Sylvia Plath Kimdir

Dünya Edebiyatının En Ünlü Kadın Yazarları Arasında Yer Almış Gizdökümcü Şiirin En Önemli Temsilcilerinden Sırça Fanus Romanının Yazarı Sylvia Plath Kimdir?

Sylvia Plath 27 Ekim 1932 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston kentinde doğdu. Sylvia Plath’ın babası Alman kökenli annesi ise Amerikalıdır. SylviaPlath’ın babası Otto Plath, entomoloji profesördü. Sylvia Plath’ın babası Otto Plath 1940 yılında öldü. Sylvia Plath henüz 8 yaşında yetim kaldı.

Sylvia Plath’ın edebiyata olan ilgisi küçük yaşlarda başladı. Daha sekiz yaşında iken ilk şiirini yazdı. Sylvia Plath’ın şiirleri yerel gazetelerde ve magazin dergilerinde yayımlandı.

Sylvia Plath ileri derecede manik-depresif bozukluğu hastalığına sahipti.

Sylvia Plath Smith College’de eğitim gördüğü ikinci yılında ilk intihar girişiminde bulundu. Sylvia Plath bir akıl hastanesine yatırıldı.

Sylvia Plath 1955 yılında Smith College’den mezun oldu. Sylvia Plath üniversiteyi Cambridge Üniversitesi’nde okudu.

Sylvia Plath, Varsity adlı üniversitenin öğrenci gazetesinde şiirlerini yayımladı.

İngiliz yazar, şair ve çocuk edebiyatçısı tam adı Edward James Hughes olan Ted Hughes ile 1956 yılında evlendi. Ted Hughes ile evlendikten sonra Boston’da yaşamaya başladılar. Sylvia Plath hamile kaldıktan sonra İngiltere’ye tekrar geri döndüler. Çift Londra’da bir süre yaşadılar ve sonrasında North Tawton’a yerleştiler.

Sylvia Plath, kıskançlık krizleri ile başlayan süreç sonrası Londra’ya yerleşti. Londra’ya gelir gelmez boşanma davası açtı.

Sylvia Plath’in kaldığı ev İngiliz şair William Butler Yeats’e aitti. Sylvia Plath bu durumun iyiye işaret olduğunu yorumladı.

Sylvia Plath 1963 yılında Victoria Lucas takma adı ile özgün adı The Bell Jar olan Sırça Fanus romanını yayımladı. Sylvia Plath’ın Sırça Fanus eseri Lucas takma adı ile yayımlanan tek eseridir.

İntihar etmesinin ardından Sylvia Plath’ın eşi İngiliz şair Ted Hughes büyük eleştirilere maruz kaldı. İngiliz şair Ted Hughes yıllarca bu konu hakkında konuşmadı ve ilerde anılarında yazdı.

Sylvia Plath, 11 Şubat 1963 tarihinde 30 yaşında iken intihar etti.

Sırça Fanus Romanını Victoria Lucas İsmi İle Yazdı.

Roman dünya çapında üne kavuşmasına neden olan Sırça Fanus romanı birçok edebiyatçı tarafından ilk Amerikan feminist romanı olarak değerlendirilmektedir.

Sylvia Plath’ın Sırça Fanus kitabını Victoria Lucas takma adı ile yayımlamıştı. Ölümünden sonra Victoria Lucas takma adı ile değil Sylvia Plath adı ile yayımlandı. Sylvia Plath’ın Sırça Fanus romanı yarı otobiyografik bir roman olmakla birlikte depresyonu üzerine ayrıntılı bilgilere yer vermiştir.

Sylvia Plath’ın Kitapları:

Sırça Fanus

Günlükler

Kiraz Hanım’ın Mutfağı Çocuklara Öyküler

Sorun Yaratmayan Kıyafetsylvia-plath-kimdir

Çizimler Mektupları ve Notlarıyla

Jonny Panik ve Rüyaların Kutsal Kitabı

Üç Kadın

Ariel

Temmuz Gelincikleri

Suyu Geçiş

2.73/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺