ın Bilinen İlk Romanı; Teneke Trampet

Teneke Trampet romanını Nobel Ödüllü Alman Yazar Günter Grass, 1959 yılında yazmıştır.

Almanca adı Die Blechtrommel, İngilizce adı The Tin Drum olan Günter Grass‘ın Teneke Trampet romanı birçok farklı dile çevrilmiştir.

Ülkemizde 2000 yılında Kamuran Şipal çevirisi ile Gendaş Yayınları tarafından çevrilmiştir. Kamuran Şipal’ın Türkçe çevirisini yaptığı Günter Grass‘ın Teneke Trampet kitabı 760 sayfadan oluşmaktadır.

2015 yılında Akılçelen Kitaplar tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Akılçelen Kitaplar’dan çıkan Günter Grass‘ın Teneke Trampet kitabı 727 sayfadan oluşmaktadır.

Ana meseleyi kâğıda dökmek için gerekli ve bir o kadar da lüzumsuz ayrıntıyı, maharetli ve sabırlı parmaklarıma ilham veren trampetim olmasaydı hatırlayamazdım. Hatta hastane bana günde üç dört saat teneke trampetimi konuşturma izini vermeseydi, ebeveynlerini bile tanıyamayan zavallı bir insan olurdum.

1900’lerin ilk yarısı. Almanya. Almanların, Polonyalıların ve diğer azınlıkların bir arada yaşadıkları bir kasaba: Danzig. Üç yaşına bastığı gün bir teneke trampet hediye edilen; çevresindeki erişkinlerin mutluluktan yoksun, karamsar, yalan ve suçla dolu, deyim yerindeyse acınası dünyasına katılmak yerine büyümemeyi ‘’tercih eden’’ bir çocuk: Oskar Matzerath.

Teneke Trampet, savaş öncesinde Danzig’den savaş sonrasındaki Düsseldorf’a uzanıyor ve büyümeyi reddeden bir çocuktan bir akıl hastanesi sakinine dönüşen Oskar Matzerath’ın gözünden hem Orta Avrupa hem de Almanya’yı, hiç olmadığı kadar çıplak bir şekilde görmemizi sağlıyor. Grass‘ın klasikleşmiş romanında Oskar’ın toplumsal yozlaşmayı, teneke trampetinin vuruşları ve camı parçalayan sesiyle protestosuna tanık olacaksınız.

1959 yılında yayınlanan ve acılarla dolu bir dönemin sert bir eleştirisi olarak değerlendirilen Teneke Trampet, Nobel ödüllü Günter Grass‘ın en bilinen romanıdır ve dünya klasikleri arasındaki değişmez yerini çok önceleri almıştır.

Teneke Trampet 1979 yılında yayımlandığında, eleştirmenler tarafından, okunuşu esnasında dikkat isteyen kitaplar arasında anılmıştı.

Zaman, usta işi büyük eserlerin okunmasını kolaylaştırır. Teneke Trampet’de fazlasıyla var olan bu özellik, Günter Grass‘ın tartışılmaz dehasının kanıtı olduğu gibi, onun nereye varacağı belli olmayan buluş yeteneğinin de dev anıtıdır.

Bu kitap, bir Alman’ın Almanya üzerine mazoşizme varan haşin eleştirisinin apaçık dışavurumudur.

Hiç büyümek istemeyen küçük Oscar’ın öyküsünü okurken aynı zamanda zamanımızın alışılmış edebi sembollerinden biriyle tanışacaksınız.

Teneke Trampet, hiç abartısız XX. Yüzyılın Edebiyat Tarihi’ne bu kimliği veren başlıca yapıtlardandır.

Günter Grass‘ın Teneke Trampet kitabından alıntılar:

Ne yalan söyleyeyim, bir akıl ve ruh hastalıkları kliniğinin sakinlerindenim. Bakıcım göz altında tutuyor beni, gözlerini üzerimden pek ayırmıyor, çünkü kapıda bir gözetleme penceresi var ve bakıcının gözleri o malum kahverengi renkte, ben mavi gözlünün bir türlü içini göremiyor.Teneke Trampet Gunter Grass

İnsan, bir hikayenin ortasından başlayabilir; hem ileri, hem de geriye dönük cesur adımlar atarak kurguda kendince karışıklık yaratabilir. Kendini modern bir üslupla tanıtabilir, tüm zamanları ve mesafeleri ortadan kaldırıp, son aşamada zaman-mekan sorununu çözdüğünü ilan edebilir ya da kahramanlarından biri aracılığıyla bunu söyleyebilir. İnsan isterse daha işe koyulmadan, bugünlerde roman yazmanın imkansız olduğunu dahi iddia edebilir; ardından da, bir bakıma tükürdüğünü yalayarak, hayatta kalan son büyük romancı olmak iddiasıyla öne çıkarak büyük gürültüler koparabilir…

3.5/5 (4)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.