Somuncu Baba Aşkın Sırrı-Mahmut Ulu

Mübarek Zatlardan Somuncu Baba’nın Hayatının Anlatıldığı Kitap; Somuncu Baba Aşkın Sırrı Çıktı.

Somuncu Baba kimdir, Somuncu Baba’nın hayatını merak edenler için kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Somuncu Baba’nın hayat hikayesinin anlatıldığı biyografi roman tarzındaki Mahmut Ulu’nun eseri kitapseverler tarafından büyük beğeni toplamıştır.

Mahmut Ulu’nun akıcı anlatımı ile Somuncu Baba Aşkın Sırrı kitabı 2013 yılında Karatay Akademi Yayınları etiketi ile çıktı.

Karatay Akademi Yayınları tarafından yayımlanan Mahmut Ulu’nun Somuncu Baba Aşkın Sırrı kitabı 240 sayfadan oluşmaktadır.

‘’Kalem aşkı yazdı. Aşk ateşe yazdı.’’

Ey yolsuz menzillerin aşka talip yolcusu! Aşk, ayrılık mevsiminde gökyüzünden katre katre hüzün düşerken sevda tüten şehri sessizce terk edip sır olmaktır. Aşk, ne yaz ne kış… Aşk, mevsimsiz sevip zamansız ve mekânsız gitmektir. Aşk, sendeki seni ararken sensizlikte kaybolmaktır…

Aşk yolcusu zamansız ve mekânsız gidedursun aşksızlığın alıp başını gittiği bir zamanda zaman durmuştu. Aşkın kefaretini ödeyip dünya sürgününü bitirenler, sevda tüten iklimlerden sırrın geldiğini görünce sevgilinin selamıyla sükûn ediyordu.

Aşka aşk olsun muydu? Aşka aşk olur muydu? Aşk sır mıydı? Aşkın sırrı olur muydu? Aşk esrarın perdesini yüzüne çekince sır olmuştu. Aşk dilden çıkmıştı. Dil harfsiz, kelimesiz söz olmuştu. Şeyh Hamid-i Veli bugün aşktı. Sükûtu konuşturan nefesi, kelimelere can veren dili aşk ile söyledi:

‘’Aşktı beni benden eden, aşktı beni ben eden. Yandım. Yakıldım. Çamurdum can oldum. Hamurdum nan oldum. Yürek alevsiz yanar ocak ateşsiz. Nan’ı ateş pişirir insanı aşk.

Yandım. Yakıldım. Aktım. Duruldum. Ateştim. Kor oldum. Var idim yok oldum. Aşk isterse zindan ışık, aşk isterse sır ayan. Ne ben varım ne sen. “Atarken sen atmadın. O attı.” ayetinin sırrınca ben sadece hiçim. Sadece bir hiç!

Yandım. Yakıldım. Öldüm. Doğdum. Zerreydim hiç oldum. Aşktım, Sır oldum. Hak ile olmaktan hiç vazgeçmedim. Vazgeçecek değilim. Lakin sen vazgeç sırrı ayan etmekten. Sorma ‘’Kimsin?’’ diye. Ben sadece sırrım, sadece sır!’’

Mahmut Ulu’nun Somuncu Baba Aşkın Sırrı kitabından alıntılar.

Aşk, defterde, kitap sayfalarında yazılı değildir. Aşk, kendinde kendini bulmak; ateş içinde kalem olmaktır.

Ey kalemi eline alan! İnsaf et. Gönül kıran acı sözler, güzel yaratılmış ağza yakışır mı?

Ey ateş! Yüreğimin özünde taşıdığım neft karası senin eserindir. Gönlümde kan kesildin de gözlerimden yaş diye akıyorsun. Sevin! Sevin ki döktüğüm kanlı yaşımın karasını kirpiklerimin sürmesinden bildiler. Ey ateş! Bana bembeyaz bir yürek borcun var. Benim sırrımı en iyi sen bilirsin. Âşıkların yüreğinde ateş yanar. Aşkı olanın ateşe aşinalığı vardır. Aşkın sırrını yazacak can evimi bir daha bir daha yakar mısın?

Düzgün endamına mı, güzel yüzünün içindeki kara yazına mı yoksa sivri diline mi güveniyorsun? Dilini küstahça çıkarıp arzuma asi sözler söyleme. Başın da bedenin de bana rehindir.

Biz aykırıyız. Biz yazgısızız. Biz farklıyız.somuncu-baba-askin-sirri-mahmut-ulu

Aslında aykırılık yoktur. Senin de benim de as­lımız sevgilinin bahçesinde bitirdiği bitkidendir. Sen, gül rengi yüzünle yüreğime kan, ben de aşkın sırrını yazacak benzi hazan renkli kalem olayım.

Ben bir aşığım ve her aşk bir bedel ister. En hafif bedel de baş vermektir. Ben aşkın kıyametinde özümü köz etmekle aşkın kefaretini ödedim. Beni tutan, tutmasa da bilen her elin sırrını benimle paylaşması, ödediğim acı bedelin mükâfatıdır. Büyüktür ödediğim bedel. Ancak hangi efsane büyük bedel istemez ki?

Biraz nazarın var ise gizlinden uykuyu gider. Bu, aşk derdinin sofrasına bir davettir.

3.28/5 (18)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺