Son On Beş Dakika-Fatma Barbarosoğlu

Fatma Barbarosoğlu’nun Çok Satan Kitaplarından Son On Beş Dakika.

Gazeteci, yazar Fatma Barbarosoğlu’nun Son On Beş Dakika 2014 yılında Profil Yayıncılık’tan çıktı.

Fatma Barbarosoğlu’nun Son On Beş Dakika kitabının sayfa sayısı 232’dir.

Günlerdir; o iki beyaz gömleklinin hikâyesine tanık olan kaç kişiydik, bunu düşündüm. Tanıkların her birinin hikâyesini düşündüm. İçimizden biri bu ölümü çağırmış olabilir mi diye düşündüm.

Zühal’e anlatabilseydim, ölüm üzerine düşünmemin, okumamın sebebi Nermin’i çok özlemek ile alakalı değil. İçimdeki boşluk ile alakalı. Ve bu boşluk bir kadından arta kalan boşluk değil. Belki bir kadının doldurması gerekirken doldurmadığı boşluk.

Kim kendi hikâyesini tam olarak bilebiliyor ki! Her anlatışımızda değişen bir şey hikâyelerimiz. Değişirken aynı kalan üstelik. Sır da burada gizli ya. Onca değişikliğe rağmen aynı kalan nedir? Yaşlanırken ve yaralanırken korumaya çalıştığımız şey nedir?

Karşıma çıkan bütün kadınların sadece benim yükümü azaltmak gibi bir görevi olduğu duygusundan kurtulmam gerekiyor.

Kadınlar hayatı düzeltmek isterken çok yaralanıyor. Erkekler fragmanların içinde yaşamak istiyor. Kabataslak bir özet. Fazla katmanlı olmayan. Bir hikâyenin bütünlüğü erkeklere fazlasıyla ağır, fazlasıyla sıkıcı geliyor. Makineleri tamir edebilen erkekler, yazık ki hayatı tamir edemiyor. Onun için erkekler hayatı bozma haklarının hiç olmadığını bilerek yaşamalı.

Fatma Barbarosoğlu’nun kaleminden bir solukta okuyacağınız Son On Beş Dakika ile kendinize ve sevdiklerinize bir adım daha yaklaşacak, hayatınızdaki renklerin ve seslerin bütünleştiğini fark edeceksiniz.

Fatma Barbarosoğlu’nun Son On Beş Dakika kitabından alıntılar:

Melekler mi yıkamış şehri? Rüzğarın kanatlarıyla. Gelin kız titizliğinde böyle ışıl ışıl böyle pırıl pırıl.

Yorgun bedenlerini, uykuya kanmamış bedenlerini, fırın tepsisine sığdırmaya çalışırcasına dâhil oldular, ömürlerinden ömür çalan mekanlara. Bu öylesine bir değiş tokuş. Vakitlerini verip para alıyorlar karşılığında.

Herkes kendine mahkum. Herkes kendinde kilitli. Yine de anahtar kimsenin hayali değil.

Son On Bes Dakika Fatma BarbarosogluÜf ya ben Türk de değilim Kürt de. Ben bi kere Norveçliyim tamam mı? Bez bebeğinin adı ne? Viktorya.

Çin malları tezgâhlara çıktığından beri müşteri yerli malları ne kadar pahalı buluyor.

Çiçekçinin Sevgilisi

Özel günleriniz için özel cümlelerimiz geldi.

4/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.