Tarihte Cesur Sözler-Mehmet Karaarslan

Mehmet Karaarslan’ın Tarihte Cesur Sözler Kitabından Hikayeler, Mehmet Karaarslan’ın Tarihte Cesur Sözler Kitabından Olaylar, Mehmet Karaarslan’ın Tarihte Cesur Sözler Kitabından Tarihi Olay ve Hikayeler, Mehmet Karaarslan’ın Tarihte Cesur Sözler Kitabının Konusu, Mehmet Karaarslan’ın Tarihte Cesur Sözler Kitabından Sözler, Mehmet Karaarslan’ın Tarihte Cesur Sözler Kitabının Özeti, Mehmet Karaarslan’ın Tarihte Cesur Sözler Kitabı Kaç Sayfadır, Mehmet Karaarslan’ın Tarihte Cesur Sözler Kitabı Hakkında.

Mehmet Karaarslan’ın Tarihte Cesur Sözler kitabı Yitik Hazine Yayınları tarafından yayımlanmış ve 144 sayfadır.

İlk çağlardan başlayıp Osmanlı döneminin sonlarına doğru uzanan gerçek olaylarla ilgili akıcı bir üslup ile okurken bir taraftan da tarih bilginizi artıracaksınız.

Mehmet Karaarslan’ın Tarihte Cesur Sözler kitabında yer alan hikayeler; siyasetname, seyahatname, hatıra ve divan gibi tarihi kaynaklara dayandırılmıştır.

Cesur Sözler, Dünya tarihi içinde sıra dışı anlarda verilen sıra dışı cevapları bir araya getiriyor. Konuşmanın bedel, susmanın ödül getirdiği dönemlerde tarih boyunca söylenen sözler huzurlarınızda.

Geçmişte yaşayan milletlerin tarihlerinde moda tabiriyle nasıl “Kapak yapıldığı”nı merak edenlerin ilgisini çekecek çalışma, İlkçağlardan Osmanlı dönemine kadar renkli bir tarih okuması yapmak isteyenler için fırsat sunuyor.

Mehmet Karaarslan’ın Tarihte Cesur Sözler kitabından alıntılar:

Yüz Sene Sonraya Kim Kalır

O zamana kadar dünyada kurulmuş en büyük imparatorluğun başında bulunan Pers Şehinşahı Serhas (Kserkses), Trakya Seferine çıkar. O, Hellespon’un yani Çanakkale Boğazı’nın gemilerle örtüldüğünü ve Abidos sahralarında karınca gibi insan kaynadığını görünce, kendisini insanların en bahtiyarı sayar. Fakat biraz sonra da ağlamaya başlar. Amcası Artabanus,

“Ey Şehinşah! Şu şimdi yaptığın şey bir dakika evvel yaptığından ne kadar başka! Çünkü kendini en mesut adam saydıktan sonra işte şimdi de gözyaşı döküyorsun!” diye bağırır

Serhas cevap verir:

“Evet, çünkü durumu anladıktan sonra insan ömrünün ne kadar kısa olduğunu düşünerek fikrimde bir acımak hissi peyda oldu: Çünkü kendi kendime ‘Yüz sene geçtikten sonra, bu kalabalıktan hiç biri kalmayacak’ dedim.”

Zaferin Babaları

II. Dünya Savaşı sonrası, ABD ile SSCB arasındaki rekabet bütün dünyada “soğuk savaş” rüzgârları estirir. O büyük krizlerden birisi de Küba üzerindeki üstünlük mücadelesinden çıkar (1962): Küba Füzeleri Buhranı sırasında adaya Birleşik Amerika donanması çıkarma yaparsa da bu, başarısızlıkla neticelenir (1961). Bu fiyasko üzerine Başkan Kennedy harekâttaki muvaffakiyetsizliği sebebiyle CIA’ya (Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı) çok kızmasına rağmen, mesuliyeti üzerine alarak, şöyle der: “Zaferin yüz tane babası vardır; fakat hezimet yetimdir.”

Eğri Odun Bile!

Yunus Emre, şeyhi Tapduk Emre’nin dergâhına tam kırk yıl odun taşır. Ama eğri ve yaş odun getirmez.

Bunu fark eden Tapduk Emre, Yunus’a sorar:

“Dağda eğri odun yok mudur?”

Yunus şöyle karşılık verir:

“Vardır Padişahım, vardır, ama senin kapına odunun bile eğrisi yakışmıyor.”Tarihte Cesur sozler Mehmet Karaarslan

Endülüs’ün İspanyollara teslim oluşu sırasında Benî Ahmer’den Gırnata hükümdarı olan Ebu Abdullah, bugün bile İspanyolcada Moro’nun son iç çekiş yeri (El ultimo Suspiro del Moro) denilen elveda bakışının atıldığı kayalık tepede başkentine son defa bakarken, gözyaşlarını tutamaz.

Annesi Fâtıma (Ayşe) vatan muhabbetiyle çarpan kalbi sızlayarak oğluna şöyle der: “Ağla, hain ağla! Erkek ve hükümdar gibi müdafaa edemediğin yurdun ve tahtın için şimdi kadın gibi ağla!”

3.13/5 (30)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺