Sol Ayağım Replikleri

Sol Ayağım Filminde Kimin Hayatı Anlatılıyor? Sol Ayağım Filminin Konusu Nedir, Sol Ayağım Filminde Christy Brown’u Kim Canlandırıyor, Christy Brown’un Filmi, Sol Ayağım Filminin Yönetmeni Kimdir, Sol Ayağım Filminin Aldığı Ödüller, Sol Ayağım Filminde Oyuncuları Kimlerdir?

My Left Foot yani Sol Ayağım filmi, İrlandalı yazar ve ressam Christy Brown‘un kendi hayat hikayesini yazdığı orijinal adı My Left Foot olan Sol Ayağım adlı kitaptan aynı adla sinema uyarlanan filmdir.

Christy Brown, hayatı boyunca Londra’ya yaptığı birkaç ziyaret dışında bir kere de Amerika’ya gitmiş ve Christy Brown‘un bu ziyaretleri dışında tüm yaşamı İrlanda’nın başkenti Dublin’de geçmiştir.

1989 yapımı özgün adı My Left Foot: The Story of Christy Brown olan Sol Ayağım Christy Brown‘u Hikayesi filminde Christy Brown‘u Oscar ve BAFTA ödüllü İngiliz oyuncu Daniel Day-Lewis canlandırmıştır. Christy Brown‘un annesi Bayan Brown’u Brenda Fricker canlandırmıştır.

Daniel Day-Lewis’in Sol Ayağım filminde Christy Brown’u canlandırdığı performansı ile 1989 Oscar Ödülleri’nden En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü ve Brenda Fricker ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.

Sol Ayağım Filminin Oyuncuları: Daniel Day-Lewis, Brenda Fricker, Alison Whelan, Kirsten Sheridan, Declan Croghan, Eanna MacLiam, Marie Conmee, Cyril Cusack, Phelim Drew, Ruth McCabe, Fiona Shaw

Sol Ayağım filminin yönetmeni Jim Sheridan’dır.

Sol Ayağım Filminin Konusu: Beyin felçli olarak doğan Christy Brown, hastalığı nedeniyle hareketlerini kontrol edemez ve tekerlekli sandalyeye mahkum bir yaşam sürer. Ancak çocukluğunda, sol ayağının felçten etkilenmediğinin farkına varması hayatını değiştirecektir. Christy sol ayağını kendine verilmiş bir şans olarak görür ve azmin de yardımıyla hastalığının etkilerini yenmeye çalışır. Bu çalışmanın sonucunda ise sakat vücudunun içinde gizli olan zeka ve yazma yeteneği ortaya çıkacaktır.

Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı romanlar ve şiirler, sonraki yıllarda Christy Brown‘un İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girmesini sağlayacak ve azimle çalışmanın sonucunda imkansız diye bir şeyin olmadığını tüm insanlığa gösterecektir.

Christy Brown‘ın kendi hayat hikayesini anlattığı ölümsüz eserinden aynı adla sinemaya uyarlanan Sol Ayağım’ın filmi zaman zaman hüzünlü, kimi zaman eğlendirici olabilmeyi başaran filmin, azim ve umut hikayesi olarak vereceği evrensel mesajları var.

Sol Ayağım filminden en güzel replikler:

Sol Ayağım Christy Brown‘un Öyküsü

5 Haziran 1932’de Rotunda Hastanesi’nde doğdum. Toplamda 22 kardeştik ama sadece 13’ümüz hayatta kalabildi.

Ama savaşlar içeride kazanılır, barlarda değil.

Her şey anlamsız. Öyleyse bu anlamsızlık bir son bulmalı.

Birçokları Christy’nin harika bir özürlü ressam olduğunu söylüyor.

İlk kez oğlunun ne dediğini anlıyorsun.

Kırık kalp, sakat bir vücuttan çok daha acı verir.

Ertelenen umutlar kalbe zarar verir.

Bir gün kendine ait bir yerin olacak.

Görünüş yanıltıcı olabilir.sol ayagim replikleri

– Neye içiyoruz peki?
– Haydi, Dublin’e içelim?
– Dublin’e mi, neden?
– Evet.
– Çünkü Christy Brown orada doğdu.

 

4.21/5 (19)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.