Taht Oyunları Buz ve Ateşin Şarkısı 1-George R. R. Martin

Özgün adı A Song of Ice and Fire olan Buz ve Ateşin Şarkısı, Amerikalı yazar George Raymond Richard Martin ya da kısaca George R. R. Martin‘in 7 kitaptan oluşan serisinin ilk kitabıdır. Taht Oyunları Serisinin Sıralamasını sitemizde bulabilirsiniz.

Devam Kitabı: Kralların Çarpışması Kısım 1-George R.R. Martin

Epik fantezi türündeki romanı Buz ve Ateşin Şarkısı kitabı orijinal adı A Game of Thrones olan Taht Oyunları adı ile ilk kez 1996 yılında yayımlanmıştır. Orijinal adı A Game of Thrones olan Taht Oyunları romanı 45’den fazla farklı dile çevrilmiştir.

Roman daha sonra orijinal adı Game of Thrones yani Taht Oyunları adı ile televizyon dizisi olarak beyaz perdeye uyarlanmıştır. Game of Thrones Türkçesi ile Taht Oyunları dizisi dünya çapında geniş bir üne kavuşmuş çok geniş bir izleyici kitlesine ulaşmıştır.

Taht Oyunları kitabının orijinali 73 bölüm olarak 704 sayfadan oluşmaktadır.

Türkiye’de Epsilon Yayınları tarafından yayımlanan ve Sibel Alaş’ın Türkçe çevirisini yaptığı George R. R. Martin‘in Taht Oyunları Buz ve Ateşin Şarkısı 1 kitabı 847 sayfadan oluşmaktadır.

Yazların on yıllar, kışların bir insan ömrü sürebildiği diyarda, dehşetli ve soğuk zamanlar yaklaşmaktadır. Kışyarı’nın kuzeyindeki buzul topraklarda, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ötesinde tehditkâr doğaüstü güçler toplanmaktadır. Savaşın tam ortasında, doğdukları topraklar kadar sert, boyun eğmez Starklar vardır. Acımasız soğuğun hüküm sürdüğü kuzeyden, uzak güneydeki sıcak zevk yurduna uzanan, leydiler, lordlar, savaşçılar, büyücüler ve katillerle dolu öykü, korkunç kehanetlerin işaret ettiği bir devirde başlamaktadır. Komplo, trajedi, ihanet, zafer ve dehşet dolu olayların ortasında Starklar’ın, dostlarının ve düşmanlarının kaderi bıçak sırtındadır. Hedef, en ölümcül savaş olan taht oyununda muzaffer olmaktır.

George R. R. Martin türünün sınırlarını zorladığı Taht Oyunları ile bir şaheser ortaya koyuyor. Dünyanın dört bir yanındaki fantastik edebiyat okurlarını kesinlikle memnun edecek epik serinin ilk cildi gizem, entrika, aşk ve macera dolu sayfalarıyla büyülüyor.

Kendisinden her zaman en iyi işleri beklediğim George R. R. Martin beni asla şaşırtmıyor. Robert Jordan

Muhteşem bir öykü, muhteşem bir tarihi fantastik yapıt! Göz kamaştırıcı. Anne McCaffrey

Muhtemelen gelmiş geçmiş en iyi epik fantastik eser. Marion Zimmer Bradle

Döneminin başat fantastik kitabı Okumamak mümkün değil. The Denver Post

George R. R. Martin en iyi bilim kurgu yazarlarımızdan. Taht Oyunları da onun en iyi kitaplarından biri. Raymond E. Feist

Hem romantik hem gerçekçi. Chicago Sun-Times

George R. R. Martin‘in efsane romanı A Game of Thrones A Song of Ice and Fire Türkçesi ile Taht Oyunları Buz ve Ateşin Şarkısı romanından alıntılar:

Kimse özgür değildir, aksine sadece çocuklar ve aptallar inanır.

Beslediği cellatların ardına sığınan hükümdar, er geç unutur ölümün nasıl bir şey olduğunu.

Onurlu düşmanı, ihtiraslı düşmana yeğlerim. Böylece gece uyku uyurum.

Yarısı bana doğruyu söylemiyor diğer yarısıysa doğrunun ne olduğunu bile bilmiyor.

Başının üstüne uçan kuşlar, ayaklarının altında sürüp giden hayat.

Bir adamın gerçekten cesur olabileceği tek andır korktuğu an.

Kış geldiğinde ölümle yaşam arasındaki çizgi demekti.

Buralarda kışlar öyle soğuk olur ki, insanın kahkahası boğazında donar ve boğularak öldürür adamı, der eskiler. Belki bu yüzden biz Starklar çok eğlenceli bir soy değiliz.

Tırmanmanın en güzel tarafı da buydu işte. Yükseklerde olmak, görünmez olmak gibiydi sanki.

Bazı sırların açığa çıkmaması daha güvenlidir. Bazı sırlar en güvendiğin en sevdiğin insanlarla bile paylaşılamayacak kadar tehlikelidir.

Pek çok adam, gerçeklerle yüzleşmektense, gerçeği görmemeyi tercih eder.

Sevgi bizim en büyük zaferimiz ve en büyük trajedimiz.

Güvende ve mutlu olduğunu sandığın gün gelecek ama o neşen ağzında bir küle dönüşecek.

taht oyunlari buz ve atesin sarkisi george martinKafam bedenime oranla çok büyük, aslında kafamın benim zekama uygun şekilde büyük olduğunu düşünüyorum. Güçlü ve zayıf noktalarımla ilgili gerçekçi algılara sahibim. Benim silahım zekam. Erkek kardeşimin kılıcı var, Kral Robert’ın savaş baltası var ve benim zekâm. Ve zekanın keskin kalabilmesi için kitaplar gerekli.Tıpkı bir kılıcın keskin kalabilmesi için biley taşına gerek olduğu gibi.

Dönüp arkama bakarsam karanlığın içinde kaybolurum.

4.3/5 (686)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.