Tarık Akan Sözleri

Türk Sinemasının Ünlü Jönlerinden Tarık Akan’ın Söylediği Sözler.

13 Aralık 1949 tarihinde İstanbul’da doğan ve 16 Eylül 2016 tarihinde 66 yaşında iken İstanbul’da ölen Yeşilçam’ın ünlü oyuncularından Tarık Akan’ın röportajlarından olsun söylediği sözleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tam adı Tarık Tahsin Üregül olan Tarık Akan, Hababam Sınıfı filminin Damat Ferit, Ah Nerede filminin Ferit’i, Canım Kardeşim filminin Murat’ı, Mavi Boncuk filminin Yakışıklı Necmi’si, Yol filminin Seyit Ali’si, Bir Avuç Cennet filminin Kamil’i, Delisin filminin Ferit’i karşımıza çıktı.

Ferit karakteri ile özdeşleşen Tarık Akan, birçok filmde Ferit karakteri ile sinemaseverlerin karşısına çıktı. Tarık Akan, Yeşilçam’ın birçok ünlü filminde rol aldı.

Tarık Akan, Türk sinemasında birçok filmde rol almıştır. Yeşilçam’ın en yakışıklı oyuncularından birisidir.

Yeşilçam’ın en ünlü oyuncularından Tarık Akan’ın sözleri:

Sanatçı dediğin andan itibaren dünyaya bakışı, yaşamı, görüşleri her şeyi farklıdır.

Hiçbir zaman hiçbir filmim de neden bunu yaptım niçin oynadı mı asla söylemedim.

Makine mühendisliğini okuyorum gece bölümünde. Gündüzleri işportacılık yapıyorum. Ataköy plajında bin tane işler yapıyorum para kazanmak için.

Ferit ismi, ilk Yeşilçam’a girdim. Arzu Film’e girdim. Arzu Film’e girdiğim anda Ertem Abinin oğlunun adı, her filme oğlunun adını koydu Ertem abi. Filmlerindeki Ferit İsminin Hikâyesi ile ilgili olarak söylediği söz.

Ben Albay çocuğum. Çocukluğum hep Anadolu’da geçti.

Canım Kardeşim filmini çektik. Çok da güzel bir filmdi Canım Kardeşim filmi.tarik-akan-sozleri

Güneydoğu’da çok film çektim ben. Yani nerdeyse filmlerin yüzde 80’i Güneydoğu tarafların da geçer. Bütün Güneydoğu, kasabalarından şehirlerine kadar. Bütün amacım şuydu; Ey iktidarlar Güneydoğu’ya gözünüzü çevirin, burada Türk halkı, Misakı Milli sınırları içerisinde yaşayan Türk halkı bir ölçü de tanıyın. Bunların ekonomik yapılarını, kültür yapılarını, düşünce yapılarını tanıyın. Bütün derdim buydu. Ve bütün filmlerimde de bu var…

4.02/5 (46)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.