Tahir Elçi Sözleri

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin Son Sözleri, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin Son Açıklaması, Tahir Elçi’nin Söylediği Sözler, Tahir Elçi’nin Doğum Tarihi, Tahir Elçi’nin Yaşı, Tahir Elçi’nin Hayatı, Tahir Elçi’nin Biyografisi, Tahir Elçi’nin Ölüm Nedeni, Tahir Elçi Hakkında.

Bu yazımızda 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde basın açıklaması yaptıktan sonra teröristlerin silahlı ve roketli saldırısına uğrayan grubun içerisinde bulunan Tahir Elçi’nin sözlerine yer vereceğiz.

Tahir Elçi’nin sözlerine yer vermeden önce Tahir Elçi kimdir kısaca tanıyalım.

Tahir Elçi 1966 yılında Şırnak’ın Cizre İlçesinde doğdu. Tahir Elçi,i lk, orta ve lise öğrenimini memleketi Cizre’de tamamladı. Tahir Elçi üniversite eğitimini 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesini biterek tamamladı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi 28 Kasım 2015 yılında Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaptığı basın açıklaması sonrasında, kafasına isabet eden bir kurşun sebebi ile öldü.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin hayatından biraz bahsettik sonra şimdi sırada Tahir Elçi’nin sözlerine yer vermekte.

Tahir Elçi’nin sözleri:

Yıllar önce Afganistan’da Taliban güçlerinin Buda Heykeli’ni bombalama görüntülerini hep birlikte dehşet için de izledik. Yine son birkaç yıl içinde IŞİD denilen o barbar grupların Palmira’da, Mısır’da, Ezidi yurdu Şengal’de o insanlığın tarihi birikimlerine yönelik suikastlarını, bombalamalarını hep endişeyle, kederle izlerdik. Ve Türkiye toplumu olarak hep şunu derdik, aman bunlar bizden uzak olsun ne yazık ki çok kısa bir süre içerisinde bizim de tarihi eserlerimize, tarihi değerlerimize yönelik benzer girişimler söz konusu oldu. Şu anda içinde bulunduğumuz Diyarbakır’ın tarihi Suriçi bölgesi 9 bin yıllık geçmişe sahip bu alan içerisinde surlar, camiler, kiliseler ve daha başta tarihi yapılar bulunmaktadır. Diyarbakır deyince zihinlerimizde en çok canlanan Diyarbakır ismiyle en çok anılan zihinlerimizde en çok sembolize olan Dört Ayaklı Minare’yi ne yazık ki iki gün önce şuan da gördüğünüz gibi ayağından vurdular. Şunu diyoruz tarihi Dört Ayaklı Minare insanlığa sesleniyor. Beni ayağımdan vurdular ne savaşlar ne felaketler gördüm ama böyle ihanet görmedim diyor bize. Bu tarihi yapı Anadolu’da örneği tek olan bir eserdir. Dünyada bunun bir örneği daha yoktur. Diyarbakır sallanamelere göre, buradaki yazıtlara göre İslam’dan önce inşa edilmiş tahminen bir Çan Kulesi gibi tasarlanmış ancak İslamiyet’ten sonra fetihten sonra Akkakoyunlu hükümdarlığı döneminde Sultan Kasım tarafından hemen yanı başımızda Mutahar Cami inşa edilmiş ve bu güne kadar birçok felaketten sağ kurtulmuştur bu eser. Tahir Elçi’nin öldürülmeden önceki son açıklaması.Tahir Elci Sozleri

Tarihi bölgede bir çok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış kadim bölgede, insanlığın bu ortak mekanında silah çatışma operasyon istemiyoruz savaşlar, çatışmalar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz.

PKK terör örgütü değildir. Ahmet Hakan’ın hazırlayıp sunduğu CNN Türk ekranlarında yayınlanan Tarafsız Bölge programında söylediği söz.

3.82/5 (78)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺