Suç ve Ceza-Fyodor Dostoyevski

Rus roman yazarı Fyodor Dostoyevski’nin Suç ve Ceza Kitabını Oku, Dostoyevski’nin Suç ve Ceza Kitabından En Güzel Sözler, Dostoyevski’nin Suç ve Ceza Kitabından En Güzel Alıntılar, Dostoyevski’nin Suç ve Ceza Kitabının Konusu, Dostoyevski’nin Suç ve Ceza Raskolnikov Sözleri, Dostoyevski’nin Suç ve Ceza Kitap Karakterleri, Dostoyevski’nin Suç ve Ceza Kitap Özeti, Dostoyevski’nin Suç ve Ceza Hakkında.

Dostoyevski’nin Suç ve Ceza kitabı; İletişim Yayıncılık çıkan 660 sayfa, Bordo Siyah yayınevinden çıkan 763 sayfa, Sis Yayınları tarafından yayımlanan kitap 720 sayfa, Panama Yayıncılık tarafından yayımlanan 590 sayfa, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan 704 sayfadan oluşmaktadır.

‘Budala’, ‘Yeraltından Notlar’ gibi büyük eserlerinin yazarı Fyodor Dostoyevski’nin en büyük eserlerinden biri olan fakir bir genç olan Raskolnikov’un başından geçenleri anlattığı ‘Suç ve Ceza’ ve bu müthiş kitaptan alıntılar:

Aslında her yer boğucu burada, insanın soluk alabileceği bir yer yok. Sokaklar bile penceresiz odalara benziyor. Aman yarabbi, nasıl bir kent bu böyle!

Mantığın durduğu yerde şeytan yardım eder.

Her şey insanın elindedir. Fakat insan korkaklığı yüzünden her şeyini kaybedebilir.

Gariptir, insan her zaman yaptığı işin önemini ya da ne olduğunu fark etmez. Yapar sadece. Yapmak nedir mi? Bilmek… En önemlisi bilmek değil midir?

İnsanı en çok kızdıran yalancılık değil. Yalancılık her zaman affedilebilir, çünkü insanı gerçeğe götürdüğünden, mükemmel bir şeydir. İnsanı kızdıran, yalan söyleyip, söyledikleri yalana tapmaları.

Neymiş efendim, onların bildiği gerçekler varmış! İyi ama gerçek her şey demek değildir ki… Hiç değilse işin yarısı, bu gerçeklere nasıl bakıldığına bağlıdır.

İktidar, ancak eğilip onu almak cesaretini gösterenlere verilir.

Hapishanede çoraplarını yamayan kraliçe” diye düşünüyordu, herhalde en görkemli taç giyme törenlerinde olduğunca, hatta belki de bundan da fazla kraliçeye benziyordu.Suc ve Ceza Fyodor Dostoyevski

Sonsuz bir karanlığın sonsuz bir denizin ortasında ayakta durabilecek bir kaya parçasının üstünde sonsuza kadar durmaya razıydı, bile bile ölmektense. Yaşamak, sadece yaşamak! Hayat ne olursa olsun yaşamak.

Hiç düşünmeden ve korkmadan yaşamaya bakınız. Fırtına sizi kıyıya sürükler ve güven içinde yaşamanızı sağlar.

Yalan, insanların bütün öteki yaratıklara karşı biricik üstünlüğüdür! Oysa biz yalanı bile kendimiz kıvıramayız! Bana bir yalan söyle, ama bu yalan senin olsun, senin uydurduğun bir şey olsun, alnından öpeyim! Kendine ait bir yalan, başkalarına ait gerçekleri tekrarlamaktan belki de daha iyidir.

4.18/5 (33)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺